-

Dzień 1 - Wylot

Wylot z Polski do Nairobi z przesiadką.


Dzień 1-2 - Nairobi

Po przylocie na lotnisko w Nairobi prywatny transfer do hotelu.

Witamy w Nairobi, najbardziej kosmopolitycznym mieście Afryki Wschodniej, skąd wyruszycie na ekscytujące safari po Kenii.

Hotel: The Boma Hotel          Wyżywienie: BB          Trasa: 15 km


Dzień 2-3 - Jezioro Naivasha

Dziś wraz z prywatnym kierowcą pojedziecie nad piękne Jezioro Naivasha. Otaczające je zarośla stanowią schronienie dla ponad 450 gatunków ptaków, zaś jego wody służą jako wodopój najrozmaitszej dzikiej zwierzynie: zebrom, elandom, hipopotamom czy bawołom.

Po przyjeździe i zakwaterowaniu czeka Was popołudniowa przejażdżka łodzią po jeziorze. Natomiast drugi dzień w tym fascynującym miejscu spędzicie w Hell's Gate National Park, znanym z urozmaiconej fauny i flory, który odkrywać będziecie spacerując lub jeżdżąc na rowerze po krętych, kamienistych wąwozach.

Hotel: Wileli House          Wyżywienie: FB          Trasa: 140


Dzień 4-5 - Park Narodowy Jeziora Nakuru

Po śniadaniu przejazd do Parku Narodowego Lake Nakuru.

Przed Wami jeden z mniejszych, ale z pewnością wartych zobaczenia kenijskich parków narodowych – to właśnie tutaj jest różowo od flamingów, srebrzyście od marabutów, biało od pelikanów, ibisów czy orłów. Prócz tego mieszkają tu najrozmaitsze dzikie zwierzęta, w tym hipopotamy, nosorożce, żyrafy Rothschilda, bawoły i guźce, których wypatrywać będziecie podczas popołudniowego safari. Przygotujcie się na prawdziwe polowanie – z aparatem fotograficznym w dłoni!


Hotel: Lake Nakuru Lodge        Wyżywienie: FB          Trasa: 90 km


Dzień 5-7 - Safari w rezerwacie Masai Mara

Po śniadaniu wyruszycie w kierunku wielkiej afrykańskiej przygody!

Masai Mara to wręcz synonim Wielkiej Piątki. Słonie, bawoły, nosorożce, lwy i lamparty – nie spuszczajcie wzroku z rozległych równin, a zostaniecie godnie wynagrodzeni fascynującymi widokami niezliczonych dzikich zwierząt. To jedno z ostatnich miejsc na Ziemi, gdzie żyją one obok siebie w niezaburzonej równowadze, jak przed tysiącami lat. Dwa dni pobytu w parku spędzicie na przejażdżkach jeepem po sawannach i w okolicy rzeki Mara, podczas których nieopodal Was przeciągać będą liczące niekiedy tysiące osobników stada. Dzika natura czyha na każdym kroku – wyobraźcie sobie, że żyje tu ponad milion zwierząt!

Hotel: Sekenani Camp          Wyżywienie: FB         Trasa: 200 km


Dzień 7-13 - Plaża Diani

Po zakończonym safari przejazd do Nairobi i przelot do Mombasy. Po przylocie prywatny transfer do hotelu na plaży Diani.
Przed Wami sześć dni błogiego lenistwa na najpiękniejszych plażach Kenii. Biały piasek, turkusowa woda, i kołyszące się nad plaża palmy nadają temu miejscu niepowtarzalnego uroku.

Ostatniego dnia prywatny transfer na lotnisko w Mombasie i wylot do Polski (z przesiadką).

Hotel: Baobab Beach Resort (lub inny do wyboru)          Wyżywienie: AI          Trasa: 290 km


Dzień 14 - Przylot

Przylot do Polski.


Filtr

The Boma Hotel Nairobi

Pięciogwiazdkowy, elegancki hotel położony na obrzeżach Nairobi, w pobliżu Parku Narodowego, z dogodnym dojazdem z międzynarodowego lotniska Jomo Kenyata i blisko trasy wyjazdowej na kenijskie równiny - idealna baza wypadowa do rozpoczęcia safari w Kenii.

Hotel w nowoczesnym stylu oferuje komfortowe, przestronne pokoje, wyposażone w szybki, bezpłatny dostęp do WiFi, telewizję satelitarną, sejf, minibar, zestaw do parzenia kawy i herbaty.

