20 aplikacji najbardziej przydatnych w podróży

Czy pamiętacie czasy, gdy ledwie kilka lat temu, zanim wybraliście się na upragnione wakacje, skrupulatnie drukowaliście wszystkie bilety, karty pokładowe, potwierdzenia rezerwacji hotelowych, przygotowywaliście mapy papierowe oraz przewodniki, aż w końcu szliście do kantoru, aby wymienić gotówkę, którą później rozkładaliście przezornie w różnych miejscach Waszego bagażu, tak na wszelki wypadek? Dziś, zamiast papierowej mapy, w naszej kieszeni znajduje się smartfon – małe, a jakże potężne narzędzie, które nieodwracalnie zmieniło świat podróży. Ułatwia planowanie i organizację, ale także dodaje koloru wszelkim przygodom, prowadząc przez labirynty uliczek obcych miast, pomagając odkryć nieznane smaki, a nawet umożliwiając znalezienie ukrytych skarbów, które ciężko byłoby odkryć bez ich pomocy. Poniżej znajdziecie przegląd aplikacji mobilnych, bez których już nie wyobrażamy sobie podróży!

Mapy, przejazdy i nawigacja: jak dotrzeć do celu?

   1. Maps.Me

Pewnie doskonale znacie to uczucie, gdy w końcu dolecieliście do miejsca docelowego waszej podróży i nagle z każdej strony otacza Was plątanina jeszcze nieodkrytych uliczek i ich nazwy, które niewiele Wam mówią. Zwykle w tym momencie, nawet teoretycznie krótka droga z hotelu na plaże lub upatrzonej wcześniej knajpki, która powinna zająć nie więcej niż kilka minut, rozwleka się do godzinnej wycieczki, ponieważ w głowie próbujecie odtworzyć wskazówki, które ktoś Wam przekazał. Właśnie w takim momencie uratować Was może aplikacja Maps.Me, która działa również w trybie offline. Aplikacja dobrze wypada pod względem zaznaczonych na mapie punktów (np. muzeów, hoteli, restauracji), a ponadto posiada sekcję z bezpłatnymi i płatnymi przewodnikami po wielu miejscach na świecie.

   2. OsmAnd

Kolejna aplikacja do nawigacji, która doskonale radzi sobie w momencie, kiedy ogranicza Was brak Internetu. Wszystkie dostępne mapy mogą być przechowywane w pamięci telefonu lub na karcie pamięci. Jednak tym, co wyróżnia OsmAnd na tle innych aplikacji do nawigacji jest niesamowita dokładność i ogromna baza ważnych z punktu widzenia turysty miejsc, na przykład punktów widokowych, przystanków komunikacji miejskiej i wszelakich atrakcji turystycznych, do których często przypisana jest baza artykułów z Wikipedii.

 

mapy w podrozy 

 Aplikacje zdecydowanie pomagają poruszać się po uliczkach zagranicznych miast

 

 

Płatności: jak zapanować nad wydatkami w podróży?

   3. Revolut

Wyprawy do tradycyjnego kantoru, stają się coraz mniej opłacalne, za to zwolenników wymiany walut w kantorach internetowych lub bankowych aplikacjach mobilnych z roku na rok przybywa. Nie można się temu dziwić, jak się okazuje, tego typu narzędzia mogą w wielu sytuacjach okazać się najlepszym przyjacielem podróżnika. Revolut jest przykładem aplikacji, która zrewolucjonizowała płatności za granicą. Za jej pomocą nie tylko możecie stale mieć kontrolę nad swoimi wydatkami, ale także cieszyć się dziecinnie prostą wymianą ponad trzydziestu walut, bez prowizji (no chyba, że przekroczycie określony limit), po kursie NBP. Co więcej, Revolut oferuje natychmiastowe i bezpłatne przelewy do innych osób posiadających konto w tej samej aplikacji bankowej. Jeszcze jedną istotną funkcją są darmowe wypłaty gotówki z wybranych bankomatów na świecie, choć obowiązują oczywiście limity wypłat z bankomatów, które różnią się w zależności od wybranego wariantu konta.

   4. XE Currency

Aplikacja, w której szybko sprawdzicie aktualny kurs interesującej Was waluty, dzięki czemu będziecie mogli ocenić wysokość cen w restauracji lub na lokalnym targu. Za pośrednictwem XE Currency możecie również sprawdzać dynamikę zmian danych walut oraz ich historię.

