DominikanaW tym miejscu nie ma dostępnych wycieczek.

Znajdująca się w basenie Morza Karaibskiego Dominikana to jeden z najpopularniejszych turystycznych kierunków, rokrocznie odwiedzany przez ponad 10 razy tyle osób, ile cały ten kraj zamieszkuje! Przez mieszkańców nazywana także Quisqueyą – matką wszystkich krajów – oferuje spektrum krajobrazów i atrakcji, od niemal wiecznie zielonych miasteczek górskich, przez senne wioski rybackie, postkolonialne zabytki i setki kilometrów rajskiego wybrzeża. Wybierzcie się na trekking na słynną Pico Duarte, spróbujcie fantastycznych owoców morza w jednej z lokalnych restauracji i zatańczcie w rytm merengue, odkrywając esencję ducha Dominikany!

Wjazd
Przylatując na Dominikanę w celach turystycznych należy posiadać ważną kartę turystyczną (15 USD), która najczęściej wliczona jest już w koszt biletu lotniczego. Na terenie Dominikany bez konieczności posiadania wizy można przebywać do 90 dni, jednak przy pobytach powyżej 30 dni należy uiścić dodatkową opłatę w wysokości 2500 DOP oraz okazać bilet powrotny.

Szczepienia i zdrowie
Podróżujących z Europy nie obowiązują specjalne szczepienia, zalecane są jedynie te standardowe, przeciwko polio, tężcowi, durowi brzusznemu oraz wirusowemu zapaleniu wątroby A i B.

Warunki podróżowania 
- Przed wylotem (najwcześniej na 72 godziny przed wylotem) wypełnij formularz ze strony https://eticket.migracion.gob.do/. Wygenerowany kod QR wydrukuj lub zapisz na urządzeniu mobilnym.
- Negatywny wynik testu ani zaświadczenia zaszczepienia/przebycia COVID-19 nie są wymagane, ale osoby przybywające mogą zostać poddane tzw. szybkim testom na obecność wirusa.
- Z dniem 17.02.2022 restrykcje związane z Covid-19 zostały zniesione (m.in noszenie maseczek czy okazywanie Unijnego Certyfikatu Szczepienia/Ozdrowieńca).

Pieniądze
Oficjalną walutą Dominikany jest peso dominikańskie (DOP) dzielące się na 100 centavo – w praktyce niemal nie używanych. W powszechnym obiegu są tu banknoty o nominałach 50, 100, 200, 500, 1000 i 2000 pesos oraz monety 1, 5, 10 i 25 pesos. W turystycznych regionach Punta Cana oraz Puerto Plata, a także w stolicy kraju – Santo Domingo – bez problemu zapłacicie kartą czy wybierzecie pieniądze z bankomatu, na prowincji warto mieć jednak ze sobą odpowiedni zapas gotówki.

Język
Językiem urzędowym Dominikany jest hiszpański, choć większość osób pracujących w sektorze usług i turystyki całkiem nieźle mówi też po angielsku.

Elektryczność
Na Dominikanie występują wtyczki typu A i B (typ amerykański), warto więc zabrać ze sobą odpowiednią przejściówkę. Napięcie wynosi 120 V.

Bezpieczeństwo
Dominikana uchodzi za jedną z najbezpieczniejszych wysp w rejonie Karaibów, jedynie sporadycznie dochodzi tu do aktów przestępczości pospolitej, głównie kradzieży. W sezonie huraganów – od czerwca do listopada – występuje tu zagrożenie tsunami oraz trzęsieniami ziemi, podczas których bezwzględnie należy stosować się do poleceń miejscowych służb.

Ekwipunek
Planując wakacje na Dominikanie warto zabrać ze sobą nakrycie głowy, krem z wysokim filtrem UV oraz strój kąpielowy czy szybkoschnący ręcznik na plażę. Ze względu na odmienną florę bakteryjną polecamy spakować również środki przeciwbólowe i na żołądek, a by odpowiednio zadbać o wspomnienia z podróży – aparat do zdjęć pod wodą lub wodoodporne etui na telefon czy sprzęt elektroniczny.

Książki i filmy
Przed podróżą na Dominikanę z pewnością warto sięgnąć po jeden z turystycznych przewodników opisujący najważniejsze rejony wybrzeża, jednak warto być również świadomym drugiego, mniej reprezentatywnego oblicza kraju. Opowiadają o nim między innymi książka „Święto Kozła” noblisty Mario Vargasa Llosy oraz reportaż „All inclusive. Raj, w którym seks jest bogiem” autorstwa Mirosława Wlekłego, z których bez problemu dowiecie się o kulcie machismo, nierównościach płciowych i codziennym życiu miejscowych, dalekim od tego znanego z terenów nadmorskich resortów.

Nothing add...

Gorący i tropikalny klimat Dominikany sprawia, że kraj ten najlepiej odwiedzić w miesiącach zimowych i wiosennych – pomiędzy listopadem a kwietniem. W trakcie naszego lata region ten nawiedzany jest przez huragany, którym nierzadko towarzyszą także powodzie oraz trzęsienia ziemi. W pozostałej części roku planując wakacje na Dominikanie cieszyć można się temperaturą oscylującą w okolicy 25°C i nawet 8 godzinami słonecznymi dziennie.

Dominikana