Najlepsze atrakcje w Tajlandii - co warto zobaczyć?

W sercu Azji Południowo-Wschodniej leży miejsce, które jest harmonią tradycji, kultury i zapierających dech w piersiach krajobrazów – Tajlandia. Słynąca z bogato zdobionych świątyń, dziewiczych plaż i gwarnych targowisk, Tajlandia zachęca podróżnych do wyruszenia w ekskluzywną podróż, wykraczającą poza utarte szlaki. Dołączcie do nas i odkryjcie ten czarujący kraj zwany również Krainą Uśmiechu – spróbujcie najlepszych atrakcji, odwiedźcie najciekawsze miejsca i sfotografujcie najbardziej ikoniczne zabytki, która sprawią, że Wasza wycieczka do Tajlandii będzie wyjątkowa. Od tętniących życiem i oświetlanych kolorowymi neonami ulic Bangkoku po spokojne wybrzeża Phuket – nasi specjaliści z Nomade pomogą ułożyć Wam idealny plan podróży, który wykracza poza codzienność i sprawi, że w Waszej tajskiej przygodzie nie zabraknie najważniejszych punktów na mapie Tajlandii. Podróż z Nomade to Wasz paszport do eksploracji cudów Tajlandii – wyselekcjonowana odyseja przez najlepsze atrakcje, zabytki, miejsca, miasta i wyspy tego urzekającego kraju!

Atrakcje w Tajlandii - przewodnik wakacyjny

Odkryj Tajlandię, krainę niezapomnianych przygód i uroku, gdzie egzotyczne rajske wyspy Tajlandii, takie jak Koh Samui czy Phuket, kuszą białym piaskiem i turkusowym morzem. Od tętniącego życiem Bangkoku, gdzie nowoczesne ulice handlowe i biznesowe przeplatają się z tradycyjnymi świątyniami, po spokojne plaże Phuket i idyllicznych wysp czy szmaragdowe krajobrazy Chiang Mai, Tajlandia oferuje szeroki wybór wrażeń i aktywności dla każdego typu podróżnika. Jeśli zastanawialiście się co zobaczyć i co warto zwiedzić w Tajlandii, ten przewodnik skierowany jest właśnie do Was! Dołączcie do nas i zgłębiajcie tajniki kuchni tajskiej, słynącej z niebanalnych połączeń smakowych i aromatycznych przypraw. Poruszajcie się po gwarnych i barwnych targach nocnych, gdzie powietrze wypełnia kuszący zapach ulicznego jedzenia. Odkryjcie bogaty gobelin tajskiej historii i duchowości podczas eksplorowania ozdobnych i bogatych świątyń, które są idealnym świadectwem dziedzictwa kulturowego Tajów. Poszukiwacze przygód znajdą ukojenie pośród bujnych dżungli i wysokich klifów Krabi, a dla szukujących relaksu, na ratunek przychodzą dziewicze wybrzeża Koh Samui. Czekają na Was również wyjątkowe tradycje plemion górskich w północnych regionach Tajlandii lub majestatyczne piękno potężnych słoni w specjalnie przystosowanych sanktuariach. Uwierzycie nam, jeżeli powiemy, że to jedynie namiastka atrakcji i najciekawszych miejsc Tajlandii, które jest w stanie zaoferować ten kraj? 

Atrakcje w Tajlandii

Bangkok – miasto kontrastów

To właśnie tutaj, w sercu Azji Południowo-Wschodniej, gdzie tradycja spotyka się z nowoczesnością, chaos przeplata się ze spokojem, a uliczne stoiska z jedzeniem współistnieją z luksusowymi i ekskluzywnymi barami na dachach wieżowców, leży tętniący życiem i eklektyczny Bangkok. Planując więc wycieczkę do Tajlandii, jej stolica koniecznie musi się znaleźć na liście miejsc do odwiedzenia. Ta atrakcyjna metropolia to prawdziwe ucieleśnienie kontrastów, miejsce, które jedni pokochają od pierwszych kroków po gwarnych uliczkach lub znienawidzą z nadmiaru bodźców rozchodzących się z każdej strony.