 

 wydatki na wakacjach

 Przed podróżą warto zaplanować budżet, aby cieszyć się niezapomnianymi przygodami

 

Internet: pozostań w kontakcie ze światem

   5. Airalo

Już od jakiegoś czasu mamy możliwość, aby w granicach Unii Europejskiej korzystać z darmowego roamingu. Nie ma co ukrywać, że jest to bardzo przydatne. Jednak co w sytuacji, gdy zużyjemy wszystkie dostępne gigabajty lub jesteśmy na wakacjach poza Unią Europejską? W takim wypadku warto wypróbować aplikację Airalo, za pośrednictwem której można kupić lokalną kartę eSim i już po paru minutach ponownie cieszyć się dostępem do Internetu, bez konieczności szukania miejsca, w którym można kupić fizyczną kartę sim. Aplikacja ma w swojej ofercie karty eSim do wielu krajów na całym świecie i oferuje szeroki wybór pakietów danych oraz planów taryfowych. Niezależnie od tego czy chcecie tylko raz na jakiś czas skorzystać z internetu czy być stale online, Airalo na pewno posiada odpowiednią dla Was opcję.

Transport: jak szybko dotrzeć do celu?

   6. Uber/ Bolt/ Grab/Careem

Jeśli jeszcze jakimś cudem nie słyszeliście żadnej z powyższych nazw, śpieszę z odpowiedzią, co się pod nimi kryje. Otóż Uber to alternatywa dla tradycyjnych taksówek, która pozwala Wam na zamówienie przejazdu, którego cena jest z góry ustalona, a opłatę można uiścić za pośrednictwem podpiętej pod konto w aplikacji karty płatniczej. Działającą na tej samej zasadzie i będącą mocnym konkurentem Ubera jest aplikacja Bolt. Pomimo swojej ogromnej popularności, w niektórych miejscach na ziemi lepiej sprawdzają się lokalne odpowiedniki obydwu aplikacji. I tak na przykład będąc w Azji możecie śmiało korzystać z aplikacji Grab, a w krajach arabskich z aplikacji Careem.

   7. Spinlister

Dzięki Spinlister wcale nie musicie posiadać własnego sprzętu, aby jeździć na rowerze lub na nartach, albo ślizgać się po falach na desce surfingowej. Spinlister to aplikacja, która stawia na współdzielenie, umożliwiając korzystanie z różnorodnego sprzętu sportowego. Wystarczy, że w Waszej okolicy są osoby, które również korzystają z aplikacji i posiadają to, co Was interesuje. Sam proces wypożyczenia sprzętu nie jest ani trochę skomplikowany – konieczne jest zaakceptowanie ceny, za jaką osoba wypożyczająca chce oddać sprzęt w Wasze ręce, a następnie pozostaje już tylko uzgodnienie szczegółów odbioru. Proste, prawda?

 

Transport na wakacjach 

Aplikacje takie jak Uber, Grab, Careem i Bolt ułatwią Wam poruszanie się po mieście, oszczędzając cenny czas

 

 

   8. Citymapper

Z tą aplikacją korzystanie z lokalnego transportu publicznego nie będzie trudne. Citymapper zaprowadzi Was na odpowiedni przystanek, podpowie, w jaki sposób dostaniecie się do miejsca docelowego, poinformuje o ewentualnych przesiadkach, czy nawet o tym, do którego wagonu należy wsiąść, jeśli jedziecie metrem. Aktualnie zasoby aplikacji obejmują ponad sto największych miast na całym świecie.

Nowe doświadczenia: 101 odcieni podróży

   9. Polarsteps

PolarSteps to aplikacja, którą najprościej można określić mianem wirtualnego dziennika podróży. Narzędzie śledzi w czasie rzeczywistym trasę Waszej wyprawy oraz miejsca, w których się pojawiacie i tworzy mapę wyjazdu. Dzięki aplikacji możecie sprawdzić jaki dystans przebyliście, ile czasu spędziliście w konkretnych miejscach oraz dodać własne komentarze i zdjęcia, co dodatkowo będzie świetną pamiątką. PolarSteps oferuje również możliwość udostępniania informacji na temat wyjazdu, dzięki czemu Wasi najbliżsi mogą na bieżąco śledzić Waszą podróż.