Dwie hotelowe restauracje: Johari (dania w formie bufetu) oraz Tembo Bistro (a la carte) oferują potrawy kuchni lokalnej i międzynarodowej.

Plusy

- Nowoczesne, przestronne pokoje
- Dogodne położenie jako baza wypadowa do rozpoczęcia safari
Wileli House

Kompleks eleganckich bungalowów położony na terenie prywatnego rezerwatu w bezpośrednim sąsiedztwie Jeziora Naivasha – jedno z najlepszych miejsc w regionie do obserwacji żyjącego w jeziorze ptactwa i dzikich zwierząt na terenie pobliskiego Parku Narodowego Hell’s Gate.

Bungalowy i apartamenty rozmieszczone są pośród afrykańskiej bujnej roślinności w otoczeniu sawanny i akacjowych lasów tuz nad brzegiem słynnego jeziora Naivasha, które jest domem dla ponad 340 gatunków ptaków i wielu dzikich zwierząt. Każdy bungalow wyposażony jest w komfortową sypialnię, łazienkę taras z widokiem na ogród lub jezioro, a niektóre dodatkowo w część dzienną z aneksem kuchennym lub prywatne jacuzzi. Na terenie bungalowów oraz w miejscach ogólnodostępnych goście mogą korzystać z bezpłatnego WiFi.

W cenie pobytu zawarte jest pełne wyżywienie. W restauracji zjeść można dania kuchni lokalnej oraz międzynarodowej a w barze serwowane są chłodzące drinki.

Plusy

- Położenie na łonie natury w pobliżu Jeziora Naivasha z bogactwem fauny
- Komfortowe, dobrze wyposażone apartamenty i bungalowy
- Świetna baza wypadowa do obserwacji ptactwa i dzikich zwierząt
Lake Nakuru Lodge

Lake Nakuru Lodge to kompleks kameralnych domków położonych w otoczeniu afrykańskiej sawanny na terenie Parku Narodowego Jeziora Nakuru. Jest to doskonałe miejsce na safari i obserwację licznie zamieszkujących park dzikich zwierząt.

Domki skupione są w pobliżu centralnie umieszczonego basenu, który w gorące dni zapewnia ochłodę. W pokojach znajdują się podstawowe udogodnienia takie jak duże łóżko z moskitierą, łazienka z bieżącą wodą a także telewizja i bezpłatne WiFi. Przez duże szklane, przesuwne drzwi można podziwiać widoki na hotelowy ogród, sawannę lub pobliskie wzgórza.

Na terenie obiektu znajdują się duży basen, restauracja i bar, serwujące smaczne posiłki kuchni lokalnej i międzynarodowej. Obsługa hotelu dba o wypoczynek na wysokim poziomie z zachowaniem troski o ekologię i ochronę środowiska.

Plusy

- Gustownie urządzone pokoje w lokalnym stylu
- Malownicze położenie na terenie Parku Narodowego Jeziora Nakuru
- Profesjonalna i uprzejma obsługa
- Ośrodek prowadzony jest z troską o naturalne środowisko
Sakenani Camp

Sekenani Camp to obozowisko położone w sercu afrykańskiej sawanny na równinie Serengeti w pobliżu słynnego rezerwatu Masai Mara, który słynie z największej migracji zwierząt na świecie. Namioty rozmieszczone są pośród bujnej afrykańskiej zieleni w otoczeniu sawanny i akacjowych lasów.

Na terenie obozowiska znajdują się duże komfortowe namioty z drewnianą podłogą, wygodnym łóżkiem, prywatną łazienką z wanną oraz tarasem z widokiem na sawannę. Ośrodek oferuje również basen, który zapewnia ochłodę w gorące popołudnia.

W ośrodku można zjeść doskonale śniadanie w namiocie restauracyjnym, korzystać z baru a także zorganizować lunch i kolację na sawannie w czasie safari.

