-

Dzień 1 - Wylot

Wylot z Polski do Hawany z przesiadką. 


Dzień 1-8 - Varadero

Po przylocie na lotnisko w Hawanie prywatny kierowca zabierze Was do Varadero.

Przed Wami dni niezakłóconego niczym wypoczynku, który możecie spędzić na wielokilometrowych plażach, opalając się w gorącym karaibskim słońcu i sącząc drinki nad brzegiem oceanu. Ukoronowaniem Waszego wypoczynku będzie błogi relaks w doskonałym SPA i rozkoszowanie się wyśmienitymi posiłkami w jednej z hotelowych restauracji.

Ostatniego dnia pobytu w Varadero prywatny transfer na lotnisko w Hawanie i wylot do Polski z przesiadką.

Hotel: Melia Las Americas          Wyżywienie: All Inclusive          Trasa: 300 km


Dzień 9 - Powrót

Przylot do Polski.


Filtr

o Przeznaczenia

Kuba to państwo położone w Ameryce Środkowej, na największej wyspie Morza Karaibskiego. To kraj z ciekawą, ale też burzliwą historią. Odkryty przez Kolumba, stał się hiszpańską kolonią. Hiszpanie doprowadzili do wyniszczenia rdzennej indiańskiej ludności, by na jej miejsce sprowadzić do pracy niewolników z Afryki. W XIX w. Kuba została producentem cukru na skalę światową, ważnym eksporterem tytoniu i jedną z najcenniejszych kolonii na świecie. Kubańczycy bezskutecznie walczyli o niepodległość. Na początku XX w. ich państwo przeszło pod kontrolę USA. W 1959 roku dyktatora Fulgencio Batistę obalił Fidel Castro, który między innymi znacjonalizował gospodarkę. W reakcji na zmiany USA zerwało z Kubą kontakty dyplomatyczne i wprowadziło embargo handlowe, które ze zmianami obowiązuje do dzisiaj. Kuba jest nadal republiką socjalistyczną, a Fidela zastąpił jego brat, Raul Castro. W tym kraju czas stanął w miejscu: nie widać pośpiechu, który charakteryzuje rozwinięte kraje Zachodu, nie czuje się cyfrowej rewolucji. Po ulicach Hawany, Cienfuegos, Trinidadu i innych miast jeżdżą zdezelowane, często półwieczne samochody. Na ulicach można spotkać zespoły grające tradycyjną muzykę son, sąsiadów zbierających się na pogawędki czy grę w domino. Z zaniedbanych budynków patrzą podobizny Che Guevary i Castro. Popularne są noclegi w casas particulares czyli domach, które Kubańczycy udostępniają turystom. Poza atmosferą miast, Kuba ma do zaoferowania także piękne plaże, np. w Varadero czy na wysepkach Cayo Santa Maria i Cayo Coco. W dolinie Valle de Viñales, wpisanej na listę dziedzictwa UNESCO, znajduje się historyczny region uprawy tytoniu oraz jaskinie.

Wjazd
Polscy turyści podróżujący na Kubę potrzebują karty turysty – Tarjeta del Turista. Niektóre biura podróży, w tym Nomade, mają licencję na jej wystawienie. Przy wjeździe czasem wypełnia się dodatkową kartę, którą należy zachować, by móc opuścić kraj. Paszport powinien być ważny minimum 6 miesięcy od daty planowanego przylotu na Kubę.

Szczepienia i zdrowie
Przed wyjazdem na Kubę nie ma szczepień obowiązkowych. Zalecane są standardowe szczepienia przeciwko błonicy, tężcowi, durowi brzusznemu i wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B. W 2016 roku wystąpiły przypadki zarażenia wirusem Zika.