 

Chinatown w Bangkoku 

Gwar dzielnicy Chinatown w Bangkoku to doświadczenie nie do opisania 

 

 

Bangkok sam w sobie staje się ciekawym miejscem do odwiedzenia oraz atrakcją turystyczną Tajlandii. Jego panorama to hipnotyzujący krajobraz przedstawiający cuda architektoniczne, gdzie eleganckie drapacze chmur stoją obok przyozdobionych świątyń. Ikoniczny zabytek Tajlandii i jej stolicy – Świątynia Świtu Wat Arun ze swoimi misternie zdobionymi iglicami sięgającymi nieba, stanowi wyraźny kontrast z otaczającymi ją współczesnymi budynkami. A po zwiedzaniu tajlandzkich miejsc kultu musicie pozwolić na zgubienie się w wąskich uliczkach Chinatown, dzielnicy pulsującej energią i ponadczasowym urokiem. Aromat skwierczących woków i żywe kolory ulicznych straganów oświetlonych neonami, dają wgląd w tradycyjne korzenie miasta. Podobnie do Chinatown, równie ciekawym i wartym odwiedzenia miejscem jest raj dla turystów zwany Khao San Road, gdzie znajduje się ogrom atrakcji, ulicznych budek i niedrogich hoteli, a także luksusowe centra handlowe, które pokazują zamiłowanie Tajów do wysokiej klasy mody i najnowocześniejszej technologii. Bangkok to raj dla miłośników jedzenia, oferujący mnóstwo opcji, od skromnych ulicznych straganów z jedzeniem, gdzie nawet robaki i skorpiony potrafią być smaczne po dumnie stojące restauracje wyróżnione przez krytyków gwiazdkami Michelin. Pikantne aromaty unoszą się w powietrzu, zapraszając turystów na porcje Pad Thai, Som Tum i Mango Sticky Rice, tworząc symfonię smaków na każdym rogu ulicy.

Jeżeli zapragniecie oderwać się na moment od męczących świateł neonów i hałasu ulicznych korków, koniecznie polecamy odwiedzić pływające targi w Bangkoku, gdzie handlarze sprzedają swoje towary z tradycyjnych łodzi z długimi ogonami. Tutaj, pośród labiryntu kanałów, życie zdaje się toczyć wolniej...

Co zobaczyć w Tajlandii?

Wielki Pałac Królewski – atrakcja turystyczna w Tajlandii

Wielki Pałac Królewski, najsłynniejsza budowla w Tajlandii i charakterystyczny punkt w Bangkoku, to struktura, którą tworzą licznie wybudowane obiekty, świątynie, pawilony, sale oraz otaczające całość ogrody i dziedzińce. Sam kompleks zaczął powstawać w 1782 roku, a inicjatorem jego budowy był król Rama I. Prace nad pałacem trwały około stu lat, prawie do końca XIX wieku. Rodzina królewska i administracja państwowa urzędowały tu jeszcze na początku XX wieku, do 1925 roku.

Przekraczając ozdobne bramy Wielkiego Pałacu Królewskiego, podróżni od razu zostają zaskoczeni architektoniczną wspaniałością. Kompleks stanowi harmonijne połączenie wpływów tajskich, europejskich i chińskich, prezentując misterne detale, żywe kolory i skrupulatne rzemiosło. Pozłacane iglice, połyskujące mozaiki i hipnotyzujące posągi tworzą wizualny spektakl zapierający dech w piersiach i wzbudzający podziw pośród odwiedzających.

 

Wielki Pałac Królewski w Bangkoku 

Sam widok Wielkiego Pałacu Królewskiego w Bangkoku zapiera dech w piersiach 

Wielki Pałac dzieli się na Dziedziniec Zewnętrzny, w którym mieszczą się urzędy państwowe i przestrzenie ceremonialne, oraz Dziedziniec Wewnętrzny, który był rezydencją królów Tajlandii przez ponad 150 lat. Przylegające do Dziedzińca Zewnętrznego Królewskie Sale Pogrzebowe i Koronacyjne dodają uroczystego, ale i fascynującego wymiaru Wielkiemu Pałacowi Królewskiemu. Misterne konstrukcje ozdobione fantazyjnymi detalami i symbolicznymi motywami składają hołd królewskiemu rodowi Tajlandii i uroczystym ceremoniom, które niegdyś odbywały się w tych uświęconych salach.