Plusy

- Położony na terenie Równiny Serengeti w pobliżu rezerwatu Masai Mara
- Komfortowe namioty z prywatną łazienka i wanną
- Możliwość spędzenia nocy pośród odgłosów dzikiej Afryki
- Bezpłatne Wi-Fi na terenie obiektu
o Przeznaczenia

Kenia jest krajem położonym na wschodnim wybrzeżu Afryki nad Oceanem Indyjskim. Przez jej środek przechodzi równik. Największym miastem państwa, a zarazem jego stolicą, jest Nairobi, którego liczba mieszkańców przekracza 3,5 miliona. Drugim dużym ośrodkiem jest Mombasa z liczbą ludności sięgającą miliona. Oba te miasta leżą na półkuli południowej. Najwyższym szczytem Kenii jest… Kenia – masyw wulkaniczny, którego najwyższy punkt sięga 5199 m n.p.m. Wędrując na jej szczyt mija się zarówno lasy równikowe, jak i lodowce. Jej wyższe partie zostały otoczone ochroną w ramach parku narodowego wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Przez teren kraju przechodzi Wielki Rów Wschodnioafrykański, którego maksymalna głębokość sięga tu 900 m. Misy rowu wypełniają jeziora, z których największym jest Turkana, rozciągające się południkowo na północy kraju. Kenia ma również dostęp do Jeziora Wiktorii – największego jeziora Afryki i zarazem największego jeziora tropikalnego świata.
Przy południowej granicy Kenii, na terytorium Tanzanii, wznosi się Kilimandżaro, wokół którego mieszkają Masajowie, będący jedną z 30 grup etnicznych zamieszkujących Kenię. W państwie można podziwiać wiele parków narodowych, w których występują wielkie migracje zwierząt. To widowisko natury można podziwiać szczególnie w Parku Narodowym Masai Mara.

Wjazd
Do wjazdu na terytorium Kenii wymagana jest wiza pobytowa. Można uzyskać ją przez Internet (na stronie: www.citizen.go.ke) lub na przejściu granicznym. Uprawnia ona do przebywania w kraju na okres 30 dni, a jej koszt to 51 USD. Wiza tranzytowa, ważna przez 72 godziny, pozwala na krótkotrwały pobyt w Kenii, jej koszt to 21 USD. Wymagana jest przy podróży przez kraj z wyłączeniem przypadków, w których nie opuszcza się lotniska. Przy przekraczaniu granicy należy posiadać paszport ważny 6 miesięcy od daty planowanego powrotu.

Szczepienia i zdrowie
Przed podróżą do Kenii nie trzeba korzystać z żadnych obowiązkowych szczepień. Do zalecanych należą szczepienia przeciwko błonicy, durowi brzusznemu, polio, cholerze, tężcowi, WZW A i B. Zaleca się profilaktykę antymalaryczną, którą należy rozpocząć ok. miesiąc przed planowanym wyjazdem, gdyż na wybrzeżu oraz na zachodzie kraju występuje całoroczne zagrożenie malarią. W Kenii należy pić wodę butelkowaną lub przegotowaną wodę z kranu. Jeśli wyjazd połączony jest z odwiedzinami w pobliskiej Tanzanii, należy zaszczepić się przeciwko żółtej febrze.

Warunki podróżowania
- Należy wypełnić formularz online i wygenerować kod QR: https://ears.health.go.ke/airline_registration/
- Przedstawić certyfikat szczepienia przeciw COVID - w przypadku osób, które ukończyły pełen cykl szczepienia min. 14 dni przed przylotem do Kenii lub certyfikat potwierdzający przechorowanie COVID-19 maksymalnie 90 dni przed przylotem do Kenii ORAZ negatywny wynik testu RT-PCR wykonanego w ciągu 72 godzin przed odlotem do Kenii lub zaświadczenie potwierdzające powód, dla którego szczepienie nie może być przyjęte w języku angielskim ORAZ negatywny wynik testu RT-PCR wykonanego w ciągu 72 godzin przed odlotem do Kenii.
- Przed wylotem do Kenii należy zarejestrować się i załączyć certyfikat szczepienia/ozdrowienia oraz negatywny wynik testu PCR w języku angielskim przez stronę: www.globalhaven.org w celu uzyskania kodu QR. Zalecamy posiadanie wygenerowanego kodu zarówno w wersji papierowej, jak i elektronicznej.


Pieniądze
Walutą obowiązującą w Kenii jest szyling kenijski (KES), który dzieli się na 100 centów. Powszechnie akceptowalną walutą jest też dolar amerykański (wyłącznie nowe banknoty wydane w serii po roku 2004).
W większych miastach w wielu punktach, takich jak restauracje, sklepy, lokale usługowe, hotele, istnieje możliwość płatności kartą. Zarówno w dużych, jak i mniejszych ośrodkach miejskich występują bankomaty, jednak może wystąpić w nich problem z dostępnością środków. Zaleca się korzystanie z karty VISA, która jest częściej przyjmowana przez bankomaty. Możliwość wymiany waluty istnieje w bankach oraz kantorach ulicznych oraz w wielu hotelach.

