Jakie są Wasze skojarzenia, gdy myślicie o Indonezji? Te, które jako pierwsze pojawiają się w głowie wiążą ze sobą obrazy błękitnych, piaszczystych plaż, smaki ulubionych przypraw korzennych oraz aromatycznej świeżo palonej kawy i oczywiście widoki – gęstych, nieprzejednanych dżungli.
Jaka jest pogoda w Indonezji?
Jest ciepło i wilgotno. Indonezja, z racji na swoje położenie w strefie równikowej, charakteryzuje się tropikalnym klimatem – to właśnie klimat związany z wysoką wilgotnością powietrza, całorocznymi opadami oraz z temperaturami sięgającymi ponad 30℃ tworzy idealne warunki dla rozwoju wielu gatunków zwierząt. Sprawia to, że indonezyjskie dżungle tworzą raj dla różnorodności biologicznej. Dlaczego zatem warto wybrać się do Indonezji? Odkryjmy wspólnie, jakie zwierzęta można spotkać podczas wyjazdu do Indonezji i sprawdźmy, jak te egzotyczne stworzenia wpisują się w bogactwo przyrodnicze i kulturowe dziedzictwo tego fascynującego kraju.
Co się czai w głębi dżungli?
Lasy, które stanowią około 60% powierzchni Indonezji, stanowią idealne miejsce do życia dla wielu gatunków zwierząt, których nie spotkacie w żadnym innym miejscu na świecie. Wśród zwierząt lądowych żyjących na archipelagu można odnaleźć egzotyczne gatunki zagrożone wyginięciem. Przedstawiamy 6 zwierząt, które można spotkać w Indonezji.
Orangutan – małpa najbardziej podobna do człowieka?
Jest to gatunek ssaka naczelnego z podrodziny orangowatych (Ponginae) w obrębie rodziny człowiekowatych (Hominidae) – co ciekawe, „orang hutan” z języka malajskiego oznacza „człowiek z lasu”. Spośród wszystkich gatunków małp człekokształtnych to właśnie orangutany spędzają najwięcej czasu na drzewach. Fakt ten nie czyni z nich zwierząt leniwych. Orangutany są niezwykle inteligentne – i jak okazało się w latach 90 XX wieku – bardzo zaradne, gdyż posługują się narzędziami do zdobycia pożywienia. Co więcej, są to małpy najmniej agresywne ze wszystkich gatunków. Niektóre z tych dzikich małp przybywają do ośrodków adaptacyjnych zakładanych dla osieroconych orangutanów, nawiązują kontakt z małymi, pomagając im w powrocie do życia w ich naturalnym środowisku. Zwierzęta można podziwiać na terenie licznych indonezyjskich parków narodowych, m.in. w Parku Narodowym Mount Leuser, w regionie Sumatra. Niestety orangutan sumatański to gatunek, który znajduje się w krytycznym zagrożeniu wyginięciem.

Orangutan sumatrzański
Słoń indyjski – duże zwierzę z jeszcze większym sercem
Podczas trekkingu w głąb indonezyjskich puszczy można zobaczyć gatunek słonia indyjskiego. Rozróżnia się dodatkowe trzy podgatunki. Na terenie indonezyjskiej wyspy Sumatra oraz północno-wschodniej Borneo występuje słoń sumatrzański. Generalnie są to ssaki, które szczególnie cenią sobie życie w zaciszu dżungli, z dala od hałasu. Jako jedne z niewielu zwierząt wykazują zachowania podobne do żałoby. Często odwiedzają miejsca, gdzie zmarły inne słonie, i dotykają ich kości, wykazując zainteresowanie i szacunek.
Słonie te od wielu wieków są integralną częścią zarówno duchowej, jak i materialnej kultury wielu społeczeństw. Te największe lądowe zwierzęta, podobnie jak orangutany, są zagrożone wyginięciem. Słonie można podziwiać w obiekcie Satwa Sumatra Elephant Ecolodge niedaleko wejścia do Parku Narodowego Way Kambas na Sumatrze.
Słoń sumatrzański
Nosorożec z regionu Jawy
W sercu azjatyckiej dżungli, skryty przed ludzkim wzrokiem, żyje jeden z najrzadszych i najbardziej zagrożonych ssaków na Ziemi – nosorożec jawajski. Ta fascynująca istota, której liczebność spadła do krytycznie niskiego poziomu (mniej niż setka osobników na świecie!), stanowi żywe świadectwo starożytnych czasów, kiedy to prehistoryczne olbrzymy wędrowały swobodnie po naszej planecie. Nosorożec jawajski, z jego grubą, pancerzową skórą i charakterystycznym rogiem, jest symbolem zarówno przetrwania, jak i kruchości życia na Ziemi. O tym gatunku nosorożca wiadomo najmniej – badacze przyrody rzadko prowadzą nad nimi badania bezpośrednie. Okazją do zobaczenia tych ssaków są wizyty tylko w dwóch miejscach: Parku Narodowym Ujung Kulon na zachodniej części wyspy Jawy oraz w Parku Narodowym Cát Tiên.
Dziki kuzyn krowy – wół z wysp Indonezji
Wchodząc głębiej w indonezyjskie lasy, macie okazję spotkać zwierzę, które z wyglądu może się Wam wydawać znajome. Banteng azjatycki to dziki wół, który od wieków wzbudza zachwyt połączeniem siły i dzikości, które sprawia, że zwierzę głęboko zakorzeniło się w legendach lokalnych kultur. Dziki banteng – choć z wyglądu do złudzenia przypominający bydło domowe – uznawany jest w Indonezji za symbol niezależności. Banteng azjatycki funkcjonuje w stadach liczących od 10 do 30 zwierząt. Co ciekawe, na starość samce tego gatunku decydują się na życie w samotności. W zależności od zmian klimatu stada bantengów azjatyckich zmieniają swoje położenie: w porze suchej zamieszkują doliny, zaś porę monsunów spędzają wysoko w górach. Interesującym wydaje się fakt, że z natury bardzo płochliwe bantengi zostały udomowione przez mieszkańców wyspy Bali i służą im codzienną pomocą w pracach związanych z uprawą ziemi. W stanie dzikim zwierzęta można spotkać na wspomnianej wyspie Bali, Borneo, Jawie oraz Sumatrze.