Główną atrakcją i centralnym elementem Wielkiego Pałacu Królewskiego jest Szmaragdowy Budda – posąg Buddy starannie wyrzeźbionego z bloku jadeitu, siedzącego w medytacyjnej pozie na szczycie złotego ołtarza. Pomimo niewielkich rozmiarów posąg emanuje niezaprzeczalną duchową obecnością, a wielbiciele i ciekawscy turyści składają wyrazy szacunku boskiemu ucieleśnieniu w uroczystej atmosferze. Złotą fasadę świątyni zdobią mityczne stworzenia i misterne malowidła ścienne, tworząc duchowe sanktuarium. Z ciekawostek turystycznych – strój Szmaragdowego Buddy zmieniany jest trzykrotnie w ciągu roku przez króla bądź członków rodziny królewskiej, co dodaje temu doświadczeniu warstwę znaczenia kulturowego.

Co zobaczyć w Tajlandii?

Wat Pho – Świątynia Leżącego Buddy

Jednym z najciekawszych miejsc w Tajlandii jest położona nad brzegiem rzeki Menam (Chao Phraya) w samym sercu Bangkoku, Świątynia Wat Pho, która jawi się jako sanktuarium duchowe i bogactwo kulturowe. Znana również jako Świątynia Leżącego Buddy, Wat Pho to nie tylko miejsce kultu religijnego, to również urzekające połączenie sztuki, historii, edukacji i duchowości, które przyciąga podróżników z całego świata.

Najważniejszym elementem i zabytkiem Wat Pho jest budzący podziw Leżący Budda, kolosalna postać mierząca 46 metrów długości i 15 metrów wysokości. Po wejściu do świątyni sama wielkość posągu, jego spokojny i pogodny wyraz twarzy i misterne intarsje z masy perłowej na stopach, budzą natychmiastowy podziw i szacunek. Za Leżącym Buddą rozciągają się rozległe tereny Wat Pho, zachęcające gości do zwiedzania niezliczonej ilości bogato zdobionych kaplic, stup i dziedzińców. Wat Pho to nie tylko miejsce kultu, ale także skarbnica wiedzy. Świątynia pełni funkcję pierwszego publicznego uniwersytetu w Tajlandii, ozdobiona kolekcją ponad tysiąca misternie rzeźbionych kamiennych inskrypcji, dających wgląd w historyczne i akademickie osiągnięcia kraju. Dla tych, którzy szukają innego rodzaju oddnowienia, Wat Pho znane jest również jako miejsce narodzin tradycyjnego masażu tajskiego. W świątyni mieści się renomowana szkoła masażu, w której odwiedzający mogą doświadczyć terapeutycznego dotyku zakorzenionego w starożytnych tajskich tradycjach leczniczych. Powiewające flagi modlitewne i aromat ziół leczniczych tworzą atmosferę, która wzmacnia holistyczne doświadczenie.

 

Pływający targ w Bangkoku 

Pływające targi w Bangkoku wypełnione są kolorami i niezwykłymi aromatami przypraw 

 

 

Tajlandia – co zwiedzać? 

Świątynie buddyjskie – które warto zobaczyć?

W Tajlandii zapach kadzidła miesza się z tętniącym życiem ulicznym, a jej krajobraz ozdobiony jest świątyniami buddyjskimi, z których każda kolejna jest coraz bardziej bogata i eklektyczna. Wakacje w Tajlandii oznaczają zagłębienie się w bogatej harmonii, która łączy starożytne tradycje, artystyczny geniusz i niezaprzeczalne duchowe odnowienie. 

Bangkok, o którym zdążyliśmy już napomknąć, jest wstępem do duchowego bogactwa Tajlandii. Słynna Wat Arun z wysokimi iglicami ozdobionymi opalizującymi płytkami ceramicznymi oraz bogata Wat Phra Kaew, siedziba czcigodnego Szmaragdowego Buddy, idealnie odzwierciedlają umiejętność miasta do płynnego łączenia tradycji z tętniącą życiem energią miejskiego życia. Z Bangkoku nietrudno wyruszyć na północ, do kulturalnego centrum Chiang Mai, gdzie na tle pokrytych mgłą terenów górzystych odkrywa się inny aspekt tajskiej duchowości. Wat Phra Singh ze swoimi misternie rzeźbionymi drewnianymi fasadami i starożytnymi stupami zachęca do kontemplacji w spokojnej okolicy a podróż po schodach wypełnionych posągami mitycznych węży do Doi Suthep, świątyni na szczycie góry z widokiem na miasto, staje się pielgrzymką samą w sobie. Na południu Tajlandii z kolei historyczny park Sukhothai przenosi podróżnych do kolebki tajskiej cywilizacji. Chedi z pąkami lotosu w Wat Mahathat i posągi Buddy w Wat Si Chum emanują spokojem pośród bujnej okolicy, zachęcając gości do odkrywania korzeni tajskiej sztuki i duchowości. Nawet wyspy i regiony nadbrzeżne Tajlandii przyozdobione są świątyniami, które opowiadają wyjątkowe historie. Od zwróconej w stronę morza Wat Plai Laem na Koh Samui, z imponującym posągiem Guanyin, po wzniesioną na klifie Wat Tham Sua w Krabi, gdzie panoramiczne widoki towarzyszą duchowej kontemplacji.