   10. Like a local

Czy lubicie poznawać nowe miejsca poza utartym szlakiem? Jeśli tak, ta aplikacja Wam się spodoba. Like a local umożliwia podróżnym poznanie miasta z perspektywy jego mieszkańców. Zamiast standardowych atrakcji turystycznych, Like a Local skupia się na pokazywaniu miejsc i doświadczeń, które są autentyczną częścią kultury i życia lokalnej społeczności. Dzięki Like a local istnieje spora szansa, że ominiecie najbardziej zatłoczone atrakcje turystyczne, a zamiast tego odkryjecie prawdziwe perełki!

 

Doświadczenia w podróży 

Dzięki wskazówkom w aplikacji Like a local możecie odkryć prawdziwe ukryte perełki

 

   11. SkyView

Wyobraźcie sobie, że stoicie pod rozgwieżdżonym niebem, w jakimś odległym miejscu na ziemi, a waszym oczom ukazują się coraz to kolejne konstelacje. Jedna za drugą. Spoglądając na niebo przez pryzmat aplikacji SkyView będziecie mogli odkryć, jakie planety, gwiazdy, a nawet całe gwiazdozbiory, gdy zmieniają się przed Waszymi oczami.

   12. PlantNET: plant identification

Niezależnie od tego, czy przemierzacie wilgotny las równikowy w Amazonii, któryś z tajlandzkich parków narodowych, czy też jakiekolwiek inne miejsce na ziemi, bez względu na to, gdzie aktualnie się znajdujecie, możecie natknąć się na roślinę, którą widzicie pierwszy raz w życiu, a Wasza ciekawość nie pozwala przejść obok niej obojętnie. W takiej sytuacji z pomocą przychodzi PlantNet. Wystarczy, że zrobicie jedno zdjęcie z poziomu aplikacji, nie zwracając nawet uwagi na to, czy będzie to zdjęcie łodygi, liścia czy też płatka, a w ciągu kilku sekund otrzymacie zbiór informacji na temat swojego botanicznego odkrycia. Sami przyznajcie, czyż to nie genialne?

   13. BirdNET

Kolejna aplikacja dla dociekliwych, osób z duszą ornitologa oraz zwyczajnie dla tych, którzy niejednokrotnie zastanawiają się, jaki ptak właśnie dla nich śpiewa. Wystarczy nagrać zaledwie kilkusekundowy fragment, na którym słychać śpiew interesującego Was ptaka, by dowiedzieć się co to za gatunek oraz jakimi cechami się odznacza. Z tą aplikacją świat ptaków nie będzie miał przed Wami żadnych tajemnic, a każdy spacer zmieni się we wspaniałą podróż godną odkrywców.

 

zwierzeta podczas podrozy 

 Z aplikacjami PlantNet i BirdNet poruszanie się po bujnej dżungli i odkrywanie nowych gatunków roślin i zwierząt jest łatwe jak nigdy wcześniej

 

 

Języki i tłumaczenia: jak znaleźć wspólny język?

   14. Voice Translator

Pewnie każdy z nas był kiedyś w sytuacji, w której na migi próbował zapytać się w obcym kraju jak dojść na przystanek autobusowy lub do hotelu. O ile w takiej formie komunikacji nie ma nic złego to zwyczajnie istnieją szybsze metody na uzyskanie informacji, której potrzebujecie. Jedną z nich jest wykorzystanie aplikacji Voice Translator, która rozpoznając co mówicie, powtarza to samo do Waszego rozmówcy w jego języku. Dzięki tej aplikacji nie tylko uzyskacie odpowiedź na nurtujące Was pytanie, ale i może nawiążecie jakąś nową znajomość? 

   15. Duolingo

Przed zbliżającą się podróżą warto pokusić się o naukę przynajmniej kilku podstawowych zwrotów oraz podstaw gramatyki w danym języku. Dzięki temu nie tylko nieco łatwiej będzie Wam się odnaleźć w obcym kraju, ale i lokalsi z pewnością docenią Wasze starania. Z pomocą w nauce języków obcych przychodzi aplikacja Duolingo, dzięki której możecie opanować podstawowe słownictwo i zasady gramatyczne ponad trzydziestu języków. Poszczególne lekcje nie są bardzo angażujące czasowo i trwają zaledwie parę minut, przez co możecie je realizować w dowolnej dla Was chwili.

