-


Filtr

Kategoria
*****

Region
Kuba – Varadero

W kilku słowach
Pięciogwiazdkowy hotel Paradisus Vardero jest położony przy plaży w słynnym kurorcie Varadero. Oferuje wypoczynek w wysokim standardzie oraz oddzielne strefy tylko dla dorosłych (Royal Service) i dla rodzin z dziećmi (The Reserve). Hotel wyróżnia niezwykle bogata oferta gastronomiczna oraz zaplecze rekreacyjne.

Lokalizacja
Otoczony zielenią hotel położony na wybrzeżu, we wschodniej części półwyspu. Podróż samochodem do centrum Varadero trwa ok. 15 minut. Międzynarodowe lotnisko Varadero (VRA) znajduje się w odległości ok. 40 km.

Plaża
Piaszczysta, z łagodnym zejściem do morza, usytuowana bezpośrednio przy hotelu, z hotelowym barem. Leżaki, ręczniki i parasole są bezpłatne.

Udogodnienia i usługi
2 odkryte baseny w ogólnodostępnej strefie (jeden o powierzchni 2400 m²) oraz jeden w strefie Royal Service plus jeden dla dorosłych i 2 dla dzieci; centrum fitness, sporty wodne (możliwość wypożyczenia sprzętu do snorkelingu, katamaranu, żaglówki, łódki ze szklanym dnem, rowerków wodnych, lekcje nurkowania dla początkujących), usługi lokaja, YHI spa (zabiegi pielęgnacyjne, masaże, hydromasaże, jacuzzi, 2 baseny, sauna parowa), 11 restauracji i 15 barów (w tym jeden z karaoke i muzyką taneczną).

Internet
Dostęp do Wi-Fi w lobby. Dla Gości korzystających z Royal Service Wi-Fi jest dostępne także w innych ogólnodostępnych miejscach, jak restauracje czy baseny, w ofercie The Rest – także w pokojach.

Pokoje
The Reserve Junior Suite (40 m²) – liczba osób: 3 osoby dorosłe lub 2 dorosłych i 1 dziecko. Apartamenty z balkonem i widokiem na ogród, łóżkiem typu king lub dwoma pojedynczymi łóżkami, wyodrębnioną strefą dzienną i prywatną łazienką z wanną lub prysznicem. Wyposażone w klimatyzację, telewizor, sejf, minibar, ekspres do kawy, żelazko i deskę do prasowania, suszarkę do włosów.

Junior Suite Royal Service (83m²) – liczba osób: 2 osoby dorosłe. Apartamenty z tarasem i widokiem na ogród, położone w hotelowej strefie wyłącznie dla dorosłych. Posiadają łóżko typu king lub dwa pojedyncze łóżka z baldachimem, wyodrębnioną strefę dzienną, prywatną łazienkę z wanną z hydromasażem i dodatkowo prysznic na świeżym powietrzu. Wyposażone w klimatyzację, telewizor, sejf, minibar, ekspres do kawy, żelazko i deskę do prasowania, suszarkę do włosów.

Restauracje i bary
Ara
Restauracja serwująca śniadania, obiady i kolacje w formie bufetu, z pokazami gotowania. Okazjonalnie wieczory tematyczne i muzyka na żywo.

Turey
Kolacje a la carte, z szerokim wyborem win, przy muzyce granej na żywo przez zespół. Restauracja dostępna dla osób powyżej 12 roku życia.

Vento
Restauracja a la carte serwująca w czasie kolacji dania kuchni śródziemnomorskiej.

Los Agaves
Dania kuchni teksańskiej (połączenia potraw meksykańskich i pochodzących z południowych stanów USA) podawane wieczorami w formule a la carte.

Sakura
Japońska restauracja otwarta wieczorami, z szefem kuchni przyrządzającym potrawy na oczach Gości.

Wyżywienie
All inclusive

All inclusive
Śniadanie, lunch, kolacja w formie bufetu, kolacja możliwa także w restauracjach a la carte (konieczna wcześniejsza rezerwacja). Wybrane napoje bezalkoholowe, alkoholowe (lokalne i importowane) oraz przekąski w wyznaczonych barach w godzinach ich funkcjonowania (w barze w lobby przez całą dobę). Piwo i napoje orzeźwiające z minibaru. Przekąski, wybrane napoje do posiłków, kawa/herbata po południu.

Dzieci
Strefa dla rodzin z dziećmi (The Reserve), Baby Club (dla dzieci w wieku 8 miesięcy do 4 lat), Mini Club (5–12 lat), Teenager Club, pokój do gry na konsolach, baseny dla dzieci, usługi opiekunki (za dodatkową opłatą).

