×
Aby móc korzystać ze wszystkich funkcji, włącz obsługę Javascript w swojej przeglądarce.
Zaloguj się
INFO@NOMADE.PL
Zadzwoń do nas
12 358 11 11
Ważne linki
Katalog
Filozofia
Pliki do pobrania
Polityka prywatności
Zaloguj się
Menu
Menu
OFERTY
TYPY PODRÓŻY
ZWIEDZANIE + WYPOCZYNEK
WYPOCZYNEK 2w1
WYPOCZYNEK
KIERUNKI
BLOG
KONTAKT
KONTAKT
Biura sprzedaży
Katalog
Filozofia
Pliki do pobrania
Polityka prywatności
Zaloguj się
Artykuły
Najlepsze atrakcje na Kubie - co warto zobaczyć?
Powrót
Najlepsze atrakcje na Kubie - co warto zobaczyć?
Magda Jarocka
30.4.2025
Co warto zobaczyć podczas ekskluzywnych wakacji na Kubie?
Witamy na słonecznych Karaibach! Przed Wami wypoczynek na piaszczystych plażach rajskiego archipelagu Jardines del Rey, odkrywanie podwodnych światów i tropikalnej przyrody. I to nie wszystko. W końcu
Kuba
to magiczny świat salsy, starych oldtimerów, rumu i cygar, miejsce przepełnione historią i muzyką. To kolorowa Hawana i zielone krajobrazy Viniales.
Salsa, moiito i cadillaki - najlepsze atrakcje na Kubie
Kuba jest takim miejscem, które mniej się zwiedza, a bardziej doświadcza. Dlatego podczas podróży po wyspie koniecznie poznajcie tajniki produkcji cygar i rumu, umówcie się na lekcję salsy i odwiedźcie jeden z tętniących życiem klubów. Wspaniałe miejsca pełne muzyki znajdziecie w Hawanie, Santiago de Cuba lub Trynidadzie. Koniecznie przejedźcie się starym samochodem. Cadillaki, Buicki, Chevrolety i Plymouthy sprowadzone tu przez Amerykanów – jeszcze przed zwycięstwem rewolucji – wciąż mają się świetnie i są symbolem wyspy. Zarezerwujcie nocleg w prywatnym domu i doświadczcie niezwykłej gościnności. To też okazja aby poznać Kubę dosłownie od kuchni.
Ciekawe miejsca na Kubie – co warto zobaczyć w kraju Che Guevary?
Historia Che Guevary zaczyna się w 1928 roku w mieście Rosario w Argentynie, a kończy w Santa Clara na Kubie, gdzie został pochowany i gdzie można zwiedzać jego mauzoleum. Che stał się prawdziwą ikoną, symbolem buntu i rewolucji. I choć jego metody bywały kontrowersyjne, to jego zdjęcie wykonane przez Alberto Kordę („Bohaterski partyzant”) będzie Wam towarzyszyło podczas całej podróży po Kubie, choćby na Plaza de Revolución w stolicy wyspy. Więcej o jego historii dowiecie się w Muzeum Rewolucji w Hawanie. W Santiago de Cuba, gdzie Fidel Castro ogłosił swoje wielkie zwycięstwo, obowiązkowym punktem zwiedzania są koszary Moncada. W zorganizowanym tu muzeum odnajdziecie wiele przedmiotów należących zarówno do Fidela, jak i do Che.
Kuba – co zwiedzać podczas podróży?
Położona w sercu Karaibów Kuba słynie z zachwycających plaż, zielonych gór, wodospadów w parku El Nicho, niesamowitych festiwali, zabytkowych fortów, kolonialnych miasteczek, jak Trynidad czy Cienfuegos i najlepszej karaibskiej sceny muzycznej. Podczas podróży po Kubie warto skorzystać ze wszystkich jej uroków, ale także prześledzić jej dzieje, które przecież nie zaczynają się i kończą na Che Guevarze. Pojedźcie do Valle de los Ingenios, aby poznać (nie do końca) chlubną historię kubańskiego przemysłu cukrowniczego. Na terenie dawnej posiadłości Manaca Iznaga wciąż stoi wieża, z której strażnicy kontrolowali pracę niewolników i pilnowali, aby nikt nie uciekł. Wiszące na niej dzwony wyznaczały rytm pracy, a gdy zostały zdjęte, stały się symbolem zniesienia niewolnictwa na wyspie.
