Co się kryje w amazońskiej dżungli? Zwierzęta Brazylii

Samba de roda, tętniące życiem miasta, takie jak Rio de Janeiro czy Sao Paulo, których kulturowa różnorodność przyprawia o zawrót głowy oraz huczne obchody karnawału - Brazylia potrafi bez reszty zauroczyć każdego podróżnika. Jednak my chcemy Wam pokazać inne oblicze tego wyjątkowego miejsca. Odkryjcie z nami tajemnice amazońskiej przyrody!

Poza miejską dżunglą

Kolorowa brazylijska kultura przyciąga podróżników z całego świata. Jednak z dala od miejskiego zgiełku odnaleźć można wyjątkowe miejsce, w którymto natura gra pierwsze skrzypce – Amazonia, nazywana również zielonymi płucami Ziemi. Region obejmuje obszar przeszło 6 milionów kilometrów kwadratowych i jest położona na terenie aż dziewięciu krajów, w tym w Brazylii, głównie na obszarze stanu Amazonas. W Amazonii, w bujnym, tropikalnym lesie wprost niewyobrażalna liczba gatunków tworzy jeden z najbardziej różnorodnych ekosystemów na planecie. Szacuje się, że w amazońskiej dżungli żyje ponad 100 000 gatunków zwierząt i 40 000 gatunków roślin. Tak ogromna bioróżnorodność sprawia, że lasy deszczowe Ameryki Południowej nadal kryją przed nami mnóstwo tajemnic. Wielu gatunków zwierząt oraz roślin jeszcze nie opisano i istnieje duże prawdopodobieństwo, że nigdy się to nie uda. Jednak w tym artykule chcemy opowiedzieć Wam o dobrze znanych przedstawicielach brazylijskiej fauny, których możecie spotkać w trakcie Waszej podróży do Ameryki Południowej.

 

Kapibara w wodzie 

Kapibary mają oczy umieszczone wysoko na głowie, co ułatwia im obserwację otoczenia podczas pływania. 

 

 

Gwiazda internetów - kapibara

Zanim jednak na dobre wejdziemy w tropikalny las, warto przyjrzeć się bliżej pewnemu ciekawemu mieszkańcowi brazylijskich rzek, który coraz śmielej wkracza również do miast. Mowa o kapibarze, która w ciągu ostatniego roku stała się niekwestionowaną gwiazdą Internetu. Na pewno w czasie przeglądania mediów społecznościowych spotkaliście się z chwytliwymi piosenkami i licznymi memami o kapibarach. Ich internetowa kariera zaczęła się od piosenki, która zrobiła furorę na TikToku. Kapibary dumnie noszą miano największych gryzoni na świecie, które swoimi rozmiarami dorównują dorosłemu owczarkowi niemieckiemu. Żyją stadnie, w grupach liczących od 10 do 20 osobników. Większość czasu spędzają odpoczywając na brzegu lub w wodzie, czasem nawet w niej zasypiają. Są zaskakująco dobrymi rodzicami i choć zdarza im się uciec przez drapieżnikami pozostawiając młode, robią to tylko w ostateczności, po tym, gdy znajdą dla nich odpowiednią kryjówkę. Kapibary słyną z tego, że w ogrodach zoologicznych zaprzyjaźnią się z każdym zwierzęciem, z którym przyjdzie im dzielić wybieg – czy to z antylopami, czy żyrafą (oczywiście nie dzielą wybiegów z drapieżnikami). Co ciekawe, kapibary potrafią szczekać, a także gwizdać, piszczeć, chrząkać, a nawet szczękać zębami, które nie przestają rosnąć przez całe życie zwierzęcia.

Theodore Roosevelt i „krwiożercze” piranie

Gdy kapibary wygrzewają na brzegu, w wodach amazońskich rzek kryją się piranie. Czy wiedzieliście, że najprawdopodobniej swoją złą sławę zawdzięczają jednemu z prezydentów Stanów Zjednoczonych Theodorowi Rooseveltowi? W czasie wyprawy do Amazonii, lokalni mieszkańcy postanowili pokazać mu las deszczowy, w tym zamieszkujące rzeki piranie. Złapali więc wcześniej stado ryb i przez kolejne dni trzymali je bez jedzenia. Trudno się więc dziwić, że gdy do rzeki wprowadzono krowę, wygłodniałe piranie rzuciły się do długo wyczekiwanego posiłku. Roosevelt następnie opisał czego był świadkiem w swojej książce, w której zwierzęta te opisał jako „ ryby oszalałe na punkcie krwi”. Jednak w rzeczywistości piranie są dużo mniej przerażające, dla człowieka nie stanowią zagrożenia i tak naprawdę są wszystkożerne, żywią się bowiem zarówno nasionami, liśćmi czy owocami, które wpadną do rzeki, jak i rybami oraz skorupiakami.