Bezpieczeństwo: to podstawa

   16. First Aid by Red Cross

W kryzysowych sytuacjach liczy się każda sekunda. Trzeba działać szybko, ale i w odpowiedni sposób. Aplikacja First Aid by Red Cross to zbiór prostych instrukcji dotyczących tego, jak postępować w określonych wypadkach – od opatrywania ran, reakcji alergicznych po złamania i resuscytację. Aplikacja dostarcza rzetelną wiedzę i pewność siebie, które są niezbędne w przypadku każdej sytuacji awaryjnej. 

   17. iPolak

Aplikacja stworzona przez polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Znajdziecie w niej informacje na temat wszystkich krajów na świecie. Dowiecie się z niej m.in. tego, jaka jest aktualna sytuacja w danym kraju, jakie są zasady wjazdu oraz pobytu, jaka obowiązuje waluta, czy jest bezpiecznie, ale przeczytacie także co nieco o obowiązujących obyczajach i kulturze. Co więcej, aplikacja podpowie Wam, jak powinniście zareagować w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia oraz dostarczy informacji o polskich placówkach dyplomatycznych na całym świecie. Ps. Aplikacja działa także w trybie offline! 

 

Bezpieczeństwo w podróży 

 Choć wakacje sprzyjają ekscytującym aktywnościom, należy zawsze pamiętać o swoim zdrowiu i bezpieczeństwie

 

   18. Life360

Life360 to popularna aplikacja mobilna, dzięki której Wasi najbliżsi mogą w czasie rzeczywistym monitorować Waszą lokalizację i kontaktować się z Wami poprzez wiadomości tekstowe. Aplikacja ma także funkcję powiadamiania, gdy ktoś przybywa lub odjeżdża z określonego miejsca, awaryjnego zgłaszania potrzeby pomocy oraz informowania o przekroczeniu dozwolonych limitów prędkości. Z całą pewnością ta aplikacja przyda Wam się, zanim znajdziecie się w miejscu, w którym czujecie się nie do końca bezpiecznie lub jeśli Wasi najbliżsi chcą być na bieżąco z Waszą podróżą.

   19. Find my Device

Jeśli zdarzy Wam się zgubić telefon, możecie spróbować odnaleźć go za pomocą aplikacji Find My Device. Jeśli tylko urządzenie pozostanie dalej włączone, możecie zdalnie określić jego położenie lub odtworzyć na nim dźwięk. Być może okaże się, że Wasz telefon był cały czas pod ręką.

   20. Aplikacja Nomade

Grzechem byłoby nie wspomnieć o naszej autorskiej aplikacji Nomade, która naszym skromnym zdaniem, naprawdę zasługuje na pochwałę! Dzięki niej każda osoba udająca się z nami w podróż może czuć się bezpiecznie w dowolnym miejscu na świecie. Aplikacja zawiera szczegółowy plan podróży, informacje na temat lotów, adresy hoteli, w których będziecie spali, a także porady odnośnie tego, jak postępować w sytuacjach awaryjnych. Co więcej, aplikacja dostarcza też informacje na temat historii danego miejsca, jego kulturze i tradycjach. Są w niej również zawarte nasze rekomendacje odnośnie miejscowych atrakcji i lokali gastronomicznych. Aby sprawdzić aplikację od strony praktycznej, zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami, którzy najpierw przygotują dla Was wymarzoną podróż, a następnie udostępnią aplikację, która będzie Waszym prywatnym przewodnikiem przez cały wyjazd!

 

Aplikacja Nomade 

 Nasza aplikacja będzie idealnym dopełnieniem każdej podróży

 

 

Mamy nadzieję, że powyższe rekomendacje przydadzą Wam się, tak jak przydały się i nam oraz sprawią, że Wasze podróże będą jeszcze piękniejsze i pełniejsze. Będziemy również niezmiernie szczęśliwi jeśli decydując się na podróż z Nomade wypróbujecie naszą aplikację w praktyce, a po powrocie opowiecie nam o swoich wrażeniach!

 

 

Autorka: Basia Jarmołowicz 

Udostępnij artykuł