Pogoda na Seszelach - kiedy zaplanować ekskluzywne wakacje?

Witamy w niezwykłym świecie Seszeli – malowniczego archipelagu na Oceanie Indyjskim! Te magiczne wyspy, zachwycające subtelnym pięknem przyrody, błękitnymi lagunami i cudownymi plażami, stanowią przyciągającą podróżników z całego świata oazę wypoczynku. W tym artykule zapoznamy się z urokami Seszeli, odkryjemy najlepszy czas na odwiedzenie tego archipelagu oraz poznamy ich klimat i sezonowe różnice. Przygotujcie się na niezapomnianą podróż do tego prawdziwego raju na ziemi, jakim są Seszele! Gotowi na wyjątkową przygodę? Zapraszamy do dalszej lektury!

Seszele - klimat

Seszele leżą w strefie wpływów wiatrów monsunowych i pasatowych, co jest ważnym czynnikiem do uwzględnienia podczas planowania podróży na te wyspy. Od maja do września wiatry wieją z południowego wschodu, a od grudnia do marca z północnego zachodu. W kwietniu oraz na przełomie października i listopada pojawia się bryza znad morza, co skutkuje nieco wyższymi temperaturami.
Jeśli interesuje Was wypróbowanie swoich sił w nurkowaniu lub snorkelingu, warto wybrać Seszele jako kierunek wakacyjny w kwietniu, maju, październiku, listopadzie lub od połowy grudnia, gdyż wtedy przejrzystość wody jest największa. Pasaty pojawiające się w innych miesiącach, które przynoszą orzeźwienie rozgrzanym plażowiczom, mogą jednocześnie zmniejszać widoczność pod wodą. Inaczej sytuacja prezentuje się dla żeglarzy i miłośników windsurfingu, dla których najlepszym czasem na podróż jest okres od maja do października. Podczas innych miesięcy praktycznie nie ma wiatru, a morze jest spokojne – na Seszelach rzadko zdarzają się sztormy czy burze. Warto przypomnieć również, że od czerwca do września pasaty mogą przyciągać wodorosty, zwłaszcza w okolicy wyspy Praslin. Dlatego lepiej unikać plaż na wschodnim wybrzeżu i zamiast tego wybrać się na zachodnią linię brzegową, które zazwyczaj wolne jest od wodorostów.
Seszele są popularnym całorocznym kierunkiem idealnym na wakacje, jednak nasz zespół poleca w szczególności podróżowanie w okresie od kwietnia do maja oraz od października do listopada. Jeśli marzysz o niezapomnianej podróży na Seszele, to te miesiące są szczególnie korzystne, oferując doskonałe warunki pogodowe i niezapomniane widoki.

 

Skały na La Digue

 

Pogoda i temperatury na Seszelach w ciągu roku 

Seszele to niezwykle rajskie miejsce o tropikalnym klimacie. Temperatury wahają się od 24 do 30°C przez większą część roku. Nawet wcześnie rano nie odczujecie chłodu, gdyż termometry rzadko pokazują mniej niż 20°C. Równie przyjemne pozostają wody okalające ten boski archipelag, które utrzymują się na poziomie około 26°C przez cały rok! Czy kąpiel w tym miejscu nie brzmi jak prawdziwa rozkosz?
Ze względu na swoje równikowe położenie, długość dnia na Seszelach książkowo wynosi około 12 godzin. W praktyce jednak, ze względu na powszechne i dość duże zachmurzenie, długość światła dziennego skraca się do 8, czasami nawet do 5 godzin! To położenie geograficzne sprawia również, że przewidywanie pogody na Seszelach jest trudne. Niemniej jednak klimat tego regionu jest ogólnie stabilny, stwarzając idealne warunki do relaksu na idyllicznych plażach oraz do odkrywania bogatej flory i fauny tego urokliwego i egzotycznego miejsca.

Pogoda w styczniu na Seszelach

Styczeń na Seszelach oferuje znakomitą pogodę, zachowując idealną równowagę między przyjemnym ciepłem a nadmiernym upałem, co czyni go idealnym czasem na relaks na plaży lub odkrywanie urokliwych lokalnych atrakcji. Chociaż ten miesiąc jest jednym z najbardziej deszczowych na Seszelach, ulewy są zwykle intensywne, ale krótkie i nie zepsują Waszych wakacji w tropikalnym raju.

Pogoda w lutym na Seszelach

W lutym Seszele doświadczają upalnych temperatur i obfitego słońca. Pomimo dużego prawdopodobieństwa opadów, deszcze są zazwyczaj intensywne, ale krótkie. Pamiętajcie o ponownym nakładaniu kremu z filtrem i szukania schronienia w szczytowych godzinach w ciągu dnia!

Pogoda w marcu na Seszelach

W marcu wiatry na Seszelach stopniowo słabną, a opady zmniejszają się, nie przekraczając 200 mm. Temperatury jednak nadal utrzymują się na wysokim poziomie, sięgając nawet 31°C. Marzec to doskonały czas, aby wybrać się na Seszele i obserwować malutkie żółwie wyruszające na swoją pierwszą przygodę z oceanem.  

Pogoda w kwietniu na Seszelach

Kwiecień na Seszelach jest uważany za jeden z najcieplejszych i najbardziej przyjemnych okresów w roku, gdy temperatury sięgają nawet 31°C. Klimat jest gorący i wilgotny, ale opady utrzymują się na relatywnie niskim poziomie, wynosząc około 190 mm. Warto zaznaczyć, że delikatna bryza przynosi miłą ochłodę, co sprawia, że jest to doskonały czas na relaks i cieszenie się urokami rajskich plaż na Seszelach.

