Pogoda na Mauritiusie - kiedy zaplanować ekskluzywne wakacje?

Kusząco turkusowe wody, malownicze plaże, niespotykane formacje skalne, niesamowite bogactwo przyrodnicze, niezapomniane zachody słońca i widoki – tak właśnie można opisać Mauritius! Ta rajska wysepka położona jest na Oceanie Indyjskim i stanowi niezwykle barwny skarb Afryki. Wcześniej kolonizowana przez Brytyjczyków, Portugalczyków i Francuzów, odzyskała niepodległość dopiero w 1968 roku. Kultura Mauritiusu jest więc swoistą mieszanką wpływów wielu państw, co czyni ją niepowtarzalnym kierunkiem podróżniczym. Jest to idealne miejsce na spędzenie zarówno rodzinnych wakacji, wymarzonego miesiąca miodowego, jak i romantycznego wypadu tylko we dwoje. Zanim zorganizujesz wycieczkę na Mauritius, aby skorzystać z naturalnych skarbów tego wyspiarskiego państwa, przeczytajcie nasz artykuł, który pomoże Wam w wyborze odpowiedniej dla Was pory!

Mauritius – klimat 

Mauritius to tropikalna wyspa leżąca na półkuli południowej, która może poszczycić się przyjemnymi temperaturami i komfortową pogodą przez cały rok. Panujący tam łagodny klimat zwrotnikowy wpływa na definiowanie się maurytyjskich warunków atmosferycznych. Największe różnice w pogodzie wyróżnia się dzięki dwóm charakterystycznym porom roku. Latem, trwającym od listopada do kwietnia, temperatury wahają się od 25° do nawet 35°C! Jest wtedy gorąco i wilgotno. Okres ten zwany jest również na Mauritiusie porą deszczową, ponieważ nierzadko mogą wystąpić obfite deszcze czy huragany. Największa szansa na wystąpienie cyklonów pojawia się w szczególności od stycznia, aż do marca. Zimę, trwającą od maja do października, która znacznie odbiega od standardów europejskich, charakteryzuje przede wszystkim niewielkie ochłodzenie w stosunku do poprzedzających miesięcy oraz mniejszą wilgotnością powietrza. W ciągu dnia temperatury rzadko spadają poniżej 20°, a zazwyczaj dochodzą do 26°C, co stwarza idealne warunki nie tylko do odpoczywania na rajskich plażach, ale także do poznawania serca wyspy, dzięki pieszym wędrówkom.
Wybierając Mauritius jako kierunek podróży, warto także zwrócić uwagę na kształtowanie się pogody w poszczególnych częściach wyspy. Przykładowo, wybrzeże zachodnie notuje najmniej opadów w ciągu roku. Uważa się również, że to właśnie tam można zostać świadkiem jednych z najpiękniejszych zachodów słońca na świecie. Z kolei pobytem na wschodnim wybrzeżu najbardziej zainteresowani będą miłośnicy sportów wodnych, albowiem od maja do października, kiedy temperatury są nieco chłodniejsze, w tej części wyspy występują pasaty, które stwarzają idealne warunki do kitesurfingu czy windsurfingu. Najbardziej wilgotną i chłodną częścią Mauritiusa jest zdecydowanie jego centralna część oraz góry Chamarel, które zawdzięczają ulewnym deszczom swoją bujną i tropikalną roślinność.
Bez względu na porę roku, na Mauritiusie zawsze znajdzie się coś do zobaczenia i odwiedzenia. Skorzystajcie z możliwości poznania kulturowego dziedzictwa tego wyspiarskiego państwa, relaksu na jednej z malowniczych plaż czy też podziwiania oszałamiającego piękna przyrody.