Banteng azjatycki
Lis i pies w jednym
Na terenach Indonezji można spotkać jeszcze jeden gatunek zwierzęcia, który swym wyglądem przypomina te bardzo dobrze znane z naszej codzienności. Chodzi o cyjona rudego – gatunek ssaka z rodziny psowatych. Cyjon swoim wyglądem przypomina połączenie lisa – dzięki puszystemu ogonowi i niezbyt wysokim nogom – oraz psa, z którym dzieli cechy związane z kształtem łba i zaokrąglonymi uszami. Gatunek ten jest (głównie) mięsożercą – jego ofiarą padają najczęściej gady, gryzonie czy sarny. Im większa grupa dzikich psów, tym lepsze łowy. Zwierzęta te podczas działania w grupie, potrafią upolować jelenia, a nawet bawoła. Udane polowanie zawdzięczają bardzo dużej wytrzymałości, której brakuje ich ofiarom. Generalnie, podobnie jak bantengi, cyjony są bardzo nieufne i trudno je oswoić. Podczas wycieczki do lasów deszczowych Indonezji, można usłyszeć ich charakterystyczne odgłosy. Dzikie psy komunikują się ze sobą dźwiękami przypominającymi gwizdanie, stąd też bardzo często można spotkać się z nazwą określającą je jako ,,gwiżdżących myśliwych”. Ten gatunek również zagrożony jest wyginięciem.

Cyjon rudy
Waran z regionu Komodo
Jeśli kiedykolwiek, oglądając filmy i seriale z gatunku fantastyki zrodziło się w Waszej głowie pytanie, jak wyglądałby smok istniejący naprawdę, to dzięki wycieczce na indonezyjskie wyspy możecie zobaczyć jego realne ucieleśnienie :). Komodo to wyspa położona przy Flores, z której można udać się w rejs na obserwację waranów. Waran z Komodo – co prawda, o wiele mniejszych rozmiarów od typowych wyobrażeń smoka – jest największą żyjącą jaszczurką o zasłużonym przydomku ,,smoka z Komodo”. Ze smokami czy jaszczurami z legend łączy je, z całą pewnością, wybuchowy temperament oraz ostre zęby. Warany są zwierzętami żyjącymi zarówno na lądzie, jak i w wodzie. Uznawane są za jedyne gady z prehistorycznego świata, które żyją do dziś. Zwierzęta te żywią się ptakami oraz średnimi ssakami. Polowanie ułatwia im ich waga (dorosły waran może ważyć nawet 100 kg!), szybkość (do 30 km/h) oraz okazałej wielkości ogon, którym powala i przygniata swoją ofiarę. Warany możecie podziwiać w ich naturalnym środowisku – w Parku Narodowym Komodo. Jeśli chcecie zobaczyć „prawdziwego smoka”, to musicie mieć na uwadze czas – waran z Komondo to zagrożony gatunek wpisany na Czerwoną Księgę Gatunków Zagrożonych.

Walczące warany
Indonezja - miejsce bliskości z naturą
Indonezja, kraj tysiąca wysp i niesamowitej różnorodności przyrodniczej, stanowi prawdziwy raj dla miłośników natury. Od górskich szczytów, przez bujne lasy deszczowe, po koralowe rafy i błękitne laguny, ten archipelag oferuje niezliczone możliwości odkrywcze. Przez cały rok turyści mogą delektować się widokami dzikiej przyrody, obserwując egzotyczne zwierzęta czy niezliczone gatunki ptaków, w ich naturalnym środowisku. Dla tych, którzy cenią sobie ekoturystykę, kraj ten oferuje szereg parków narodowych, rezerwatów przyrody i obszarów chronionych, gdzie można doświadczyć harmonii między człowiekiem a przyrodą oraz uczestniczyć w wysiłkach na rzecz jej ochrony.
Niech podróż z biurem podróży Nomade pozwoli Wam otworzyć oczy i serce na piękno Indonezji!