Co spakować na egzotyczne wakacje? Podstawowy ekwipunek i rady

Egzotyczne wakacje to marzenie wielu z nas. Wyprawa do odległych krajów, pełnych pięknych plaż, dzikiej przyrody i nieznanych kultur, to okazja do oderwania się od codzienności i relaksu w zupełnie nowym otoczeniu. Jednak planowanie takiej podróży wymaga odpowiedniego przygotowania, zwłaszcza jeśli chodzi o pakowanie. Warto wiedzieć, co spakować na egzotyczne wakacje, aby cieszyć się nimi w pełni i uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek, a po powrocie od razu planować kolejne. W tym artykule omówimy pięć niezbędnych rzeczy, które powinny znaleźć się w Twoim bagażu przed wyjazdem na wakacje do Azji, Ameryki Południowej czy Afryki.

Środki odstraszające komary

Gdy czytamy, że najbardziej niebezpiecznym zwierzęciem na Wyspie Świętego Tomasza jest komar, brzmi to zabawnie i rozumiemy, że nie grożą nam tam ataki węży ani tygrysów. Niemniej jednak komary mogą przenosić takie choroby, jak malaria, denga czy zika. Ponadto insekty mogą być uciążliwe, a tego chcielibyśmy uniknąć. Dlatego jednym z najważniejszych elementów, które warto spakować na egzotyczne wakacje w Tanzanii, są repelenty na komary.

 

Pakowanie na wakacje 

 Przemyślane pakowanie to pierwszy krok do udanych wakacji

 

Środki te są dostępne są w różnych formach – jako spray, krem, płyn czy nawet specjalne plastry. Wygodną aplikację zapewniają aplikatory w kulce. Najskuteczniejsze są te, które zawierają DEET, substancję chemiczną odstraszającą owady. W Polsce zawiera ją między innymi Mugga. Przed wyjazdem warto sprawdzić, które produkty są najbardziej polecane w kraju, do którego się wybierasz. Na wakacje w Wietnamie polecana jest właśnie Mugga. Pamiętaj, aby stosować repelenty zgodnie z instrukcją na opakowaniu i regularnie odnawiać aplikację, zwłaszcza po kąpieli czy intensywnym poceniu się.

Koc termiczny

Koc termiczny czyli folia NRC, to niepozorny, ale niezwykle przydatny element ekwipunku na egzotyczne wakacje. Jest to lekka i kompaktowa płachta wykonana z materiału odbijającego ciepło. Choć koc kojarzy się głównie z ratownictwem, może okazać się niezastąpiony w wielu sytuacjach podczas podróży.

Koc termiczny może być używany na wiele sposobów. W tropikalnych klimatach, gdzie noce mogą być chłodne, zapewni dodatkową warstwę izolacyjną. W razie nagłego załamania pogody podczas trekkingu podczas wakacji w Tajlandii ochroni przed deszczem i wiatrem. Można go również wykorzystać jako awaryjne schronienie lub osłonę przed słońcem. Zwłaszcza o tym ostatnim warto pamiętać – koc termiczny może się przydać na plaży, jeśli akurat nie spędzacie czasu nad prywatnym basenem. Dzięki niewielkim rozmiarom i wadze, koc termiczny zmieści się nawet w małym plecaku, nie obciążając zbytnio bagażu.

 

Deszcz na wakacjach 

 Choć wakacje kojarzą się głównie ze słońcem, warto być również przygotowanym na niespodziewane opady

  

 

Spray antybakteryjny do rąk

Żel antybakteryjny do rąk to drobiazg, który pomoże Ci zachować czystość i zdrowie w podróży. Higiena jest kluczowa podczas egzotycznych wakacji, zwłaszcza w krajach, gdzie flora bakteryjna może być inna niż ta, do której jesteśmy przyzwyczajeni.

Spray antybakteryjny jest wygodnym rozwiązaniem, gdy nie masz dostępu do bieżącej wody i mydła. Warto mieć go zawsze pod ręką – przed posiłkami, po skorzystaniu z toalety czy po dotykaniu powierzchni w miejscach publicznych. Wybieraj produkty, które zawierają co najmniej 60% alkoholu, ponieważ są one najskuteczniejsze w eliminowaniu bakterii i wirusów. Dodatkowo, żel antybakteryjny jest niewielki i lekki, co czyni go idealnym towarzyszem podróży. Dzięki niemu będziecie mogli swobodnie rozkoszować się street food w podróży do Wietnamu czy owocami z targu na Zanzibarze.

