Jordania



W tym miejscu nie ma dostępnych wycieczek.

Jordania, czyli Haszymidzkie Królestwo Jordanii, to siedmiomilionowe państwo ze stolicą w Ammanie, częściowo położone na północy Półwyspu Arabskiego. Graniczy od zachodu z Izraelem oraz Palestyną, od wschodu z Irakiem, od północy z Syrią, a od południa z Arabią Saudyjską. To półpustynny kraj o suchym i kontynentalnym klimacie, którego zaledwie kilka procent powierzchni zajmują ziemie uprawne. Jordania słynie z dostępu do najbardziej zasolonego zbiornika wodnego na ziemi – Morza Martwego, które leży w dolinie rzeki Jordan. Najpopularniejszym regionem turystycznym jest Dolina Księżycowa, czyli pustynia Wadi Rum, której krajobraz porównać można do scenerii, jaka występuje na Księżycu. Przewodnikami po pustynnym terenie są lokalni Beduini. Wschodni obszar państwa słynie z ruin antycznego, skalnego miasta Petra, natomiast północ ze stolicy Amman o charakterystycznym ukształtowaniu terenu zasobnego w doliny oraz strome wzgórza.

Wjazd
Obywatele polscy podróżujący do Jordanii muszą posiadać wizę, którą można uzyskać na przejściach granicznych. Upoważnia ona do jednorazowego wjazdu na terytorium kraju i jest ważna przez 1 miesiąc (z możliwością przedłużenia o 3 miesiące na posterunku policji). Jej koszt to ok. 40 JOD (dinar jordański), czyli ok. 260 PLN. Granicę można przekroczyć z paszportem lub paszportem tymczasowym, którego minimalna ważność musi wynosić 6 miesięcy od daty przekroczenia granicy. W przypadku przekroczenia okresu ważności wizy naliczana jest opłata w wysokości 1,5 JOD (ok. 10 PLN) za każdy kolejny dzień, którą należy pokryć na lotnisku przed wylotem. W Jordanii wymagany jest także obowiązek meldunkowy.

Szczepienia i zdrowie
Nie są wymagane żadne szczepienia ochronne.

Warunki podróżowania
- Od 1 marca 2022 r. osoby przylatujące z Polski do Jordanii nie muszą wykonywać testów. Dotyczy to zarówno osób zaszczepionych, jak i niezaszczepionych.
- Podróżni odwiedzający Jordanię zobowiązani są do rejestracji na stronie: www.visitjordan.gov.jo i wygenerowania kodu QR w celu okazania przy wejściu na pokład samolotu.
- Podpisując deklarację, podróżni zobowiązują się do samodzielnego wykonania testu na koronawirusa w przypadku pojawienia się symptomów choroby, a przy pozytywnym wyniku podejmą się samoizolacji przez okres 5 dni.


Pieniądze
Walutą Jordanii jest dinar jordański (JOD). Butelka wody mineralnej (1,5 l) kosztuje ok. 0,5 JOD. Obiad dla dwóch osób to koszt ok. 16 JOD. Najlepiej zabrać ze sobą dolary, euro lub funty brytyjskie, które można wymienić na miejscową walutę w większości kantorów. Nie ma problemu z wypłatą pieniędzy z bankomatu, w większych sklepach i dobrych restauracjach na ogół można płacić kartą (prowizja jest niewielka), jednak nie jest to powszechnie przyjęty sposób płatności, dlatego zawsze trzeba mieć ze sobą zapas gotówki.

Język
Język arabski jest oficjalnym językiem państwa. Większość Jordańczyków posługuje się językiem angielskim (głównie w większych miastach).

Elektryczność
W Jordanii używanych jest kilka rodzajów gniazdek elektrycznych. Warto zabrać ze sobą adapter. Napięcie wynosi ok. 230 V.

Bezpieczeństwo
Sytuacja polityczna w Jordanii jest stabilna. Od czasu do czasu odbywają się tam wiece i demonstracje. Jest to jedno z najbezpieczniejszych państw Półwyspu Arabskiego.

Ekwipunek
Do Jordanii warto zabrać ze sobą krem z wysokim filtrem UV, a także ubrania z technologią SPF, ponieważ na obszarach pustynnych słońce jest szczególnie mocne. Przydatna może okazać się także butelka na wodę z filtrem.

Filmy i książki
Sceneria Jordanii, a w szczególności pustynia Wadi Rum, często wykorzystywana jest w produkcjach filmowych. Kręcono tam film „Marsjanin” o nieudanej ekspedycji na Marsa, ale także dziesięciokrotnie nominowany do Oscara film „Diuna”. Reportaż „Honor. Opowieść ojca, który zabił własną córkę” opowiada o surowej obyczajowości Jordanii oraz bezwzględnym prawie wobec kobiet. Książka „The Bride of Amman” przedstawia historie czterech kobiet oraz homoseksualnego mężczyzny żyjących w homofobicznym i tradycyjnym społeczeństwie Jordanii.