Język
W Kenii oficjalnymi językami są suahili oraz angielski. Ze względu na zróżnicowanie etniczne uważa się, że mieszkańcy ze względu na miejsce zamieszkania posługują się 68 różnymi językami.

Elektryczność
Napięcie elektryczne w gniazdkach wynosi 240 V, a częstotliwość 50 Hz. Gniazdka są przystosowane do wtyczek brytyjskich (z trzema płaskimi bolcami). Warto zaopatrzyć się w adaptery dla wtyczek europejskich.

Bezpieczeństwo
Kenia jest krajem umiarkowanie bezpiecznym. Odradza się podróżowania do obszarów graniczących z Somalią, Etiopią i Sudanem Południowym, a także do hrabstwa Lamu. W większych ośrodkach miejskich i na pozostałych terenach należy zachować ostrożność z uwagi na niebezpieczeństwo ze strony grup terrorystycznych i konfliktów na tle etnicznym. Nie zaleca się podróżowania w pojedynkę, a także nawiązywania bliskich kontaktów z dziećmi, rozdawania im słodyczy czy fotografowania.

Ekwipunek
W Kenii przydadzą się repelenty przeciwko owadom (np. Mugga), krem z wysokim filtrem UV, okulary przeciwsłoneczne, a także nakrycie głowy. Podczas safari warto mieć ze sobą również pełne buty i lekkie, przewiewne ubrania z długim rękawem i długimi nogawkami. Polecamy zabrać podstawowe leki oraz latarkę i scyzoryk.Pogoda

Kenia leży w strefie klimatu równikowego monsunowego z wyrównanymi temperaturami w ciągu całego roku. W wyżynnej, centralnej części kraju w związku z położeniem ponad 1500 m. n.p.m. temperatury są sporo nizsze niż w innych krajach równikowych i wahają się w granicach 15-25°C. Na wybrzeżu w okolicach Mombasy stale panują wysokie temperatury powyżej 30 stopni. Najbardziej deszczowe miesiące to kwiecień i maj. Planując safari w Kenii warto wziąć pod uwagę migrację zwierząt. Wielka Migracja ma miejsce dwa razy w roku  – w styczniu i lutym oraz w czerwcu i lipcu kiedy tysiące zwierząt przemierzają setki kilometrów między Kenią a Tanzanią. Plażować na wybrzeżu Oceanu Indyjskiego najlepiej od stycznia do marca i od czerwca do grudnia.

Cena zawiera

- Przelot samolotem rejsowym: Warszawa – Nairobi, Mombasa – Warszawa (z przesiadką)
- Przelot wewnętrzny: Nairobi – Mombasa
- Noclegi: 1 noc Nairobi,  2 noce Lake Naivasha, 1 noc Lake Nakuru, 2 noce w Masai Mara, 5 nocy plaża Diani
- Wyżywienie: 1x  śniadanie w hotelu w Nairobi, 5 x pełne wyżywienie w czasie safari, 5 x All Inclusive podczas wypoczynku na wybrzeżu
- Prywatne transfery
- Safari prywatnym jeepem z kierowcą
- Rejs łodzią po jeziorze Naivasha
- Bilety wstępu do parków narodowych i atrakcji ujętych w programie
- Ubezpieczenie zdrowotne (obejmujące też następstwa chorób przewlekłych i nowotworowych): 40 000 EUR koszty leczenia, 15 000 PLN następstwa nieszczęśliwych wypadków, 2 000 PLN bagaż
- Dodatkowe ubezpieczenie w czasie safari obejmujace transport lotniczy i OC
- Pakiet przedwyjazdowy
- Polski numer alarmowy czynny 24 godz./dobę
- Opieka anglojęzycznego przedstawiciela Nomade w Kenii

Cena nie zawiera

- Wyżywienia oprócz wymienionego w ofercie
- Zwyczajowych napiwków i innych opłat lokalnych (np. dla bagażowych i kierowców)
- Dodatkowych wycieczek fakultatywnych (lot balonem nad Masai Mara - 450 USD, wsęp do wioski Masajów - 20 USD)
- Dopłaty do wczesnego zakwaterowania / późnego wymeldowania w hotelach
- Opłaty wizowej w wysokości 51 USD