Pogoda na Malediwach - kiedy zaplanować ekskluzywne wakacje?

Chyba niejednej osobie marzy się daleka podróż do ciepłych krajów, w szczególności patrząc na nieprzewidywalną pogodę za oknem, do której tak jesteśmy przyzwyczajeni w Polsce. A czy komuś przemknęły wtedy przez głowę Malediwy? Jesteśmy wręcz pewni, że tak! Niebiańskie plaże o perłowym miękkim piasku, ciepłe turkusowe wody Oceanu Indyjskiego, bajeczne zachody słońca i niebanalne opcje zakwaterowania… Wciąż zastanawiacie się, czy warto jechać na Malediwy i spędzić tam Wasz wymarzony odpoczynek? Zapraszamy do dalszej lektury, dzięki której odkryjecie, jakie niespodzianki pogodowe i klimatyczne czekają na Was o każdej porze roku!

Malediwy - klimat

Malediwy usytuowane są na Oceanie Indyjskim, na południowy zachód od Półwyspu Indyjskiego – ta lokalizacja bez wątpienia odgrywa kluczową rolę w kształtowaniu się rajskich warunków atmosferycznych archipelagu. Klimat na Malediwach można zaliczyć do równikowego, jest gorąco i wilgotno. Przez cały rok temperatury utrzymują się między 26° a 33°C w ciągu dnia, nocą zaś termometry rzadko spadają poniżej 25°C. Charakterystyczną cechą klimatu równikowego, który panuje na tych wyspach, jest utrzymująca się na dość znacznym poziomie wilgotność powietrza. Powszechne opady deszczu przyczyniają się do tego, że może osiągać ona wartości przekraczające nawet 80%.

Malediwy to zarówno najmniejsze państwo Azji, jak i najniżej położony kraj na świecie. Większość naturalnie powstałych atoli znajduje się na wysokości jednego metra nad poziomem morza. Warto wspomnieć o tym fakcie w kontekście globalnego ocieplenia i topnienia lodowców – rajski archipelag jest bezpośrednio narażony na wzrost poziomu wód w oceanach. Chcąc zachować dla przyszłych pokoleń naturalne piękno natury, którym niezaprzeczalnie są Malediwy, bezcennym będzie szerzenie świadomości o ekologicznych nawykach, które warto wprowadzić w życie.

 

 

Niezwykle malownicze plaże na Malediwach


 

Pogoda i temperatury na Malediwach w ciągu roku

Pogoda w styczniu na Malediwach

W styczniu pogoda na Malediwach to prawdziwy raj! Wyspy skąpane są w słońcu, a gorące temperatury zachęcają do kąpieli w równie ciepłych wodach Oceanu Indyjskiego. W tym miesiącu opady są rzadkością, dzięki czemu podróżni mają znakomitą szansę na korzystanie w pełni zarówno z odpoczynku na plaży, jak i aktywności wodnych. Jeżeli zastanawiacie się, kiedy lecieć na Malediwy, to styczeń będzie niezaprzeczalnie strzałem w dziesiątkę!

Pogoda w lutym na Malediwach

Luty na Malediwach to kontynuacja idealnych warunków pogodowych. Ciepłe dni i niezmiennie przyjemna temperatura wody zachęcają do kąpieli i uprawiania sportów wodnych. Opady deszczu pozostają niewielkie, a atmosfera jest wyjątkowo spokojna i relaksująca. Luty to miesiąc, kiedy można skupić się na odkrywaniu piękna raf koralowych i wypoczywaniu na plażach.

Pogoda w marcu na Malediwach

W marcu, warunki pogodowe na Malediwach wciąż prezentują się słonecznie. Temperatury utrzymują się na poziomie 30°C, pamiętajcie więc o odpowiedniej ilości kremu z filtrem! Marzec na malediwskich atolach to okres idealny dla pasjonatów podwodnych przygód – zarówno dla zaawansowanych nurków, jak i miłośników snorkelingu. Woda jest przejrzysta, dzięki czemu podwodny świat zachwyci Was swoim bogactwem kolorów i życia, a rafy koralowe zafascynują niezwykłą paletą barw. 

Pogoda w kwietniu na Malediwach

Kwiecień na Malediwach zwiastuje zbliżający się koniec pory suchej. Pomimo tego, pogoda wciąż prezentuje się wspaniale, choć zwiększa się wilgotność powietrza oraz ryzyko na wystąpienie opadów, szczególnie pod koniec miesiąca. I chociaż niebo częściej schowane jest za puszystymi obłokami, to nadal jest to dobry moment, aby odkrywać urok archipelagu i cieszyć się ostatnimi chwilami pory suchej.

 

 malediwskie chatki na palach

 Domki na wodzie są znakiem rozpoznawczym malediwskich atoli 

Pogoda w maju na Malediwach

W maju na Malediwach odnotowuje się początek pory monsunowej. Wraz z nią przybywają wiatry i ulewne deszcze. Temperatury pozostają wysokie, a wilgotność powietrza wzrasta, nawet do 80%. Dzięki częstym, choć krótkotrwałym opadom, przyroda budzi się do życia, a krajobraz nabiera intensywnych barw. Mimo coraz częstych opadów, chwile przejaśnień pozwalają na docenienie magicznego piękna archipelagu.

