RPA



W tym miejscu nie ma dostępnych wycieczek.

Tereny dzisiejszego RPA były zasiedlone już ponad tysiąc lat p.n.e., natomiast pierwsi Europejczycy zawitali na Południowy Czarny Ląd dopiero w XV wieku, kolonizacja zaś rozpoczęła się w wieku XVII, najpierw przez Holendrów, potem przez Niemców, Francuzówi Brytyjczyków. XVIII i XIX wiek upłynęły pod znakiem konfliktów, w których zwycięstwo odniosło Imperium Brytyjskie, tworząc w 1910 roku zależny od siebie Związek Południowej Afryki. W latach 60. powstało samodzielne państwo Republika Południowej Afryki, a ONZ uznało stosowany tu apartheid za zbrodnię przeciw ludzkości. Po latach starć rządzących z tutejszą ludnością i opozycją, w roku 1994 długoletni więzień polityczny i aktywista na rzecz praw człowieka – Nelson Mandela – został prezydentem. Dwa lata później uchwalono w pełni demokratyczną konstytucję państwową, która gwarantuje równość praw każdemu obywatelowi.

Ziemie dzisiejszego RPA były ogarnięte niejednym konfliktem między innymi ze względu na odkrycie złóż diamentów i złota oraz atrakcyjne położenie. Kraj ten jest bowiem najdalej na południe wysuniętym państwem w Afryce, co stanowiło niegdyś idealny punkt przystankowy i portowy. Dziś te tereny, otoczone z trzech stron wodą, oferują turystom moc atrakcji. RPA ma powierzchnię prawie czterokrotnie większą od Polski, toteż klimat nie jest jednolity – od suchego pustynnego przy granicy z Namibią do podzwrotnikowego na południowym wschodzie. RPA jest więc idealnym kierunkiem dla tych, którzy nie lubią się nudzić, wolą raczej odkrywać nieznane i zmieniać rodzaje wypoczynku. A wybór jest tu spory: doświadczenie egzotycznej fauny i flory dzięki safari w słynnym Parku Narodowym Krugera, wycieczka do Kapsztadu i spacer wśród kolonialnej architektury w cieniu jednego z siedmiu cudów świata – Góry Stołowej, trekking w Górach Smoczych, wypoczynek na jednej z licznych plaż czy wędrówka śladem słynnych południowoafrykańskich winnic.


Wjazd
Wiza nie jest potrzebna, jeśli nie zamierzamy spędzić w RPA więcej niż trzydzieści dni. Na granicy konieczne będzie okazanie ważnego przez 6 miesięcy paszportu, licząc od daty przybycia oraz posiadanie biletu powrotnego lub na dalszą podróż. Podróżujący z dziećmi zobowiązani są do przedstawienia oryginału lub poświadczonej przez notariusza kopii aktu urodzenia wraz z tłumaczeniem na język angielski. W przypadku przekraczania granicy z jednym z rodziców, niezbędna jest pisemna zgoda na podróż drugiego z nich. Pismo winno być przetłumaczone na język angielski i poświadczone przez notariusza. Dokument ów traci ważność po trzech miesiącach od wystawienia.

Szczepienia i zdrowie
Przy wjeździe na teren RPA nie ma obowiązku okazywania książeczki szczepień, jednak przed podróżą zaleca się wykonanie szczepień przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B, tężcowi i błonicy, wściekliźnie oraz durowi brzusznemu. Tereny ogarnięte malarią to Park Narodowy Krugera i północna część prowincji KwaZulu-Natal (poza okresem od maja do września). Należy zachować tam szczególną ostrożność.

Warunki podróżowania
Negatywny wynik testu ani zaświadczenia zaszczepienia/przebycia COVID-19 nie są wymagane.

Pieniądze
Obowiązującą walutą jest rand (R lub ZAR), który dzieli się na 100 centów. W obiegu znajdują się banknoty o nominałach 10, 20, 50, 100 i 200 randów oraz monety o nominałach 1, 2 i 5 randów, a także 5, 10, 20 i 50 centów. Jedna złotówka to w przeliczeniu to 3, 6 randów. Bankomaty w RPA są ogólnodostępne, a znaleźć je można najczęściej obok banków, w supermarketach i na rogach ulic. Płatność kartą także jest powszechnie akceptowana w większych miastach, należy jednak pamiętać, że w mniejszych miejscowościach może być z tym problem, dlatego najlepiej jest mieć ze sobą gotówkę. Na stacjach benzynowych płatności przyjmowane są wyłącznie gotówką.
Język
W RPA obowiązuje aż 11 oficjalnych języków urzędowych, a są nimi: angielski, zulu, africaanas, venda, xhosa, tsonga, sotho-tswana, sotho północny, sotho południowy oraz ndebele. Turyści bez problemu porozumiewają się po angielsku.
Elektryczność
Gniazdka elektryczne różnią się od kontaktów dostępnych w Polsce, dlatego polecamy zabrać ze sobą odpowiednie przejściówki lub zaopatrzyć się w nie na miejscu. Koszt adaptera to około 15 zł. Napięcie w gniazdkach wynosi 220 V, a częstotliwość 50 Hz.
Bezpieczeństwo
Należy zachować ostrożność w skupiskach miejskich – lepiej nie eksponować drogich sprzętów i portfel dokładnie chować pod ubraniem. Najcenniejsze przedmioty radzimy zostawić w hotelowym sejfie, a na wycieczkę wybrać się z potrzebną ilością gotówki. W razie wynajmu samochodu trzeba pamiętać, by nigdy nie zostawiać go otwartego bez pasażerów w środku. Jedzenie najlepiej spożywać po uprzedniej obróbce termicznej, a wodę pić butelkowaną. Odradzamy również kąpiel w rzekach i wolnostojących jeziorach, ponieważ okresowo istnieje ryzyko występowania bilharcjozy, czyli choroby pasożytniczej.
Ekwipunek
Koniecznie należy zaopatrzyć się w środki przeciwko egzotycznym komarom (np. Mugga) oraz podstawowe leki przeciwgorączkowe i przeciwuczuleniowe. Afrykańskie słońce jest mocne i bywa uciążliwe, dlatego polecamy spakować do walizki okulary przeciwsłoneczne, kremy z wysokimi filtrami UV i nakrycie głowy. Jeśli zaś w planach macie wycieczkę safari, dobrze jest zabrać ze sobą buty zakrywające całe stopy, lekkie i przewiewne ubranie z długimi rękawami oraz w razie noclegu w namiocie – scyzoryk i latarkę.

RPA