 

 Jaguar - król Amazonii

  Jaguary potrafią w doskonały sposób maskować swoją obecność dzięki plamom na sierści

 

Jaguar – król Amazonii

Piranie często stają się łupem innego znanego drapieżnika – trzeciego co do wielkości przedstawiciela kotowatych na świecie, czyli jaguara. Co może zdziwić właścicieli kotów, ich więksi kuzyni z amazońskiej dżungli przepadają za wodą i doskonale pływają. Zamieszkują głównie zalesione brzegi rzek oraz mokradła. W języku rdzennych Brazylijczyków jaguar, a właściwie yaguar, oznacza „ten, który zabija jednym skokiem”. Od tysięcy lat jaguary pobudzały ludzką wyobraźnię, nie dziwi więc fakt, że zwierzęta te zajmowały szczególne miejsce w wierzeniach mieszkańców Brazylii. Obecnie Brazylijczycy uważają jaguara za jeden z symboli narodowych.

Na gałęzi wisi leń, nic nie robi cały dzień

Leniwce bez wątpienia są jednymi z najbardziej fascynujących zwierząt w Brazylii. Te zwierzęta spędzają większość swojego życia zwisając z gałęzi drzew i za wszelką cenę unikają poruszania się po ziemi, wtedy bowiem są szczególnie narażone na atak drapieżników. Co zaskakujące, doskonale pływają i w wodzie poruszają się szybciej niż na lądzie. Ich niespieszne ruchy wbrew pozorom są oznaką niezwykłego przystosowania – powolny metabolizm sprawia, że muszą oszczędzać energię. Tak spokojny tryb życia pozwala licznym mikrobom, porostom, grzybom i algom porastać sierść leniwców, tworząc tym samym niemal oddzielny żywy organizm i gwarantując kamuflaż doskonały.

 

Leniwiec 

  Leniwiec spędza prawie całe życie na drzewach, schodząc na ziemię tylko raz na tydzień

 

Karnawał w koronach drzew

Oprócz leniwców na gałęziach amazońskich drzew można podziwiać liczne ptaki. Ich wielobarwne pióra sprawiają, że nawet najpiękniejsze stroje tancerzy samby w czasie karnawału zdają się przy nich blednąć. Najlepszym przykładem są ary, największe na świecie papugi, które występują w najróżniejszych kolorystycznych wariantach. W dziczy żyją około 45 lat, a w niewoli mogą dożyć nawet osiemdziesiątki! Ich dieta obejmuje owoce, nasiona, liście, młode pędy oraz kwiaty, a także glinkę, która pomaga im zneutralizować działanie toksyn występujących w ich pożywieniu. Być może w trakcie wyjazdu z Nomade uda Wam się zobaczyć te piękne ptaki w ich naturalnym środowisku, a już na pewno uda Wam się je usłyszeć – ary są bardzo hałaśliwe.

 

Papugi w Brazylii 

Papugi ara często tworzą pary, które wspólnie wychowują potomstwo i pozostają ze sobą na całe życie

 

Amazońska przygoda z Nomade

Podróż do Brazylii niewątpliwie stanowi niezwykłe kulturowe doświadczenie. Jednak w trakcie odkrywania tego pięknego kraju, warto na chwilę porzucić zgiełk miasta i wyruszyć do lasu deszczowego w poszukiwaniu tajemniczych jaguarów, powolnych leniwców i barwnych papug. W Nomade chętnie doradzimy Wam kiedy najlepiej jechać na wymarzone wakacje do Brazylii, jakie miejsca odwiedzić oraz chętnie zaplanujemy Waszą podróż w najdrobniejszych szczegółach. Niezapomniany trekking po amazońskiej dżungli już na Was czeka!

 

Autorka: Aleksandra Tryba 

Udostępnij artykuł