Pogoda w czerwcu i lipcu na Malediwach

Pogodę w czerwcu i lipcu na Malediwach można opisać jako szczyt pory monsunowej. Opady deszczu są intensywne i częste, ale występujące przejaśnienia oferują okazję do odkrywania uroków wysp i cieszenia się z możliwości uprawiania sportów wodnych. Ciepłolubni mogą w czerwcu i lipcu cieszyć się wciąż wysokimi temperaturami – warto więc zabrać ze sobą lekką i przewiewną odzież oraz filtry przeciwsłoneczne.

Pogoda od sierpnia do października na Malediwach

Okres od sierpnia do października przynosi na Malediwach stopniowe zmiany pogodowe. Po intensywnej porze monsunowej, którą najbardziej dało się odczuć od czerwca do lipca, w następujących miesiącach warunki atmosferyczne zaczynają się uspokajać i stabilizować. Wysokie temperatury są stałym elementem tego okresu na Malediwach. Termometry wskazują średnie maksymalne wartości oscylujące w okolicach 30°C do 32°C. Chociaż opady deszczu nadal występują, to widoczna jest tendencja spadkowa w porównaniu do poprzednich miesięcy. Malediwy wchodzą w okres przejściowy, a opady stają się mniej intensywne i rzadsze. Podróżującym na Malediwy w okresie od sierpnia do października towarzyszą jasne niebo i promienie słoneczne. Maleńkie chmurki, które zdobią horyzont, zdają się rozproszone, umożliwiając podziwianie rajskich wschodów i zachodów słońca.

 

Leżaki na malediwskiej plaży 

 Rajskie plaże na Malediwach zapraszają do wypoczynku przez cały rok!

 

 

Pogoda w listopadzie na Malediwach

Pogoda w listopadzie na Malediwach zwiastuje początki pory suchej. Opady deszczu i sztormy stają się coraz mniej spotykanym zjawiskiem na tym rajskim archipelagu, ustępując miejsca tak upragnionym promieniom słonecznym. Średnia temperatura w ciągu dnia oscyluje w granicach od 29° do 31°C, a w nocy nie spada poniżej 25°C. Komfortowo ciepłe wody Oceanu Indyjskiego sprawiają, że listopad na Malediwach to idealna okazja do przyjemnych kąpieli i leniwego plażowania.

Pogoda w grudniu na Malediwach

Grudzień jest jednym z najbardziej lubianych przez turystów miesięcy na Malediwach. Wiatry wiejące z północnego wschodu przynoszą ze sobą chłodny i suchy klimat, a opady deszczu w tym okresie są znacznie mniejsze i rzadsze niż w przypadku poprzedniej części roku. Przyjemna bryza i piękne widoki zachęcają podróżnych do odwiedzenia tego tropikalnego archipelagu i spędzenia okresu świąteczno-noworocznego pod palmami.

Pory roku na Malediwach

Ze względu na położenie Malediwów w strefie klimatu równikowego, można wyróżnić dwie charakterystyczne pory: deszczową i suchą. Pora deszczowa trwa od maja do listopada. Wiatry monsunowe przynoszą z południowo-zachodniej strony Wielkiej Rafy Koralowej wilgotne masy powietrza, co powoduje regularne, choć niekoniecznie długotrwałe deszcze. Charakterystyczne są krótkie, intensywne ulewy, które mogą występować nieregularnie przez całą porę deszczową. Temperatury są wysokie – oscylują w okolicach 30°C. Jest to okres, w którym trzeba się liczyć z nieprzewidywalnością pogody. Jeżeli marzycie jednak o idealnie słonecznej pogodzie i wysokich temperaturach podczas waszego urlopu na Malediwach, warto wybrać się w okresie od grudnia do kwietnia, czyli podczas pory suchej. Ta pora roku przynosi znacznie mniej opadów i jest uważana za bardziej sprzyjającą turystom. Temperatury często przekraczają 30°C, dni są słoneczne i gorące, a zachmurzenie niewielkie – idealne warunki do relaksowania się na białych plażach oraz kojących kąpielach w ciepłych wodach Oceanu Indyjskiego.

 

 

 Święta pod palmami? Grudzień to idealna pora na odwiedzenie Malediwów

Temperatura wody na Malediwach

Wody oceanu otaczające Malediwy są równie zachwycające, jak ich malownicze plaże i rafy koralowe. Charakteryzują się one ciepłymi i w miarę stabilnymi temperaturami przez cały rok, co sprawia, że ten archipelag jest prawdziwym rajem dla miłośników wodnych atrakcji. Utrzymują się one na poziomie pomiędzy 27° a 30°C, co sprawia, że kąpiel za każdym razem jest komfortowa i przyjemna. Nawet w okresie pory monsunowej, kiedy opady deszczu są obfite, temperatura wody nie ulega znaczącym spadkom.

Udostępnij artykuł