Tajlandia – atrakcje turystyczne

Phuket – perła Morza Andamańskiego

Położony w turkusowych objęciach Morza Andamańskiego Phuket jest jednym z najciekawszych miejsc do odwiedzenia w Tajlandii, które bez trudu łączy urok tropikalnego raju z tętniącą życiem mieszanką kulturową. Stawiając stopę na największej wyspie Tajlandii, przygotujcie się na oczarowanie symfonią kolorów, smaków i doświadczeń, które czynią Phuket klejnotem Azji Południowo-Wschodniej.

 

Plaża Patong na Phuket 

Na Phuket możecie doświadczyć jednych z najpiękniejszych zachodów słońca 

 

 

Porośnięte palmami brzegi i dziewicze plaże Phuket są niczym namalowane pejzaże, a każdy odcinek oferuje inny smak raju. Od gwarnej i obleganej plaży Patong, słynącej z gwarnego życia nocnego i sportów wodnych, po spokojne plaże Kata i Karon, gdzie delikatne pluskanie fal tworzy kojącą melodię – jak widzicie, Phuket zaspokaja fantazję każdego podróżnika. Oddalając się od plaży, Phuket Town odkryje przed Wami bogate dziedzictwo kulturowe. Spacerując wąskimi uliczkami przyozdobionymi kolorowymi budynkami chińsko-portugalskiej architektury zostaniecie oczarowani eklektycznymi budynkami, sztuką uliczną i malowniczymi kawiarenkami. Duchowa strona Phuket ucieleśnia się w ozdobnych świątyniach. Wat Chalong ze swoimi błyszczącymi i złotymi pagodami jest miejscem uwielbianym przez mieszkańców i turystów. Wielki Budda, górujący nad wyspą ze wzgórza Nakkerd, to monumentalna budowla, która oferuje panoramiczne widoki i poczucie duchowej ochrony. Phuket jest więc żywym świadectwem wielokulturowego dziedzictwa, gdzie chińskie świątynie stoją obok kolonialnych rezydencji, tworząc urzekającą mieszankę tradycji, orientu i nowoczesności. Scena gastronomiczna Phuket to uczta dla zmysłów, oferująca szeroką gamę smaków. Rozkoszujcie się świeżymi owocami morza na gwarnych i barwnych targach, delektujcie się autentyczną kuchnią tajską w lokalnych restauracjach lub zjedzie 3-daniowy posiłek w stylowych restauracjach na plaży, gdzie zachód słońca dopełnia Waszą kolację niczym wisienka na torcie. Połączenie tradycyjnych przepisów i wpływów światowych sprawia, że każde danie na Phuket jest kulinarną przygodą.

Ko Samui -  perła Zatoki Tajlandzkiej

Ko Samui to kolejny klejnot w koronie tajskich wysp. Znana ze swoich białych, piaszczystych plaż i bujnej zieleni tropikalnych lasów, ta wyspa przyciąga podróżników swym niepowtarzalnym urokiem. Jednym z najbardziej fascynujących miejsc na Ko Samui jest Angthong Marine National Park, archipelag złożony z 42 malowniczych wysepek. Wyspy te kuszą kryształowo czystymi wodami, ukrytymi lagunami i malowniczymi jaskiniami, tworząc rajskie królestwo dla miłośników przyrody i nurkowania. Aby w pełni cieszyć się urokiem tej wyspy, możecie znaleźć idealne schronienie w Choeng Mon Beach Hotel. To ekskluzywne miejsce położone bezpośrednio nad urokliwą plażą Choeng Mon oferuje nie tylko komfortowe pokoje, ale również spektakularne widoki na błękitne wody Zatoki Tajlandzkiej. Dodatkowo, kulturowe atrakcje, takie jak świątynia Big Buddha, wnoszą doświadczenie pełne kontrastów i bogactwa tajskiej kultury. Odkryjcie niezwykłe piękno Koh Samui, gdzie rajskie wyspy Tajlandii stają się sceną niezapomnianych przygód i pełnych uroku chwil. 