   

 Plaża La Digue

 

Pogoda w maju na Seszelach

W maju na Seszelach odnotowuje się początek pory suchej, co jest synonimem doskonałej pogody, przyjemnych temperatur i optymalnego poziomu wilgotności powietrza. W tym miesiącu można cieszyć się przeważnie ładnym i słonecznym dniem – średnie temperatury powietrza w maju sięgają 30°C, co sprzyja opalaniu się na urokliwych plażach oraz pływaniu w morzu o temperaturze utrzymującej się na poziomie 25°C. Po zakończeniu pory deszczowej przyroda na Seszelach rozwija się wyjątkowo bujnie i malowniczo, zachęcając turystów do wycieczek i spacerów po najatrakcyjniejszych zakątkach tego egzotycznego archipelagu.

Pogoda w czerwcu na Seszelach

Koniec roku szkolnego już za pasem i zastanawiacie się, gdzie wybrać się na rodzinne słoneczne i beztroskie wakacje? Czerwiec na Seszelach właśnie cieszy się pełnią pory suchej, a pasat południowo-wschodni przynosi chłodne i suche powietrze. Gwarancja dobrej pogody, temperatury wynoszące 29°C zapewniają idealne warunki do luksusowego wypoczynku na egzotycznych wyspach. Seszele w czerwcu oferują niezapomniane wrażenia i relaks na urokliwych plażach. Warto wspomnieć, że w tym okresie na rajskim archipelagu dominuje pasat południowo-wschodni obfitujący w wodorosty, dlatego warto wybrać hotele znajdujące się na zachodnich wybrzeżach wysp. 

Pogoda w lipcu na Seszelach

Jeżeli nie są Wam straszne tłumy turystów, być może idealną opcją będzie rozważenie lipca jako miesiąca urlopowego na Seszelach. Temperatury w tym miesiącu są przyjemnie, oscylujące w granicach 25-28°C. Jest ciepło, słonecznie i sucho. Lipiec to idealny okres zarówno na relaksujące plażowanie i kąpiele w morzu, jak i na aktywne zwiedzanie.

Pogoda w sierpniu na Seszelach

Pasaty w sierpniu nieznacznie obniżają temperatury o stopień lub dwa od tych lipcowych. Mimo to miesiąc ten pozostaje stosunkowo suchy, z krótkimi i intensywnymi ulewami. W tym czasie morze może być nieco wzburzone, ale przyjemna bryza sprawia, że jest to idealny czas do uprawiania windsurfingu i żeglowania.

 

 Wyspa Saint-Pierre

 

Pogoda we wrześniu na Seszelach

We wrześniu pogoda na Seszelach charakteryzuje się ciepłymi, ale kojącymi temperaturami. W deszczowe dni wilgotność wzrasta, a pasaty południowo-wschodnie stają się bardziej odczuwalne wzdłuż wybrzeża. Ogólnie klimat pozostaje przyjemnie ciepły i słoneczny, czasami towarzyszą mu przelotne opady deszczu. 

Pogoda w październiku na Seszelach

W październiku na Seszelach wiatry stają się łagodniejsze, a poziom opadów zaczyna wzrastać. Temperatury jednak nadal utrzymują się na przyjemnym poziomie 28°C. To czas, gdy bujna przyroda tej egzotycznej krainy nabiera nowych kolorów, a wody oceanu zachęcają do nurkowania i odkrywania podwodnych bogactw. Warto zanurzyć się w tym niezwykłym świecie, podziwiając m.in. żółwie szylkretowe, dla których właśnie rozpoczyna się okres składania jaj.

Pogoda w listopadzie na Seszelach

W listopadzie na Seszelach rozpoczyna się wpływ północno-zachodnich pasatów, co sprawia, że lepiej pozostać po wschodniej stronie wysp. Temperatura i wilgotność zaczynają rosnąć, osiągając poziom około 30°C, a opady sięgają około 200 mm. Nadal można zaobserwować żółwie szylkretowe podczas składania jaj, co stanowi unikalne i wzruszające widowisko. Choć wilgotność może być wyższa, zachęca to do cieszenia się bujną, tropikalną roślinnością i zapierającymi dech w piersiach widokami.

Pogoda w grudniu na Seszelach

W listopadzie na Seszelach wieje północno-zachodni pasat, a ilość opadów wzrasta, osiągając poziom około 290 mm. W tym okresie wyspy zaczynają przyciągać nieco większą liczbę turystów, zwłaszcza ze względu na świąteczno-noworoczną przerwę. Seszele są chętnie wybierane jako cel podróży, a komfortowe temperatury w granicach 28°C sprzyjają relaksowi i wypoczynkowi.

 

Seszelska plaża Anse Source d'Argent 

 

Pory roku na Seszelach

Na Seszelach na próżno szukać zróżnicowanych i charakterystycznych dla polskiego klimatu pór roku. Zdecydowanie łatwiej wyodrębnić w tej strefie porę suchą oraz typowo deszczową. Podczas pory deszczowej, która zazwyczaj trwa od listopada do marca, wyspy doświadczają większych opadów, a wilgotność powietrza wzrasta. Styczeń i luty są najbardziej mokrymi miesiącami, w których częstym zjawiskiem są obfite, ale krótkotrwałe ulewy. Mimo opadów temperatury sięgają 31°C, przyroda rozwija się, tworząc bujne, zielone krajobrazy.
Pora sucha trwa natomiast od kwietnia do października i uważana jest za najlepszy czas na odwiedzenie Seszeli dla tych, którzy pragną idealnej słonecznej pogody. Chłodniejsze temperatury i brak opadów sprawiają, że jest to jeden z najbardziej popularnych okresów dla seszelskiej turystyki. Pogoda jest przyjemna, a morze zazwyczaj spokojniejsze, zapewniając doskonałe warunki do wypoczynku.

Udostępnij artykuł