Najlepsze kierunki na safari i bliskie spotkania ze zwierzętami

Wielu z nas wychowało się na programach przyrodniczych, a głos Krystyny Czubówny do dziś kojarzy nam się z emocjami w czasie wirtualnych wypraw w poszukiwaniu niezwykłych dzikich zwierząt, podglądania ich zwyczajów i walce o przetrwanie w niełatwych warunkach. Dziś, w dobie ograniczeń związanych z pandemią, tym bardziej doceniliśmy dobrodziejstwa telewizyjnych i internetowych spotkań z dzikimi zwierzętami, a zaawansowana technologia sprawiła, że mogliśmy poczuć się prawie jak w dżungli, na pustyni czy pośrodku oceanu. I choć chwilowo taka forma poznawania przyrody musiała nam wystarczyć, to przecież w żaden sposób nie może ona równać się z dreszczykiem emocji związanych z obserwowaniem zwierząt na wolności, w ich naturalnym środowisku. Dlatego też, gdy powrócimy do podróżowania, warto wybrać się do miejsc, w których można podglądać ptaki, ssaki i gady z poszanowaniem dla praw rządzących ich życiem.

KENIA I TANZANIA

Safari w Kenii i Tanzanii to bez wątpienia najlepsza szansa na to, by zobaczyć tzw. Wielka piątkę afrykańską, czyli słonia sawannowego, nosorożca czarnego, lwa, bawoła i lamparta. Owe pięć gatunków zwierząt zyskało sławę przede wszystkim dzięki myśliwym, którzy uważali je za szczególnie niebezpieczne i trudne do upolowania. Obecnie w Parkach Narodowych Tanzanii i Kenii na przedstawicieli wielkiej piątki poluje się tylko z aparatem fotograficznym, a safari na Zanzibarze to okazja, by zobaczyć o wiele więcej gatunków zwierząt. Najlepszy czas, by wybrać się w niezwykłą podróż do Afryki, gdzie z pomocą doświadczonego rangera można podglądać żyjące na wolności zwierzęta, to okres wielkiej migracji, gdy stada zwierząt wędrują przez równinę Serengeti i sawannę Masai Mara w poszukiwaniu wody i pożywienia. Ten niezwykły spektakl przyrody możecie podziwiać dwa razy w roku – pomiędzy styczniem a marcem, gdy z Kenii wyruszają na południe do Tanzanii oraz między lipcem a sierpniem, podczas powrotu na żyzne gleby Masai Mara. W tym czasie szansa na spotkanie całych stad gazeli, bawołów czy zebr. Za nimi podążają oczywiście dumne i silne drapieżniki. W tym czasie można także podziwiać niezwykłe gatunki ptaków, które krążą nad migrującymi zwierzętami. Wyprawa na safari do Tanzanii to przeżycie jedyne w swoim rodzaju, a podglądanie wędrówki, która wyznacza rytm życia na sawannie pozostaje w pamięci na zawsze.

