Lato to idealny czas na zanurzenie się w świecie książek. Długie, słoneczne dni i ciepłe wieczory tworzą idealne warunki do relaksu z dobrą lekturą w ręku. Niezależnie od tego, czy planujecie wakacje w Wietnamie, trekking w Tajlandii czy luksusową podróż na Seszele, nowa książka może stać się najlepszym towarzyszem każdej podróży.
W tym artykule znajdziecie nowości wydawnicze, które warto zabrać do walizki. Zacznijcie pakowanie i wybierzcie tę książkę, która przeniesie Was w zupełnie nowe miejsca.
Piękno i smutek Yasunari Kawabata
Słowo od japońskiego mistrza, które możecie czytać w czasie podróży do Japonii
Powieść przedstawia losy kilku ludzi wzajemnie powiązanych i zespojonych ze sobą emocjonalnie niczym w pajęczej sieci. Główny bohater Ōki to uznany pisarz, któremu sławę i rozgłos przyniosła powieść inspirowana historią jego miłości z nastolatką – Otoko. Choć ich miłość to przeszłość, to dawni kochankowie wciąż starają się ułożyć swoje życia na nowo. Rozpalone niegdyś uczucia i trudne chwile spędzone razem wzbudzają w bohaterach różne motywy – między innymi chęć zemsty czy nieustanne pragnienie zatrzymania młodości, choćby na krótką chwilę.
Bohaterowie są bardzo mocno związani ze sztuką: wydaje się, że to właśnie ona determinuje ich życiowe decyzje, dyktuje pragnienia i zmusza do rozrachunków z przeszłością. Fabuła książki dotyka tego, co w kulturze japońskiej jest fascynujące. Nie zabraknie też możliwości do odkrycia mrocznej strony związanej z uprzedmiotowieniem kobiet. Eksponowany jest męski punkt widzenia – który jednocześnie ciekawi, jak i wzbudza sprzeciw.
Dzięki powieści Yasunariego Kawabaty podróżujemy do Japonii i zatapiamy się w pełni w mentalności, obyczajowości i magii tego kraju, jednocześnie odkrywając uniwersalizm historii bohaterów. Czy da się porzucić utracone marzenia? Jak zatrzymać wspomnienia? Autor celowo zostawia dużo miejsca na interpretacje i dopowiedzenia czytelników, pozostawiając im przestrzeń na odkrycie tytułowego piękna i smutku.
Koronczarki Angélica Lopes
Brazylia na wakacje i opowieść o sile kobiet
Według magazynu Rolling Stones (i redakcji naszego bloga Nomade) jedna z 5-ciu książek 2022 roku ,,którą musisz znać”. Być może niedługo pojawi się również jako serial na Netflixie.
Brazylia początków XX wieku. W prowincjonalnym miasteczku żyją kobiety z rodziny Flores. Wypowiedzeniu ich nazwiska na głos zawsze towarzyszy szmer szeptów, które składają się w oskarżające ,,czarownice”, „trucicielki”, „morderczynie”. Nad kolejnymi pokoleniami rodziny krąży klątwa, która zabija mężczyzn należących lub wchodzących do tego rodu – umierają przedwcześnie lub w niewyjaśnionych okolicznościach. Siostry Flores biorą sprawy (dosłownie i w przenośni) w swoje ręce i zaczynają pleść koronki – próbują utkać sobie drogę do niezależności, w której igła staje się słowem, nić krzykiem, a koronka kodem ratującym życie. Zajęcie to zapewnia im byt i staje się inspiracją do zbudowania wspólnoty, której celem jest walczenie o polepszenie warunków życia kobiet, o godność i głos odebrany im przez dyktaturę patriarchatu. Choć każda z kobiet jest skrajnie inna, to wszystkie łączą te same nadzieje i plany na lepszą przyszłość.
Niezależnie od tego, gdzie jedziecie na wymarzone wakacje – z tą powieścią możecie odbyć podróż w czasie do Brazylii początków minionego wieku.