Atrakcje na Kubie - przewodnik wakacyjny
Hawana
Hawana to dziwne miasto, jedyne w swoim rodzaju. Bywa słodkie jak kubański miód, ale i przytłaczające. W obdrapanych fasadach kamienic nie każdy odnajdzie piękno. Po ulicach snuje się reggeton i błyszczące stare samochody. To jedno z tych miejsc, które się kocha albo nienawidzi. Wizytę w Hawanie najlepiej rozpocząć w dzielnicy Hawana Vieja, najbardziej urokliwej części miasta. Warto pospacerować klimatycznymi uliczkami, wpaść na Plaza de la Catedral z majestatyczną katedrą, Plaza de Armas z kolorowym targiem książek i pięknych plakatów filmowych i Plaza Vieja. Przy zachodzie słońca można wybrać się na spacer lub przejażdżkę bulwarem Malécon, aby podpatrzeć, jak płynie zwyczajne życie. Miejscowi traktują go jak swego rodzaju salon, spacerują, rozmawiają, czasem coś zagrają. Koniec dnia polecamy spędzić w jednym ze słynnych klubów przy kubańskim drinku na bazie białego rumu. Tak wieczory w
Hawanie
spędzał sam Hemingway, który mawiał: „Moje mojito w La Bodeguita, moje daiquiri w El Floridita”.
Chevrolet Bel Air na ulicy Hawany
Trinidad – kolonialna perła
Najlepszym sposobem, aby zwiedzić miasteczko jest powolny spacer brukowanymi uliczkami wśród kolorowych kolonialnych budynków. Nie brakuje tu małych galerii sztuki, kawiarni i warsztatów artystycznych.
Trynidad
niewiele zmienił się od XIX wieku - no, może budynki trochę nadgryzł ząb czasu. Właśnie wtedy region przeżywał swój okres świetności. Cukrowi potentaci w dolinie Valle de los Ingenios zbijali prawdziwe fortuny, a w Trynidadzie i okolicach budowano wspaniałe rezydencje. Centralnym punktem miasteczka jest Plaza Mayor otoczony pałacami dawnych baronów. W jednym z nich urządzono Museo Romantico z zachowanym historycznym wyposażeniem i andaluzyjskim patio. W Trinidadzie nie brakuje wspaniałych punktów widokowych. Warto wspiąć się na dzwonnicę Convento de San Francisco de Asis albo na wieżę Muzeum Historycznego, spojrzeć na czerwone dachy, zielone dziedzińce i wzgórza malowniczo rysujące się na horyzoncie
.
Trinidad
Playa Giron – Zatoka Świń, kolibry i plażowanie
Palmy, biały piasek, ożywcza woda kokosowa i relaks na słoneczku – na plaży Giron odnajdziecie wszystko, co przychodzi do głowy, gdy myśli się o karaibskiej plaży. Nie ma tu jednak 5-gwiazdkowych hoteli, a klimat jest na wskroś kubański. Aby odkryć bardziej rajskie klimaty warto przespacerować się na pobliską Playa Coco. To świetna opcja na wypoczynek z dala od turystycznego zgiełku. Coś dla siebie odkryją także miłośnicy historii, gdyż „tuż za rogiem” znajduje się słynna Zatoka Świń - miejsce amerykańskiej inwazji mającej na celu obalenie reżimu Fidela Castro. W Museo de Playa Girón eksponowane są pamiątki po tamtych wydarzeniach. I jest coś jeszcze! Park Narodowy Cienaga de Zapata uchodzi za jedno z najwspanialszych miejsc (w tej części świata) do obserwacji przyrody. Można w nim spotkać ponad 200 gatunków ptaków, np. kolibry i flamingi, a także krokodyle i ciekawe tropikalne rośliny. Prawdziwą gratką jest możliwość kąpieli w cenotach - głębokich studniach wydrążonych siłami natury w wapiennych skałach. Pamiętajcie o strojach kąpielowych! Tym bardziej, że cały półwysep Zapata otacza rafa koralowa. Zresztą okolice Playa Giron słyną ze świetnych warunków do nurkowania. Opcji jest kilka. Miłośnicy podwodnych eksploracji mogą zdecydować się na nurkowanie w jaskiniach lub tradycyjne nurkowanie w morzu, w którym odnajdą nie tylko koralowce i barwne ryby, ale także zatopione wraki statków.