SRI LANKA

To raj dla wielbicieli dzikiej przyrody, gdzie podziwiać można wiele gatunków zwierząt, w tym nieuchwytnego lamparta, królewskiego słonia, majestatycznego płetwala błękitnego i egzotyczne, kolorowe ptaki. Na tropikalnej wyspie znaleźć można niesamowitą różnorodność flory i fauny oraz najpiękniejsze Parki Narodowe subkontynentu indyjskiego. Jeden z najbardziej popularnych to Park Narodowy Yala, gdzie wśród gęstej dżungli, po niezliczonych lagun i wysokich nadmorskie wydm spotkać można lamparta, cętkowane jelenie, krokodyle, a nawet uroczego leniwca. Wspaniały krajobraz przyrodniczy uzupełnia ponad 200 gatunków ptaków, które kryją się w gęstwinie drzew i przypominają o sobie śpiewem, tworząc niezapomnianą atmosferę. Innym wartym odwiedzenia Parkiem Narodowym na Sri Lance bez wątpienia jest Park Narodowy Udawalawe, który jest domem dla ponad 400 łagodnych słoni azjatyckich, dzięki czemu prawie zawsze można je zobaczyć podczas safari. Ulubionym miejscem spotkań tych łagodnych gigantów jest zbiornik wodny Walawe, przy którym gromadzą się w czasie suszy. Jeśli jednak nie poszukujecie słoni, a z ciekawością podglądacie zabawne langury (małpy ogoniaste), wielobarwne wiewiórki dekańskie czy agamy rogate – jaszczurki występujące tylko i wyłącznie na terenie Sri Lanki, koniecznie odwiedźcie Równiny Hortona. Spotkanie z niezwykłymi zwierzętami zamieszkującymi tropikalną wyspę na Oceanie Indyjskim podczas podróży na Sri Lankę z Nomade może być wspaniałą rodzinną przygodą lub romantycznym safari we dwoje.

RPA

Ostatnim miejscem, które polecamy na wakacyjne spotkania z przyrodą, bez wątpienia jest Republika Południowej Afryki, której bogaty ekosystem tworzy wiele typów siedlisk (od gęstych zielonych lasów po suche pustynie i wszystko pomiędzy), co czyni je idealnymi dla tysięcy gatunków zwierząt. Należą do nich piękne drapieżniki, różnorodne gatunki ptaków, ssaków, a także gady i płazy. Te różne gatunki spotkać można w rezerwatach i Parkach Narodowych kraju, a także na dzikich i naturalnych terenach, gdzie żyją na wolności. Najsłynniejszy, a zarazem najczęściej odwiedzany rezerwat w RPA to Park Narodowy Krugera -  jeden z najpiękniejszych rezerwatów przyrody na świecie. Na jego ogromnej powierzchni spotkać można nie tylko majestatycznych przedstawicieli Wielkiej Piątki, ale też niezwykłe koty: serwale, które o poranku polują na zaspane gazele, karakale ćwiczące swoje wspinaczkowe zdolności oraz niesamowicie szybkie gepardy. I choć wszystkie koty są samotnikami, to z pomocą doświadczonego rangera na pewno wypatrzycie te niezwykłe drapieżniki. Jeśli jednak wakacje w RPA najbardziej interesują Was ze względu na niezwykły konglomerat kultur lub nie macie ochoty na kilkudniowe safari, dzikie zwierzęta możecie podziwiać nieopodal Kapsztadu. Zaledwie dwie godziny jazdy od stolicy kraju znajduje się miasto Hermanus na Przylądku Zachodnim -  doskonałe miejsce, by podglądać życie wielorybów, żarłaczy białych i innych niesamowitych stworzeń morskich. Zaś wielbicieli eleganckich pingwinów afrykańskich zachęcamy do wyprawy na Boulders Beach, gdzie wśród granitowych głazów, na miękkim piasku, osiedliło się spore stadko pingwinów. Nigdzie na świecie nie można podejść tak blisko do tych uroczych bezlotków, by podglądać ich charakterystyczny chód i obyczaje.


Dawniej dzikie zwierzęta, niezwykły świat przyrody zachwycał nas przez okno telewizora, dziś sami możemy stanąć oko w oko z naturą i docenić różnorodność życia na naszej planecie, którą właśnie teraz warto poznać i zrozumieć oraz chronić. Wakacje z NOMADE pozwolą Wam na spotkanie z przyrodą bez ingerencji w jej naturalne piękno, z poszanowaniem rytmu życia.


Najlepsze kierunki na safari i bliskie spotkania ze zwierzętami
Najlepsze kierunki na safari i bliskie spotkania ze zwierzętami
Najlepsze kierunki na safari i bliskie spotkania ze zwierzętami
Najlepsze kierunki na safari i bliskie spotkania ze zwierzętami

Udostępnij artykuł