Nad morzem Abdulrazak Gurnah
Nowa powieść noblisty, która doda kolorytu Waszym wakacjom na Zanzibarze
Opowieść o przypadkowym spotkaniu, które wiąże losy – na pierwszy rzut oka – dwóch kompletnie nieznajomych sobie osób. Chociaż akcja powieści nie dzieje się na Zanzibarze, to bohaterowie powieści urodzili się i wychowali się na wyspie, doświadczając w pełni piękna i okrucieństwa afrykańskiego dziedzictwa lat 40-tych. Gurnah z wielką wrażliwością ukazuje zmagania 70-latka oraz rzeczywistość młodego profesora literatury, przywołuje wydarzenia z życia przed emigracją i zestawia je z aktualnymi zmaganiami oraz trudnościami życia na obczyźnie – życia w wielkiej tęsknocie, z raną w sercu.
Pisarz w mistrzowski sposób konfrontuje afrykański świat z europejską cywilizacją, pokazuje kontrasty i napięcia, jakie pojawiają się między tymi dwoma różnymi rzeczywistościami. Tworzy przy tym poruszającą i uniwersalną opowieść o ludziach poszukujących własnej tożsamości. Główne pytanie brzmi – czy uda się im się tę tożsamość odnaleźć?
Siedem księżyców Mallego Almeidy Shehan Karunatilaka
Wakacje na Sri Lankę oraz powieść o powrocie z zaświatów
Powieść Shehana Karunatilaki, rodowitego Lankijczyka, w 2022 roku zdobyła prestiżową nagrodę Bookera. Historia opowiada o fotografie, który w czasach brutalnej wojny domowej w latach 80-tych na Sri Lance uwiecznia to, co dzieje się na wyspie. Z racji swojej profesji staje się narzędziem w rękach toczących spór stron. Bohatera czytelnik poznaje tuż po jego śmierci. Malle budzi się w zaświatach ze specjalną misją rozwiązania zagadki swojej śmierci oraz załatwienia spraw, których nie zdążył zamknąć. Jego powrotowi do świata żywych towarzyszy zdolność widzenia duchów, demonów i zmarłych. W książce Karuntilaki czeka na Was mieszanka fantastyki oraz wierzeń największych religii świata.
Książka Siedem księżyców Maalego Almeidy pozwala dotknąć historii Sri Lanki i odkryć ten kraj w całym jego niełatwym bogactwie.
Kiedy ptaki powrócą Fernando Aramburu
Podróż do Hiszpanii i coś do czytania
Toni to 50-kilkulatek, który wyznacza dzień samobójstwa. Zanim jednak to nastąpi, bohater zakłada dziennik, który tworzy kronikę jego przeszłości, teraźniejszości i przyszłości. Burzliwe relacje z rodziną, była żona, od której nie chce i nie potrafi się odciąć, przyjaciel, syn, pies, rzeczywistość życia w Hiszpanii wstrząśniętej przewrotami politycznymi – w miarę zagłębiania się w zakamarki duszy bohatera, dowiadujemy się, jak doszło do (nie)odwracalnej decyzji. Wydawać by się mogło, że nic ani nikt nie jest w stanie pokrzyżować jego planów, jednak życie, choć trudne, wymagające, i przynoszące smutek, nadal pozostaje nieprzewidywalne…
Skoro masz już wszystko spakowane, znajdź miejsce w bocznej kieszeni walizki na powieść hiszpańskiego noblisty o relacjach z ludźmi, sensie życia i o trudnej historii Kraju Basków. Dzięki krótkim, 2-stronnicowym rozdziałom, świetnie sprawdzi się jako towarzysz każdej wakacyjnej podróży.
W całym ferworze pakowania i organizacji spróbujcie znaleźć chwilę na wizytę w pobliskiej księgarni lub w ukochanej bibliotece. Jeśli jesteście fanami rozwiązań technologicznych, pamiętajcie o pobraniu aplikacji do czytania książek na swój telefon lub tablet bądź o zabraniu czytnika. Miłych wakacji – korzystajcie z nich w pełni!
Autorka: Dominika Słonina