Santiago de Cuba – miasto muzyki
Dźwięki wypełniają przestrzeń miasta dniem i nocą. Słychać je z otwartych drzwi i okien. Spacerując po mieście, nie raz spotkacie muzyków otoczonych wianuszkiem ludzi podrygujących w rytm bębnów i marakasów. Wieczorem koniecznie odwiedźcie jeden z kultowych barów Casa de la Trova czy Casa de las Tradiciones z muzyką na żywo. Nie musicie być wytrawnymi tancerzami. Muzyka sama Was poniesie. Santiago de Cuba to drugie po Hawanie największe miasto kraju i jedno z najważniejszych historycznych miejsc na wyspie. To stąd Cortés wyruszył do Meksyku, rozpoczynając podbój Ameryki. Tu także rozegrała się jedna z największych bitew podczas wojny amerykańsko-hiszpańskiej, która była końcem kolonizacji i początkiem Stanów Zjednoczonych. Prowincja Santiago de Cuba uchodzi także za kolebkę tradycyjnego kubańskiego rumu. Jego historia zaczyna się w 1862 r., kiedy Facundo Bacardí, kataloński winiarz, kupuje niewielką destylarnię rumu w Santiago de Cuba i i zakłada firmę Bacardi & Co. Udoskonala zastaną na wyspie technologię i zamiast gorzkiego, niedojrzałego alkoholu produkuje biały rum, który do dziś używany jest jako baza wielu kubańskich koktajli.
Santiago de Cuba
Viñales
Niekończące się plantacje tytoniu, bujna dżungla i górzysty teren - Dolina Viñales to raj dla turystów poszukujących natury i otwartych przestrzeni. Prawdziwy ogród natury. W tym malowniczym krajobrazie panują idealne warunki do uprawy tytoniu - najlepszego na świecie. Praca na plantacjach jest ważną częścią życia mieszkańców Vinales, którą chętnie dzielą się z turystami. Dzięki ich wiedzy dowiecie się wiele o procesie uprawy, suszeniu i fermentacji liści, o tym jak tytoń trafia do znanych na całym świecie cygar i jak się je skręca – aby pogłębić tę wiedzę warto odwiedzić jedną z fabryk. Historia cygar zaczęła się jeszcze przed kolonizacją. Indianie Taino zwijali i palili tajemnicze liście, które nazywali „Cohiba”. Gdy tytoń trafił do Europy, początkowo kojarzony był z pogańskimi zwyczajami. A dziś najlepsze kubańskie cygara jak Cohiba, Partagas, Bolivar czy Montecristo królują na eleganckich salonach wśród współczesnych dżentelmenów.
Isla de la Juventud – wyspa skarbów
„Wyspa skarbów” Roberta Louisa Stevensona stała się inspiracją dla wielu poszukiwaczy przygód. Jak myślicie, czy prawdziwa wyspa skarbów istnieje? Trop prowadzi na kubańską Isla de la Juventud. W czasach kolonizacji, rzeczywiście, była kryjówką piratów. Podobno sam Sir Francis Drake oraz kapitan Morgan znaleźli na niej schronienie, a złupione przez korsarzy klejnoty nadal czekają gdzieś na wyspie na odkrycie. Nawet jeżeli ich nie znajdziecie, to wierzcie nam na słowo, że skarbów odnajdziecie tu bez liku. Wyspę otacza wspaniała rafa koralowa, a w bogatych w ryby wodach odbywają się mistrzostwa świata w wędkarstwie podwodnym. Nurkując, można spotkać żółwie szylkretowe i barakudy. Wspaniałe są tutejsze homary i inne owoce morza. Na drzewach złocą się grejpfruty, mango i pomarańcze. Cave Numer One skrywa tajemnicze piktogramy namalowane setki lat temu, dzięki którym nazwana jest Kaplicą Sykstyńską sztuki jaskiniowej. Nawet muzyka jest tu wyjątkowa. Słychać w niej nie tylko kubańskie brzmienie, ale również rytmy rodem z Kajmanów i Jamajki. Wyspę odkrył sam Krzysztof Kolumb. A Wy, kiedy ją odkryjecie?
Udostępnij artykuł
Ładowanie danych, proszę ...