Najlepsze atrakcje w Tajlandii

Ko Phi Phi – rajski skarb Azji Południowej

Koh Phi Phi jawi się jako pocztówkowy raj, urzekający podróżników krystaliczną wodą, barwnym życiem morskim i wysokimi wapiennymi klifami. Ten egzotyczny raj obejmujący grupę wysp, w tym Phi Phi Don i Phi Phi Leh, to nie tylko cel podróży, to wciągające doświadczenie, które zachęca do odkrywania lazurowych głębin i uroku idyllicznej atmosfery wyspy. Rozsławiona dzięki „Niebiańskiej Plaży” z Leonardo DiCaprio, Phi Phi Leh to niezamieszkała perełka charakteryzująca się szmaragdowymi lagunami i stromymi wapiennymi klifami, które dramatycznie wznoszą się nad powierzchnią wody. Maya Bay ze swoim sypkim białym piaskiem i krystalicznie czystą wodą zaprasza gości do filmowego raju. Chociaż obecnie pozostaje zamknięta ze względu na próbę odnowy biologicznej i ekologicznej, otaczające ją miejsca do snorkelingu i ukryte zatoczki sprawiają, że urok wysepki pozostaje nieodparty, a Phi Phi Leh staje się atrakcją sama w sobie. Natomiast połączona z Phi Phi Leh zaledwie 1,5-kilometrową przejażdżką łodzią, Phi Phi Don jest większą i zamieszkałą siostrzaną wyspą, pulsującą życiem i energią. Tonsai Village, centrum wyspy, to kalejdoskop ulicznych targowisk, barów na plaży i barwnego życia nocnego. Jeżeli macie ochotę na delektowanie się przysmakami na restauracji przy plaży, wyspiarskie koktajle i taniec pod gwiazdami, Phi Phi Don to centrum, które doskonale równoważy relaks i zabawę. Od gwarnych hulanek w Tonsai Village odpoczniecie, udając się do Long Beach lub zatoki Loh Dalum, gdzie sypki piasek ciągnie się nieprzerwanie aż po horyzont, a turkusowe wody zachęcają do spokojnych kąpieli i opalania podczas słonecznych popołudni. Pod powierzchnią życie morskie Koh Phi Phi to tętniący życiem spektakl. Miłośnicy snorkelingu i nurkowania mogą odkrywać ogrody koralowe pełne tropikalnych ryb, płaszczek, a nawet rekinów lamparcich. Jest to jedna z najpopularniejszych atrakcji na Koh Phi Phi w Tajlandi, dlatego bez problemu odnajdziecie szkółki nurkowe, w których wypożyczycie sprzęt lub wykupicie lekcje nurkowania. 

 

Wyspa Koh Phi Phi 

Niesamowicie krystaliczne wody otulające wyspy Koh Phi Phi zachęcają do odświeżających kąpieli

 

 

Ciekawe miejsca w Tajlandii

Railay Beach – ukryty raj Tajlandii

Ukryta na Wybrzeżu Andamańskim, do której dostęp możliwy jest jedynie z pomocą łodzi ze względu na otaczające ją wysokie wapienne klify, Railay Beach jawi się jako odosobniona przystań, tropikalny raj, który płynnie łączy urok złotych piasków z dramatyzmem wysokich formacji krasowych. To tutaj, na tym kawałku nadmorskiej rozkoszy, wspinaczka skałkowa jest jedną z najbardziej pożądanych atrakcji. Imponujące formacje wapienne otaczające plażę przyciągają wspinaczy z całego świata, oferując wyjątkową okazję do wspinaczki na wysokie klify z niezrównanymi widokami na turkusową wodę poniżej. Zarówno nowicjusze, jak i eksperci mogą znaleźć odpowiednie trasy z dopasowanym poziomem trudności. Dla szukających innego typu atrakcji możecie zdecydować się na relaks na plaży, wziąć udział w rejsie łodzią czy kajakiem lub zwiedzać jaskinie.

Plaża Railay, często nazywana Rai Leh, otoczona jest imponującymi wapiennymi klifami, które dramatycznie wznoszą się nad krystalicznie czystymi wodami Morza Andamańskiego. Unikalny krajobraz tworzy zaciszną zatokę, oferującą intymną i spokojną ucieczkę od tętniącej życiem Tajlandii. Brak dróg i pojazdów potęguje poczucie odosobnienia, co sprawia, że Railay to prawdziwa wyspiarska idylla.

Udostępnij artykuł