Zanzibar – tygiel kultur przy plaży

Co łączy kobiety pracujące na farmach alg, sułtana i muzykę Freddiego Mercurego? Wszyscy oni odcisnęli swoje piętno na niezwykłej wyspie na Oceanie Indyjskim. Zanzibar, bo o nim mowa, to fascynująca mozaika kulturowa, która tylko czeka na odkrycie!

Zaskakujące oblicze Zanzibaru

Zanzibar to bez wątpienia istny raj dla entuzjastów wakacyjnego wypoczynku, gdzie plaże o miękkim, białym piasku otocza tropikalna zieleń. Błękitne niebo i wody oceanu zdają się tworzyć całość, a szum fal bijących o brzeg pomaga zapomnieć o trudach codzienności. Ten niewielki archipelag jest położony zaledwie 70 kilometrów od wschodniego wybrzeża Afryki. Co więcej, jest to istny tygiel kulturowy, gdyż przez wieki archipelag był strategicznym punktem na szlaku handlowym między wschodem a zachodem, miejscem spotkań ludzi różnych tradycji i religii, które przyczyniły się do jego niepowtarzalnego charakteru. Wpisanie na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO stolicy wyspy, Stone Town, jest ukoronowaniem tej niezwykłej różnorodności.


Stone Town 

Stone Town to malownicza stolica wyspy, którą warto odwiedzić podczas wakacji na Zanzibarze

 

 

Przybysze z Bliskiego Wschodu

W X wieku na Zanzibar dotarli kupcy z Persji i Półwyspu Arabskiego, wraz z nimi na archipelagu zagościł islam i trwale wpisał się w miejscowy krajobraz. Obecnie większość mieszkańców wysp to muzułmanie. Strzeliste minarety górują nad miastem Stone Town, a głos wzywających na modlitwę muezinów niesie się wąskimi uliczkami - w tym niezwykłym miejscu doświadczycie tej jakże istotnej części zanzibarskiej kultury.

Kulinarny most do Indii

Wielowiekowa obecność przybyszów z Indii i ich potomków przejawia się między innymi w tradycji kulinarnej Zanzibaru. Podobnie jak dania kuchni indyjskiej, lokalne potrawy są niezwykle bogate w aromatyczne przyprawy. Koniecznie spróbujcie biryani w zanzibarskim stylu, dania na bazie ryżu i mięsa z dodatkiem przypraw takich jak gałka muszkatołowa, goździki, pieprz, kardamon, cynamon, czosnek, imbir i kolendra.

 

Lokalny targ na Zanzibarze 

Na lokalnych targach będziecie mogli kupić najbardziej aromatyczne przyprawy 

 

 

Vasco da Gama i portugalska kolonia

Podróż Vasco da Gamy pod koniec XV wieku zapoczątkowała okres panowania Portugalczyków oraz rozwój chrześcijaństwa na terenie wyspy. W trakcie Waszej podróży na Zanzibar z Nomade będziecie mieć możliwość wybrać się do jednej z najstarszych budowli w Stone Town – do Starego Fortu (Old Fort). Wybudowany przez Portugalczyków, następnie przebudowany z polecenia sułtana Omanu, przez ponad 300 lat strzegł skarbów wyspy. Dziś stanowi artystyczne i kulturowe centrum Stone Town, gdzie znajduje się galeria sztuki oraz odbywają się festiwale muzyczne i pokazy filmowe.

Sułtanat Omanu

Przybysze z Omanu niewątpliwie wywarli ogromny wpływ na historię Zanzibaru. Od XVII wieku sułtani z rodziny Busaidi panowali nad archipelagiem. Odkryjcie ślady pozostawione przez sułtanów i ich barwne dwory w położonym w Stone Town Domie Cudów. To wybitne dzieło architektury niezmiennie zachwyca pięknymi, orientalnymi zdobieniami.

 

Widoki w Stone Town 

Zachody słońca na Zanzibarze na długo pozostają w pamięci odwiedzających 

 

 

Bolesna lekcja historii

Burzliwa historia Zanzibaru jest nierozerwalnie związana z kolonizacją oraz z handlem niewolnikami. W Stone Town, w miejscu gdzie obecnie wznosi się katolicka katedra, niegdyś znajdował się plac targowy. Na pierwszy rzut oka jest to niepozorne miejsce, jednak znajduje się tu pomnik przedstawiający skutych łańcuchami ludzi, który nieprzerwanie przypomina o okrutnym losie tysięcy Afrykańczyków, których spotkało nieludzkie traktowanie. W podziemiach jednego z przykatedralnych budynków można na własne oczy ujrzeć ciasne pomieszczenia, gdzie niewolnicy byli przetrzymywani przed wystawieniem na sprzedaż. Pozostałości targu niewolników w Stone Town to symbol niezwykle trudnego okresu w historii Zanzibaru.

Zanzibar Freddiego Mercurego

Na pewno zastanawiacie się, gdzie w tym wszystkim swój ślad pozostawił Freddie Mercury? Zapewne jedynie zagorzali fani zespołu Queen zdają sobie sprawę, że ten legendarny wokalista urodził się właśnie na Zanzibarze! Freddie Mercury przyszedł na świat jako Farrokh Bulsara. Jego rodzina pochodząca z Indii przybyła na Zanzibar, gdzie ojciec piosenkarza miał kontynuować karierę urzędniczą, gdy archipelag był objęty protektoratem brytyjskiej korony. W Stone Town możecie odkryć klimat miejsca, w którym przez pierwsze lata życia wychowywał się jeden z najbardziej znanych i cenionych muzyków na świecie.

 

Tradycyjne łódki dhow 

Tradycyjne łodzie dhow wciąż są wykorzystywane podczas połowów ryb na Zanzibarze

 

 

Lokalne oblicze Zanzibaru

Mężczyźni wypatrujący ryb na tradycyjnych łodziach dhow oraz obezwładniający zapach aromatycznych przypraw na lokalnym targu – poznajcie współczesne oblicze Zanzibaru. W trakcie spaceru po jednej z rybackich wiosek będziecie mieć okazję obserwować codziennie życie mieszkańców wysp, w tym poznać rzeczywistość kobiet pracujących przy uprawie alg. Praca na farmach wodorostów, choć niezwykle ciężka, pomaga zyskać niezależność i stanowi zabezpieczenie w razie rozwodu. Samo wyjście kobiet ze strefy domowej jest ogromną zmianą kulturową i chociaż uprawa alg to zajęcie bardzo wymagające fizycznie, dla tradycyjnej, lokalnej społeczności jest bardziej akceptowalne niż praca w turystyce.

Podróż odkrywców na Zanzibar

Zanzibar stanowi prawdziwy pomnik kulturowej różnorodności, który tylko czeka na odkrycie. Wysokiej klasy hotele, prywatna obsługa i indywidualny plan podróży – w Nomade chętnie pomożemy Wam spełnić marzenie o niezapomnianej kulturalnej i relaksującej wyprawie na Zanzibar.

 

 

Autorka: Aleksandra Tryba 

Udostępnij artykuł