BOHOL – Filipiny w pigułce

Koralowe rafy, najpiękniejsze plaże na Filipinach, ławice rybek o najróżniejszych kształtach i kolorach, majestatyczne żółwie, manty, kraby czy potężne acz zupełnie niegroźne rekiny wielorybie. Otwarci, przyjaźni Filipińczycy są zawsze gotowi pomóc i, co ważne, bardzo dobrze posługują się językiem angielskim, który, po rodzimym filipino, jest tutaj drugim językiem urzędowym. Nie bez znaczenia jest też fakt, że panującą na Filipinach religią jest katolicyzm, co sprawia, że typowy turysta z Europy nie musi w trybie przyspieszonym przyswajać nieznanych mu reguł określających miejscowy savoir-vivre. 

FILIPINY W PIGUŁCE, A NAWET WIĘCEJ...

Idealnym miejscem na wycieczkę na Filipiny jest Bohol. Ta malownicza, położona w południowej części archipelagu filipińskiego wyspa oferuje przybyszom wszystko, z czego słynie kraj, a nawet więcej – to właśnie tu znajduje się wyjątkowa w skali świata formacja zwietrzałych, porośniętych tropikalną roślinnością wapiennych skał – Czekoladowe Wzgórza zamieszkiwana przez równie unikalny gatunek ssaków zwanych Tarsjuszami, które wyróżniają  niewielkie rozmiary (typowy Tarsjusz jest wielkości zaciśniętej ludzkiej dłoni) oraz ogromne oczy. Z racji tego, że jest on stworzeniem nocnym jego źrenice są bardzo czułe na światło (zakaz robienia zdjęć z fleszem!), a on sam w ciągu dnia sprawia wrażenie nieustannie zaspanego. Obie te ikoniczne atrakcje Boholu można zobaczyć w trakcie całodniowej wycieczki po wyspie, w koszt której wliczone są też lunch w restauracji na barce zakotwiczonej na miejscowej rzece Loboc, zwiedzanie XVI-wiecznego kościoła Baclayon, pozostałości z czasów odkrywania Nowego Świata przez hiszpańskich kolonizatorów, przejazd przez las drzew mahoniowych oraz wizyta na farmie motyli, których różnorodność i niesamowite kolory zachwycą każdego.

BOHOL – KIEDY JECHAĆ?

Filipiny, w tym Bohol, znajdują się w strefie klimatu tropikalnego, co oznacza, że temperatura w najzimniejszym  nawet okresie roku nie spada poniżej 20 C. Czyniłoby go to idealną destynacją na całoroczne wyjazdy gdyby nie… pora deszczowa. Ponieważ może ona zakłócić wypoczynek nawet w najbardziej rajskich  okolicznościach przyrody na Bohol najlepiej wybrać się w okresie od grudnia do czerwca, czyli w okresie pory suchej. Słoneczna pogoda ze średnią temperaturą około 29-30 C w ciągu dnia panuje wówczas przez znakomitą większość czasu, a deszcze, choć czasem gwałtowne, są bardzo krótkie, a tuż po ich ustaniu natychmiast pokazuje się słońce.

BOHOL I PANGLAO - RAJSKI WYPOCZYNEK DLA WSZYSTKICH

Bohol to doskonałe miejsce na wypoczynek dla par, jak i rodzin z dziećmi, również tymi najmniejszymi. Spora ilość niewielkich, butikowych hoteli średniej klasy skupionych wzdłuż lokalnej malowniczej plaży Anda Beach, prosta, smaczna lokalna kuchnia w niewygórowanych cenach, mnogość morskich atrakcji poczynając od snorkelowania w spokojnych, ciepłych wodach nierzadko kryjących lokalną, barwna rafę, przez kajaki i łódki z żaglem, aż po wyprawy łodzią na nurkowanie z akwalungiem (dzienne i nocne), island-hopping (całodzienne wycieczki łodzią po najciekawszych spotach na snorkelowanie połączone z lunchem na łodzi lub jednej z odwiedzanych wysepek) czy romantyczne rejsy dla dwojga na zachód słońca przy szampanie i tartinkach.

Osoby, które preferują większe, luksusowe, pięciogwiazdkowe hotele z wykwintnymi restauracjami,  spa i dużymi basenami  znajdą idealne warunki do wypoczynku na niewielkiej wysepce Panglao, którą łączy z Boholem półkilometrowa grobla. Panglao słynie z ikonicznej, rajskiej plaży o białym delikatnym piasku - Alona Beach, jak też luksusowych kurortów, pięknej rafy koralowej oraz licznych wysepek, idealnych do uprawiania island-hoppingu, wśród których największą sławą cieszą się Balicasag, Pamilican oraz Virgin Island. Amatorzy snorkelowania w towarzystwie olbrzymich, choć niegroźnych, kilkutonowych rekinów wielorybich mogą też pokusić się o całodniową wycieczkę do Oslob, położonego na sąsiedniej wyspie Cebu.

BOHOL – Filipiny w pigułce
BOHOL – Filipiny w pigułce
BOHOL – Filipiny w pigułce
BOHOL – Filipiny w pigułce

Udostępnij artykuł