 

Maurytyjska plaża z lotu ptaka 

 

Pogoda i temperatury na Mauritiusie w ciągu roku

Mauritius – pogoda w styczniu

Styczeń na Mauritiusie zapowiada się naprawdę gorąco! Na południowej półkuli jest to środek lata, więc słupki rtęci często sięgają 30°C, a duża wilgotność powietrza sprawia, że odczuwalne jest znacznie więcej. I choć do ucieczki przed srogą europejską zimą z pewnością przekonują Was wysokie temperatury i możliwość odpoczynku na rajskich plażach, należy pamiętać, że styczeń jest jednym z najbardziej dotkniętych przez gwałtowne ulewy miesiącem na Mauritiusie. Nierzadko potrafią wystąpić też cyklony, dlatego też, jeżeli chcecie mieć gwarancję doskonałej pogody, styczeń na Mauritiusie nie zawsze jest dobrym pomysłem.

Mauritius – pogoda w lutym

Warunki pogodowe na Mauritiusie w lutym są zbliżone do styczniowych, lecz zdecydowanie bardziej ekstremalne. Jest to wyjątkowo gorący okres, który oprócz wysokich temperatur powietrza i wody oraz dużej wilgotności powietrza charakteryzuje także ogromne ryzyko wystąpienia cyklonów. I chociaż 30°C oraz kąpiel w ciepłej wodzie Oceanu Indyjskiego brzmi naprawdę kusząco, to pogoda na Mauritiusie w lutym może okazać się zbyt skrajna, nawet dla największego miłośnika klimatu tropikalnego, dlatego zdecydowanie zalecamy wybranie innego, późniejszego terminu na spędzenie wakacji na tej rajskiej wyspie.

Mauritius – pogoda w marcu

Marzec na Mauritiusie to mniej więcej ostatni miesiąc pory letniej i deszczowej danej połowy roku. Temperatury powietrza oraz wody są ekscytująco wysokie, ale wciąż jednak istnieje możliwość wystąpienia cyklonów. Na marcowy Mauritius nie dotarły również chmary turystów, przez co kolejki do najciekawszych atrakcji są znacznie krótsze, a ceny potrafią być niższe niż w sezonie. Jeżeli niestraszna Wam ewentualność wystąpienia huraganów czy przelotnych, ale ulewnych deszczy, a zależy Wam na odkrywaniu zakamarków Mauritiusu, być może jest to właśnie pora odpowiednia dla Was! Warto wspomnieć, że na przełomie lutego i marca, obchodzone jest hinduistyczne święto Holi, zwany również festiwalem kolorów, który symbolizuje początek wiosny.

 

Wodospad Chamarel 

 

Mauritius – pogoda w kwietniu

Kwiecień na Mauritiusie jest nieco chłodniejszy niż poprzednie miesiące, ale wciąż bardzo ciepły. Średnie kwietniowe temperatury wynoszą ok. 26°C. Jest to okres przejściowy, powoli kończy się upalne lato i zbliża pora zimowa, która jednak nie ma nic wspólnego z zimą, jaką można zobaczyć za oknami w Polsce. Chłodniejsze, jednak nadal wysokie temperatury oraz znikome zagrożenie wystąpieniem cyklonów sprzyjają maurytyjskiej turystyce, która powoli zaczyna się rozwijać. Turyści zaczynają dobijać do brzegów Mauritiusu, jednakże nie jest to jeszcze szczyt sezonu, przez co można cieszyć się wciąż atrakcyjnymi cenami i możliwością skorzystania z największych atrakcji wyspy bez czekania w kolejkach!

Mauritius – pogoda w maju

Maj to wręcz idealna pora, aby spędzić rajskie wakacje na Mauritiusie! Mauritius znany jest w szczególności z malowniczych plaż, które będą idealnym miejscem do odwiedzenia podczas majowego pobytu. Belle Mare, Mont Choisy, Flic en Flac to tylko niektóre z miejsc wartych zobaczenia, gdzie turyści mogą wygrzewać się na piasku, popływać w przyjemnie ciepłych wodach Oceanu Indyjskiego lub cieszyć się z możliwości uprawiania wszelakich sportów wodnych. Mało prawdopodobne opady oraz temperatury oscylujące w granicach 25°C są na tyle komfortowe, aby oprócz idyllicznej sielanki na plaży umożliwić również aktywne eksplorowanie wyspy.

