Filtr

o Przeznaczenia

Kostaryka to państwo w Ameryce Centralnej nad Morzem Karaibskim i Oceanem Spokojnym. Odkryta przez Krzysztofa Kolumba podczas jego czwartej wyprawy w 1502 roku, zawdzięcza mu swoją nazwę (hiszpańskie „costa rica”, czyli bogate wybrzeże). Hiszpański konkwistador Juan Vasquez de Coronado w latach 60. XVI wieku założył pierwszą stolicę Kostaryki – Cartago, które jest dzisiaj najstarszym miastem w kraju. W XIX wieku państwo odzyskało niepodległość, wchodząc w skład Zjednoczonych Prowincji Ameryki Środkowej. W podróży do Kostaryki obowiązkowym miejscem jest stolica – San José, gdzie zachowało się wiele budynków z okresu kolonialnego. Park narodowy Monteverde i jego mglisty las porastający górskie szczyty, grzbiety i doliny to kolejny istotny punkt na mapie wyprawy, Kostaryka słynie bowiem z parków narodowych, charakteryzuje się także ogromną różnorodnością biologiczną. Około 50% powierzchni kraju zajmują lasy tropikalne, w których występuje wiele gatunków drzew, m.in. mahonie czy hebany, a także bujna roślinność, gęste liany i około tysiąca gatunków storczyków. Niezwykłym bogactwem cechuje się również kostarykańska fauna. W lasach tropikalnych żyją jaguary, małpy, różnorodne gady i płazy, liczne gatunki ptaków, w tym np. kolibry, papugi oraz motyle. Kostaryka położona jest w strefie aktywności sejsmicznej, znajduje się tam około 200 formacji wulkanicznych, z czego mniej niż 10 wciąż aktywnych. Ogromną rolę w gospodarce kraju pełni uprawa kawy, produkuje się głównie jej popularną odmianę – arabicę. Na ogromną skalę uprawia się również banany.

Wjazd
Obywatele RP nie muszą ubiegać się o wizę, jeśli długość ich pobytu w Kostaryce nie przekroczy 90 dni. Paszport powinien być ważny minimum 6 miesięcy od daty planowanego wyjazdu z Kostaryki.

Szczepienia i zdrowie
Przed wyjazdem do Kostaryki nie ma szczepień bezwzględnie wymaganych. Zaleca się szczepienia przeciwko błonicy i tężcowi, durowi brzusznemu oraz wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B. Jeżeli przed podróżą przebywało się w innym kraju Ameryki Łacińskiej lub w Afryce konieczne jest potwierdzenie poddania się szczepieniu na żółtą febrę. Woda jest zwykle czysta, nie należy spodziewać się problemów po wypiciu napojów z lodem, należy jednak dokładnie myć owoce. W niektórych obszarach należy zachować szczególną ostrożność w związku z zagrożeniem epidemią dengi oraz malarią. W większych miastach nie ma problemu z dostępem do opieki medycznej.

Warunki podróżowania
- Nie są wymagane negatywne wyniki testów na obecność koronawirusa ani kwarantanna po przylocie.
- Od 1 kwietnia 2022 r. zniesiono obowiązek wypełniania Pase de Salud (Karty Zdrowia), a posiadanie ubezpieczenia podróżnego pokrywającego koszty leczenia i zakwaterowania w przypadku zakażenia koronawirusem jest zalecane, ale nie jest obowiązkowe.

Pieniądze
Oficjalną walutą Kostaryki jest colón kostarykański (CRC), w dużych ośrodkach turystycznych powszechnie używa się także dolarów amerykańskich. Do Kostaryki warto zabrać ze sobą dolary i wymienić je w państwowym banku. Można też wypłacić pieniądze z bankomatu (prowizja 1–3 USD + prowizja rodzimego banku), z którego skorzystać warto w centrach handlowych, na lotniskach, w bankach lub hotelach. Karty płatnicze są powszechnie akceptowane, warto jednak mieć ze sobą trochę gotówki. Butelka wody mineralnej kosztuje 1 USD, kawa ok. 1 USD, obiad w lokalu gastronomicznym 10–20 USD.

Język
Językiem urzędowym w Kostaryce jest język hiszpański. W prowincji Limon powszechnie używana jest też kreolska odmiana angielskiego stanowiąca mieszankę z językiem hiszpańskim. Po angielsku można porozumiewać się w miejscach turystycznych.
Elektryczność
Napięcie w sieci w Kostaryce wynosi 120 V. Gniazdka elektryczne są przeznaczone dla wtyczek amerykańskich z dwoma cienkimi bolcami lub z dodatkowym bolcem. Warto zabrać ze sobą adapter.

Bezpieczeństwo
Kostaryka to najbezpieczniejszy kraj Ameryki Środkowej. Jak wszędzie, zdarzają się tu kradzieże kieszonkowe, dokumenty (np. paszport), większe sumy gotówki i kosztowności warto zostawić w hotelowym sejfie i powstrzymać się od nocnych spacerów w dużych miastach, zwłaszcza San Jose, lecz poziom przestępczości jest tu niski, a mieszkańcy przyjaźnie nastawieni do turystów. Szosy są dobrze utrzymane, w większości asfaltowe, niekiedy kręte – zwłaszcza w górskich parkach narodowych, gdzie też może się zdarzyć, że do hotelu trzeba podjechać stromą, szutrową drogą.

Ekwipunek
Przed wyjazdem warto zaopatrzyć się w dobry środek na owady. Przy trekkingach przydadzą się także zabudowane buty, kurtka i plecak. W trosce o zdrowie należy zabrać ze sobą uniwersalne leki, krem z UV, nakrycie głowy i okulary przeciwsłoneczne. Pomocny okaże się także aparat fotograficznych i przełączka.

Filmy i książki
„Przystanek Kostaryka” to relacja Grażyny Obrąpalskiej ukazująca prawdziwą Kostarykę – jej blaski, a także cienie. W książce „Niebieskie strefy. 9 lekcji długowieczności od ludzi żyjących najdłużej” Dan Buettner sprzedaje receptę jak żyć dłużej, badając m.in. długowiecznych mieszkańców kostarykańskiego półwyspu Nicoya. „Kostaryka. Podróż marzeń” i „Costa Rica” to z kolei bogato ilustrowane przewodniki, stanowiące kompendium wiedzy na temat tego kraju.

Pogoda

W Kostaryce panuje klimat równikowy, występuje też piętrowość klimatyczna – na piętrze gorącym do 1000 m n.p.m. średnie roczne temperatury wynoszą od 24 do 28°C, na piętrze umiarkowanym (1000–2000 m n.p.m.) temperatury spadają do około 20°C, powyżej 2000 m n.p.m. jest dość zimno, ponieważ średnie temperatury nie przekraczają 18°C. Przez cały rok jest wilgotno, występują także częste opady deszczu. Najlepiej do Kostaryki wybrać się w miesiącach styczeń – kwiecień lub w grudniu, kiedy opadów jest stosunkowo niewiele.

Destination meta description

Ekskluzywna podróż do Kostaryki. Wybierz się na najlepsze wakacje Twojego życia! Zaplanuj niezwykły urlop All Inclusive z Nomade!