Aruba



W tym miejscu nie ma dostępnych wycieczek.

Aruba to jedno z najmniejszych państw na świecie, drobna wysepka leżąca na południowych wodach Morza Karaibskiego, zaraz przy granicy z Wenezuelą i sąsiadującą Kolumbią. Wraz z Bonaire i Curacao twarzy znany w świecie archipelag ABC. Magnesem przyciągającym podróżnych z całego świata są doskonałe warunki do uprawiania sportów wodnych – szczególnie nurkowania i snorkelingu.
To magiczne miejsce rozpieszczające swoich mieszkańców oraz turystów doskonałą pogodą przez większą część roku. Stopień nasłonecznienia jest bardzo duży, a temperatury wysokie nawet podczas „pory deszczowej” trwającej średnio od listopada do stycznia – kilka kropel deszczu nie zmaże jednak uśmiechów z ust mieszkańców: Aruba to wyspa szczęścia. Poczujcie więc radosne promienie słońca i delikatną bryzę na skórze, nie zapomnijcie zabrać strojów kąpielowych i nakrycia głowy. Swoistą ciekawostką jest to, że Aruba jest terytorium zależnym Holandii i należy do Królestwa Niderlandów, ale posiada autonomię.

Wjazd
Przylatując na Arubę w celach turystycznych na okres nie przekraczający 90 dni pobytu nie potrzebujemy wizy. Niezbędny będzie jednak ważny paszport oraz okazanie na życzenie władz imigracyjnych biletu powrotnego z wyspy lub gwarancji posiadania wystarczających środków finansowych.

Szczepienia i zdrowie
Podróżujących z Europy nie obowiązują specjalne szczepienia, zalecane są jedynie te standardowe, jak: przeciwko polio, tężcowi, durowi brzusznemu oraz wirusowemu zapaleniu wątroby A i B. Przylatując z niektórych krajów afrykańskich lub Ameryki Południowej należy posiadać ważne szczepienie przeciwko żółtej febrze.

Warunki podróżowania
- Nie są wymagane negatywne wyniki testów na obecność koronawirusa ani kwarantanna po przylocie.
- Przed przylotem na Arubę należy wypełnić formularz "ED-Card" na stronie www.edcardaruba.aw/, a potwierdzenie należy okazać obsłudze na lotnisku.

Pieniądze
Oficjalną walutą jest florin arubański (AWG) – warto zwrócić uwagę na charakterystyczne, barwne i wzorzyste banknoty. Występują banknoty o nominałach 10, 25, 50, 100, 200 oraz 500 AWG, oraz monety 1, 2 oraz 5 AWG. 1 AWG dzieli się na 100 centów i monety 5, 10, 25 i 50-centowe. Szeroko akceptowana jest płatność w dolarach amerykańskich, a większość miejsc przyjmuje karty kredytowe. W północnej części wyspy można bez problemów znaleźć bankomaty.

Język
Oficjalnym językiem na wyspie jest holenderski oraz papiamento – ekspresyjna, kreolska mowa łącząca głównie elementy języka portugalskiego, hiszpańskiego, dialektów afrykańskich i lokalnych. Samo wsłuchiwanie się w dźwięczne zgłoski i próba rozszyfrowania sensu zdań potrafi dostarczyć rozrywki na długie godziny. Pasa un bon dia. Ayo!

Elektryczność
Standardowe napięcie to 127 volt, a częstotliwość 60 herców. Gniazdka są typu amerykańskiego, więc zadbajcie o odpowiednią przejściówkę/konwerter.

Bezpieczeństwo
Aruba należy do bardzo bezpiecznych kierunków, zarówno dla samotnych podróżnych, rodzin z małymi dziećmi oraz kobiet. Poważne przestępstwa raczej nie występują, niezależnie od tego warto zachować podstawowe środki ostrożności. Wyspa leży poza strefą huraganów, które okresowo nadchodzą nad północne wyspy Karaibów. Jeśli wynajmujecie auto, to miejcie na uwadze, że niektóre części wyspy mogą wymagać auta 4x4 – warto podpytać w wypożyczalni. Woda w kranach jest doskonałej jakości i nadaje się do picia.

Ekwipunek
Aruba to kraina pełna słońca, najważniejsze więc będzie nakrycie głowy i okulary chroniące wzrok. Zadbajcie o zapas kremu z filtrem, a jeśli planujecie kąpiele i sporty wodne, to dodatkowo sprawdźcie, czy produkt jest bezpieczny dla rafy koralowej (reef-safe). Poza tym przyda się standardowe wyposażenie plażowe, jak torba, buty do wody i strój kąpielowy, a wieczorami – lekkie okrycie, jak kurtka czy sweter, szczególnie jeśli planujecie dłuższą kolację w klimatyzowanej restauracji.

Książki i filmy
W przeciwieństwie do wielu innych karaibskich wysepek, Aruba nie stała się jeszcze bohaterem szerzej rozpoznawalnego filmu czy poczytnej książki. Najbardziej znanym dziełem literackim jest książka „Under a Blue Flag” autorstwa Daniela Putkowskiego – amerykańskiego pisarza o polskobrzmiącym nazwisku. Aruba pojawia się w wielu przekrojowych wydaniach opisujących poszczególne wyspy karaibskie i takich turystycznych opracowań jest właśnie najwięcej.

Aruba to najbardziej słoneczna i najmniej deszczowa z karaibskich wysp. Jej niewielki obszar i całkiem płaska powierzchnia sprawiają, że nie wyróżnia się stref klimatycznych i pogoda w poszczególnych częściach wyspy jest bardzo podobna. Aruba leży poza pasem huraganów, które występują na północ od wyspy w sezonie letnim. Temperatury przez cały rok są dość wysokie i zazwyczaj przekraczają 30°C, a koniec upalnego lata, kiedy temperatury potrafią dojść do 40 stopni, to również początek pory wilgotnej. Największe nasilenie opadów występuje pomiędzy październikiem a grudniem.