 

Żel antybakteryjny 

 Esencja podróżniczych niezbędników - żel antybakteryjny i chusteczki zapewnią komfort i higienę bez względu na sytuację

 

Specjaliści z Nomade dodają, że na swoje prywatne podróże zabierają mokre chusteczki, takie jak dla niemowląt. Wymieniają liczne zastosowania – przetrzeć dłonie, poręcz czy spocone czoło. Oczywiście wszystko zależy od wyboru kierunku i standardu podróży – Wakacje w Indiach poza utartym szlakiem dostarczą innych wrażeń niż luksusowa podróż na Mauritius, niemniej jednak mokre chusteczki warto spakować jadąc w podróż do Wietnamu, Tajlandii, na Filipiny czy na afrykańskie safari.

Buty do wchodzenia do wody

Egzotyczne wakacje często wiążą się z aktywnościami wodnymi – od kąpieli w morzu, przez nurkowanie, po odkrywanie raf koralowych. Aby zapewnić sobie komfort i bezpieczeństwo, warto spakować buty do wchodzenia do wody.

Buty do wody chronią stopy przed skaleczeniami i ukąszeniami morskich stworzeń. Są wykonane z materiałów, które szybko schną i są odporne na działanie soli morskiej. Zapewniają dobrą przyczepność na śliskich powierzchniach, co jest istotne podczas chodzenia po kamienistych plażach, morskim dnie czy mokrych pomostach. Wybierając buty do wody, zwróć uwagę na ich rozmiar i wygodę noszenia, aby uniknąć obtarć. Z tego względu warto kupić buty przed podróżą, gdy wybór macie nieograniczony. Dzięki temu będziecie mogli spędzić cały czas Waszej wymarzonej podróży na aktywnościach. Polecamy zwłaszcza podróżnikom udającym się na wakacje na Filipiny.

 

Wodne szaleństwo na wakacjach 

 Słońce, piasek, pogoda i odpowiedni ekwipunek zapewnią Wam doskonałą zabawę nad wodą

 

Apteczka z lekami na przeziębienie

Podczas egzotycznych wakacji zmiana klimatu, inna flora bakteryjna oraz intensywne aktywności mogą wpływać na nasze zdrowie. O ile lekarstwa na chorobę lokomocyjną czy problemy żołądkowe są już standardem, podobnie jak szczepienia, o tyle nadal nie każdy pamięta o tym, że w podróży często największym problem są częste zmiany temperatury. O ile na plaży będzie przyjemne ciepło, o tyle restauracja i samolot będą klimatyzowane, a Wasz organizm na te częste zmiany może zareagować osłabieniem i w konsekwencji przeziębieniem. Dlatego warto mieć przy sobie apteczkę z podstawowymi lekami, w tym lekami na przeziębienie.

Apteczka powinna zawierać leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, leki na ból gardła, krople do nosa obkurczające śluzówkę oraz pastylki do ssania. Warto również zabrać ze sobą leki przeciwhistaminowe na wypadek reakcji alergicznych, a także środki na problemy żołądkowe, które mogą się zdarzyć podczas odkrywania nowych potraw. Apteczka powinna być dobrze zabezpieczona i łatwo dostępna w bagażu, aby w razie potrzeby szybko można było sięgnąć po potrzebne leki.

 

Apteczka pierwszej pomocy 

Apteczka pierwszej pomocy to niezbędnik w każdym bagażu wakacyjnym - gwarantuje bezpieczeństwo podczas podróży

 

 

Wymarzona podróż: przygody – tak, niespodzianki – nie

Wyjazd na wakacje odpowiedniego przygotowania. Z Nomade podróżują zarówno osoby, które co roku wybierają inny daleki kierunek, jak i te, dla których podróż na Bali jest pierwszą poza Europę, a niekiedy i poza Polskę. Nasi specjaliści zaplanują podróż odpowiadającą Waszym potrzebom, a ten artykuł może Wam pomóc przy pakowaniu. Zabranie ze sobą repelentów na komary, koca termicznego, żelu antybakteryjnego do rąk, butów do wchodzenia do wody oraz apteczki z lekami na przeziębienie zapewni Wam bezpieczeństwo i komfort podczas podróży. Każdy z tych elementów ma znaczenie w różnych sytuacjach, z jakimi możecie się spotkać w egzotycznej. Dzięki nim będziecie mogli w pełni cieszyć się wakacjami, odkrywając piękno i różnorodność nowych miejsc, bez obaw o nieprzewidziane problemy.

Udostępnij artykuł