Strona hotelu

Plusy
– Hotel położony przy piaszczystej, jasnej plaży
– Możliwość zakwaterowania w strefie tylko dla dorosłych lub w strefie dla rodzin z dziećmi
– Szeroki wybór restauracji i barów

Minusy
– Internet niedostępny na terenie całego hotelu

o Przeznaczenia

Kuba to państwo położone w Ameryce Środkowej, na największej wyspie Morza Karaibskiego. To kraj z ciekawą, ale też burzliwą historią. Odkryty przez Kolumba, stał się hiszpańską kolonią. Hiszpanie doprowadzili do wyniszczenia rdzennej indiańskiej ludności, by na jej miejsce sprowadzić do pracy niewolników z Afryki. W XIX w. Kuba została producentem cukru na skalę światową, ważnym eksporterem tytoniu i jedną z najcenniejszych kolonii na świecie. Kubańczycy bezskutecznie walczyli o niepodległość. Na początku XX w. ich państwo przeszło pod kontrolę USA. W 1959 roku dyktatora Fulgencio Batistę obalił Fidel Castro, który między innymi znacjonalizował gospodarkę. W reakcji na zmiany USA zerwało z Kubą kontakty dyplomatyczne i wprowadziło embargo handlowe, które ze zmianami obowiązuje do dzisiaj. Kuba jest nadal republiką socjalistyczną, a Fidela zastąpił jego brat, Raul Castro. W tym kraju czas stanął w miejscu: nie widać pośpiechu, który charakteryzuje rozwinięte kraje Zachodu, nie czuje się cyfrowej rewolucji. Po ulicach Hawany, Cienfuegos, Trinidadu i innych miast jeżdżą zdezelowane, często półwieczne samochody. Na ulicach można spotkać zespoły grające tradycyjną muzykę son, sąsiadów zbierających się na pogawędki czy grę w domino. Z zaniedbanych budynków patrzą podobizny Che Guevary i Castro. Popularne są noclegi w casas particulares czyli domach, które Kubańczycy udostępniają turystom. Poza atmosferą miast, Kuba ma do zaoferowania także piękne plaże, np. w Varadero czy na wysepkach Cayo Santa Maria i Cayo Coco. W dolinie Valle de Viñales, wpisanej na listę dziedzictwa UNESCO, znajduje się historyczny region uprawy tytoniu oraz jaskinie.

Wjazd
Polscy turyści podróżujący na Kubę potrzebują karty turysty – Tarjeta del Turista. Niektóre biura podróży, w tym Nomade, mają licencję na jej wystawienie. Przy wjeździe czasem wypełnia się dodatkową kartę, którą należy zachować, by móc opuścić kraj. Paszport powinien być ważny minimum 6 miesięcy od daty planowanego przylotu na Kubę.

Szczepienia i zdrowie
Przed wyjazdem na Kubę nie ma szczepień obowiązkowych. Zalecane są standardowe szczepienia przeciwko błonicy, tężcowi, durowi brzusznemu i wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B. W 2016 roku wystąpiły przypadki zarażenia wirusem Zika.

Warunki podróżowania
- Nie ma obowiązku okazywania certyfikatu COVID potwierdzającego zaszczepienie przy przekraczaniu granicy ani przedstawiania ujemnego wyniku testu PCR.
- Przed przylotem należy zarejestrować swój wjazd, wypełniając internetowy formularz rejestracyjny dostępny na stronie: https://www.dviajeros.mitrans.gob.cu/inicio i uzyskać kod QR. Dotyczy to wszystkich osób, niezależnie od wieku.
- Należy posiadać ubezpieczenie obejmujące koszty leczenia COVID-19
- Należy posiadać Kartę Turysty oraz wypełnić deklarację zdrowotną.

Pieniądze
Na Kubie obowiązują dwie waluty: pesos convertible (CUC) i pesos Cubanos, zwane także moneda nacional (CUB lub MN). W większości miejsc płaci się w CUC, CUB to waluta przyjmowana w taksówkach, na targach i lokalnych sklepach. Lepiej wziąć ze sobą euro zamiast dolarów amerykańskich – wymiana tych drugich jest obciążona wyższymi prowizjami. Nie da się używać kart banków z amerykańskim kapitałem. Butelka wody (1,5 l) kosztuje 1 CUC, obiad dla dwóch osób 15 CUC, Cuban Libre/Mojito – 2 CUC.

Język
Urzędowym językiem Kuby jest hiszpański, jednak w turystycznych miejscowościach można porozumieć się po angielsku.

Elektryczność
Na Kubie spotkamy zarówno wtyczki typu europejskiego, jak i amerykańskiego, z dwoma płaskimi bolcami i mniejszym niż w Polsce napięciem. Na wszelki wypadek warto mieć ze sobą przejściówkę i reduktor.

Bezpieczeństwo
Kuba jest bezpiecznym krajem. Zdarza się, że policjanci zatrzymują kierowców wypożyczonych samochodów i wyłudzają pieniądze za rzekome złamanie przepisów.

Ekwipunek
Warto zabrać płyn na komary zawierający związek deet (np. Mugga). Lepiej zaopatrzyć się także w podstawowe lekarstwa, takie jak środki przeciwbólowe i przeciwko biegunce.

Książki i filmy
Książka „Fidel Castro. Prawdziwa historia” Norberta Fuentes przybliża życiorys najważniejszej postaci współczesnej Kuby. „Cuba Libre. Notki z Hawany” Yoani Sanchez to książka stworzona na podstawie bloga, na którym autorka opisuje kubańską rzeczywistość. Film „Kamerzysta na Kubie” opowiada o losach trzech kubańskich rodzin.

Pogoda

Pora deszczowa występuje między majem a październikiem, jednak opady trwają krótko. W tym czasie istnieje także ryzyko huraganów. Najlepsza pogoda na Kubie trwa od listopada do końca kwietnia, jest wówczas niemal cały czas słonecznie ze średnią temperaturą 24–27˚C.