Mauritius – pogoda w czerwcu

W czerwcu na Mauritiusie zaczyna się pora zimowa. Warunki pogodowe zbliżone są do majowych, średnia temperatura wynosi 24°C, mała wilgotność powietrza i niewielkie opady deszczu – tak właśnie wygląda zima na Mauritiusie! Ze spokojem można więc liczyć na ciepłe i słoneczne dni, które umilą Wasz wypoczynek. Ku uciesze fanów sportów wodnych, na wschodnim wybrzeżu zaczyna mocniej wiać, co stwarza idealne warunki dla surferów oraz do uprawiania kitesurfingu czy windsurfingu. Chłodniejsza i bardziej komfortowa pogoda niż w szczytowych miesiącach letnich sprawia, że czerwiec to także doskonały czas na piesze wędrówki. Na Mauritiusie znajduje się wiele rezerwatów przyrody, szlaków turystycznych i parków dzikiej przyrody, jak Park Narodowy Black River Gorges lub Park przyrody La Vanille, gdzie odwiedzający będą mogli zobaczyć wyjątkową, endemiczną przyrodę i cieszyć się ekscytującymi aktywnościami.

 

Le Morne 

 

Mauritius – pogoda w lipcu

Mauritius w lipcu to z pewnością kierunek dla osób, które źle znoszą upały i wolą zwiedzać nowe, egzotyczne zakątki odległych wysp w komfortowych warunkach. Lipcowe temperatury w ciągu dnia utrzymują się w okolicach 23–24°C, jednak może się zdarzyć, że w nocy słupki rtęci spadną poniżej 20°C, dlatego warto dopakować lekką kurtkę, która uchroni Was przed wieczornym ochłodzeniem. Wody okalające wyspę również będą komfortowo ciepłe, co pozwoli na cieszenie się aktywnościami i sportami wodnymi.

Mauritius – pogoda w sierpniu

Mauritius w sierpniu przypomina swoimi warunkami pogodowymi lipiec. Jest ciepło, a krystalicznie czysta woda zachęca do kąpieli. Sierpień to idealny więc czas na wypróbowanie niektórych sportów wodnych popularnych na wyspie. Kitesurfing czy windsurfing są najczęściej wybierane przez miłośników aktywnego spędzania czasu dzięki występującym w tym miesiącu pasatom, dającym się dać we znaki szczególnie na wschodnim wybrzeżu.

Mauritius – pogoda we wrześniu

Temperatury na Mauritiusie we wrześniu zaczynają powoli wzrastać. Ilość opadów nie przekracza 12 mm, co jest najniższym wynikiem w skali roku. Jeśli więc zadawaliście sobie pytanie, kiedy jechać na Mauritius, aby mieć stuprocentową gwarancję idealnej słonecznej pogody, wrzesień będzie terminem idealnym. Doskonałe warunki umożliwiają nie tylko rajską sielankę na pięknych plażach, ale także aktywne odkrywanie zakamarków wyspy. Warto wybrać się na pieszą wędrówkę przetartymi szlakami trekkingowymi, skorzystać z ekscytującej przejażdżki tyrolką pomiędzy bujną roślinnością lub zobaczyć jeden ze skarbów Mauritiusu, którym jest Ziemia Siedmiu Kolorów.

