Argentyna

Photo
Photo
Photo
Photo
Photo
12.6. - 23.6.2024 12 d / 10 n
Według programu
Flight - Warszawa
cena od 18 044 PLN
ZOBACZ OFERTĘ

Argentyna to państwo na południu Ameryki Południowej położone nad Oceanem Atlantyckim. Nazwa pochodzi od łacińskiego słowa argentum – srebro, gdyż wśród hiszpańskich i portugalskich konkwistadorów krążyła legenda o znajdujących się w Argentynie Srebrnych Górach. Argentyna była hiszpańską kolonią dokładnie 300 lat, ale uzyskała niepodległość dość wcześnie, bo już na początku XIX wieku. XX wiek był dla Argentyny bardzo burzliwy, przetrwała liczne zamachy stanu, rządy dyktatorskie i wojskowej junty. Demokrację przywrócono w 1983 roku. W podróży po Argentynie obowiązkowym miejscem jest stolica, Buenos Aires, która oferuje kolonialną architekturę, steki, wino i tango, bogate życie nocne. Buenos Aires określa się jako połączenie Paryża, Madrytu, Londynu i Manhattanu z dodatkiem latynoskiej kultury i ducha. Bogactwem Argentyny jest urozmaicony krajobraz. Na północy, w pobliżu miast Salta i Cafayate, w górskiej dolinie Calchaqui znajduje się Park Narodowy Los Cardones gdzie rośnie kaktusowy gaj. Niedaleko leży Salinas Grandes, równina pokryta warstwą soli, wyglądem przypominająca białą, płaską pustynię. W środkowej Argentynie, na Półwyspie Valdes, można obserwować wieloryby, pingwiny i uchatki patagońskie. Na południu kraju znajduje się Perito Moreno, trzeci co do wielkości lodowiec świata, rosnący w tempie 2 metrów dziennie. Co jakiś czas można zaobserwować, jak dzieli się na mniejsze części i posłuchać odgłosów trzasków. Ziemia Ognista wbrew swojej nazwie to krajobraz fiordów i lodowców, z najbardziej na południe wysuniętym miastem na świecie, Ushuaia.

Wjazd
Obywatele Polski nie potrzebują wizy do Argentyny na pobyt krótszy niż 90 dni. Paszport powinien być ważny minimum 6 miesięcy od daty planowanego wyjazdu z Argentyny.

Szczepienia i zdrowie
Przed wyjazdem do Argentyny nie ma szczepień obowiązkowych. Jedynie osobom, które będą odwiedzać prowincje graniczące z Paragwajem i Brazylią, zaleca się szczepienie przeciw żółtej febrze.

Warunki podróżowania
- Negatywny wynik testu ani zaświadczenia zaszczepienia/przebycia COVID-19 nie są wymagane.

Pieniądze
Walutą w Argentynie jest peso argentyńskie (ARS). Butelka wody mineralnej kosztuje ok. 40 ARS, a obiad dla dwóch osób – ok. 900 ARS. Danie z grilla (asado) ok. 200 ARS. W Argentynie jest wysoki poziom inflacji i ceny szybko się zmieniają. Korzystniej wziąć ze sobą dolary niż euro i unikać wypłacania gotówki z bankomatu z powodu wysokich prowizji. Pieniądze można wymienić na miejscu w kantorach.

Język
Językiem urzędowym Argentyny jest hiszpański. Drugim najczęściej używanym językiem jest włoski. Po angielsku zazwyczaj można porozumieć się w miejscach turystycznych, ale najlepiej przyswoić sobie choć kilka hiszpańskich zwrotów.

Elektryczność
W Argentynie występują zarówno gniazdka takie, jak w Polsce, jak i typu australijskiego, czyli z trzema płaskimi bolcami. W razie potrzeby adapter można kupić na miejscu.

Bezpieczeństwo
Zdarzają się kradzieże. Najpopularniejsza jest metoda „musztardowa”: jeden ze złodziei pomaga usunąć turyście musztardę lub keczup, które wcześniej „przypadkowo” wylądowały na ubraniu lub włosach. W tym czasie drugi z nich okrada pobrudzoną osobę. Lepiej nie wymieniać pieniędzy na peso na ulicy – można wówczas dostać sfałszowane banknoty.

Ekwipunek
W zależności od miejsc, które planujemy odwiedzić, trzeba wziąć odpowiednie do klimatu i pory roku ubranie. Na południu na pewno przyda się ciepła kurtka i porządne buty.

Książki i filmy
„Proste historie” to film o trzech mieszkańcach argentyńskiej Patagonii, którzy wyruszają w podróż tą samą drogą, ale osobno i w innym celu. W powieści „Tango w Buenos Aires” Tomás Eloy Martínez opowiada o amerykańskim studencie, który wyjeżdża do Buenos Aires. Warto pamiętać, że w Argentynie przez prawie 25 lat mieszkał Witold Gombrowicz. To tam zaczął pisać swoje „Dzienniki” i stworzył dramat „Ślub”.

Argentyna ma bardzo zróżnicowany klimat. Ponieważ leży na półkuli południowej, w czasie europejskiej zimy panuje tam lato i odwrotnie. Na północy w lecie jest gorąco i wilgotno, czasem występują susze. Zima jest porą deszczową z gwałtownymi ulewami. Środkowa część kraju, w tym Buenos Aires, jest odpowiednia do podróży właściwie cały rok – lato jest ciepłe – średnia temperatura w styczniu to 25˚C, a zima łagodna ze średnią temperaturą 12˚C w lipcu. Na południu Argentyny występuje klimat subpolarny i średnia temperatura stycznia to 10˚C, a lipca - 2˚C. Na Półwyspie Valdes od pory roku zależy występowanie zwierząt: pingwiny występują od września do kwietnia, a wieloryby od czerwca do końca listopada.

Argentyna