Warunki podróżowania
- Nie ma obowiązku okazywania certyfikatu COVID potwierdzającego zaszczepienie przy przekraczaniu granicy ani przedstawiania ujemnego wyniku testu PCR.
- Przed przylotem należy zarejestrować swój wjazd, wypełniając internetowy formularz rejestracyjny dostępny na stronie: https://www.dviajeros.mitrans.gob.cu/inicio i uzyskać kod QR. Dotyczy to wszystkich osób, niezależnie od wieku.
- Należy posiadać ubezpieczenie obejmujące koszty leczenia COVID-19
- Należy posiadać Kartę Turysty oraz wypełnić deklarację zdrowotną.

Pieniądze
Na Kubie obowiązują dwie waluty: pesos convertible (CUC) i pesos Cubanos, zwane także moneda nacional (CUB lub MN). W większości miejsc płaci się w CUC, CUB to waluta przyjmowana w taksówkach, na targach i lokalnych sklepach. Lepiej wziąć ze sobą euro zamiast dolarów amerykańskich – wymiana tych drugich jest obciążona wyższymi prowizjami. Nie da się używać kart banków z amerykańskim kapitałem. Butelka wody (1,5 l) kosztuje 1 CUC, obiad dla dwóch osób 15 CUC, Cuban Libre/Mojito – 2 CUC.

Język
Urzędowym językiem Kuby jest hiszpański, jednak w turystycznych miejscowościach można porozumieć się po angielsku.

Elektryczność
Na Kubie spotkamy zarówno wtyczki typu europejskiego, jak i amerykańskiego, z dwoma płaskimi bolcami i mniejszym niż w Polsce napięciem. Na wszelki wypadek warto mieć ze sobą przejściówkę i reduktor.

Bezpieczeństwo
Kuba jest bezpiecznym krajem. Zdarza się, że policjanci zatrzymują kierowców wypożyczonych samochodów i wyłudzają pieniądze za rzekome złamanie przepisów.

Ekwipunek
Warto zabrać płyn na komary zawierający związek deet (np. Mugga). Lepiej zaopatrzyć się także w podstawowe lekarstwa, takie jak środki przeciwbólowe i przeciwko biegunce.

Książki i filmy
Książka „Fidel Castro. Prawdziwa historia” Norberta Fuentes przybliża życiorys najważniejszej postaci współczesnej Kuby. „Cuba Libre. Notki z Hawany” Yoani Sanchez to książka stworzona na podstawie bloga, na którym autorka opisuje kubańską rzeczywistość. Film „Kamerzysta na Kubie” opowiada o losach trzech kubańskich rodzin.

Pogoda

Pora deszczowa występuje między majem a październikiem, jednak opady trwają krótko. W tym czasie istnieje także ryzyko huraganów. Najlepsza pogoda na Kubie trwa od listopada do końca kwietnia, jest wówczas niemal cały czas słonecznie ze średnią temperaturą 24–27˚C.

Destination meta description

Ekskluzywna podróż na Kubę. Wybierz się na najlepsze wakacje Twojego życia! Zaplanuj niezwykły urlop All Inclusive z Nomade!

Cena zawiera

- Przelot samolotem rejsowym: Warszawa – Hawana, Hawana – Warszawa (z przesiadką)
- Noclegi: 7 lub 12 nocy w hotelu Iberostar Selection Varadero
- Wyżywienie: All Inclusive
- Kartę turysty
- Prywatne transfery lotnisko - hotel - lotnisko
- Ubezpieczenie zdrowotne (obejmujące też następstwa chorób przewlekłych i nowotworowych): 40 000 EUR koszty leczenia, 15 000 PLN następstwa nieszczęśliwych wypadków, 2 000 PLN bagaż
- Pakiet przedwyjazdowy
- Polski numer alarmowy czynny 24 godz./dobę
- Opieka anglojęzycznego przedstawiciela Nomade na Kubie

Cena nie zawiera

- Wyżywienia oprócz wymienionego w ofercie
- Zwyczajowych napiwków (np. dla bagażowych i kierowców)
- Dopłaty do wczesnego zakwaterowania / późnego wymeldowania w hotelach