 

Plaża Flic en Flac 

 

Mauritius – pogoda w październiku

Październik symbolizuje bliski powrót maurytyjskiego zielonego lata. Coraz częściej odczuwalne są fale upałów, ilość opadów pozostaje naprawdę niewielka, a rośliny zaczynają kwitnąć, spowijając wyspę magiczną paletą kolorów. Nie tylko pewność doskonałych warunków pogodowych zachęca turystów na przyjazd na Mauritius w październiku – w tym czasie na wyspie odbywa się również hinduskie święto światła Dali. Dzięki tej tętniącej życiem uroczystości, Mauritius rozświetla się milionem barw świateł, świec, lampionów i fajerwerków. Festiwal jest obchodzony przez znaczną część społeczności indyjskiej, dzięki czemu jest to świetny sposób na poznanie wielokulturowego dziedzictwa wyspy.

Mauritius – pogoda w listopadzie

Listopad na Mauritiusie jest doskonałym kierunkiem dla miłośników tropikalnego klimatu. Temperatury rosną do 28°C, wilgotność powietrza wzrasta, ale opady wciąż pozostają na niewielkim poziomie, co przyciąga dużą ilość turystów, zwłaszcza Europejczyków uciekających przed zbliżającą się zimą.

Mauritius – pogoda w grudniu

Mauritius w grudniu to pełnia lata! Gorący klimat, wysokie temperatury przyciągają naprawdę dużą liczbę turystów, którzy pragną spędzić święta Bożego Narodzenia lub sylwestra w tym zakątku świata. Hotele organizują w tym czasie dla swoich Gości niezliczoną ilość eleganckich kolacji, pokazy fajerwerków i inne atrakcje, które z pewnością umilą Wam pobyt. Rodzinnej i uroczystej atmosferze towarzyszą również magiczne maurytyjskie plaże z białym piaskiem, bujna egzotyczna roślinność i niezwykle ciepłe wody Oceanu Indyjskiego!

 

Ziemia Siedmiu Kolorów 

 

Pory roku na Mauritiusie

Jak można zauważyć, pory roku na Mauritiusie definiują się inaczej niż na kontynencie europejskim. Kiedy w Polsce za oknami szaleje sroga zima, na tej rajskiej wysepce możemy spodziewać się pełni lata. Dzieje się to ze względu na położenie Mauritiusu, który ulokowany jest na półkuli południowej, w południowo-zachodniej części Oceanu Indyjskiego. Można z łatwością wyróżnić dwie główne pory roku – ciepłe i wilgotne lato, zwane również na Mauritiusie porą deszczową, które ma miejsce od listopada do kwietnia oraz trochę chłodniejszą, ale wciąż ciepłą i suchą zimę, która zaczyna się od maja i trwa do końca października.

Temperatura wody na Mauritiusie

Mauritius jest popularnym kierunkiem wśród turystów szukających idyllicznych miejsc, w których będą mogli zarówno złapać promienie słoneczne, leżąc na aksamitnym piasku, jak i cieszyć się krystalicznie czystymi turkusowymi wodami Oceanu Indyjskiego. Tropikalny klimat wyspy oznacza, że wody okalające ten archipelag pozostają przyjemnie ciepłe przez cały rok. W porze letniej, od listopada do kwietnia, temperatury wody wahają się od 25° do 28°C. Są to więc idealne warunki do spróbowania swoich sił w sportach i aktywnościach wodnych, jak snorkeling czy nurkowanie. Wody otaczające Mauritius są znane przede wszystkim z doskonałej widoczności i imponujących gatunków i organizmów morskich, które tu można spotkać. Kolorowe ławice ryb, żółwie morskie, a nawet delfiny czy wieloryby to stali bywalcy okolicznego akwenu. W okresie maurytyjskiej zimy temperatury wody nie spadają poniżej 22°C, a od wschodu występują pasaty – to właśnie wtedy najwięcej osób decyduje się skorzystać z zajęć windsurfingu lub kitesurfingu. Nie zważając na porę roku, ciepłe wody Mauritiusu są idealne do pływania, uprawiania sportów wodnych czy dla chwili odpoczynku.

 

Wody Mauritiusa  

Udostępnij artykuł