Pogoda na Kubie - kiedy zaplanować ekskluzywne wakacje?

Wyruszenie w podróż na Kubę, bogatą kulturowo i tętniącą życiem wyspę, to kusząca perspektywa, obiecująca nie tylko wgląd w jej rewolucyjną historię, ale także ucieczkę w ciepłe objęcia tropikalnego raju. Jednak kluczem do ujawnienia pełnego spektrum piękna Kuby jest wybranie odpowiedniej pory roku na Wasze wakacje na Kubie! Niezależnie od tego, czy pragniecie spędzać czas na skąpanych w słońcu plażach, bawić się na gwarnych festiwalach czy pośród pulsujących rytmów salsy, planowanie ekskluzywnych wakacji wymaga dokładnego uwzględnienia zmian klimatycznych wyspy w ciągu roku.

Kuba – klimat

Kuba, położona w samym sercu Karaibów, to wyspa gdzie rytmiczne uderzenia salsy i ciepło tropikalnego słońca tworzą niezapomnianą symfonię. Przyciąga turystów swoją tętniącą życiem kulturą, bogatą historią i oczywiście kuszącym turystycznie klimatem. Kuba, znana z rytmicznej muzyki, klasycznych samochodów i kolorowej architektury, oferuje wyjątkową mieszankę wrażeń w ciepłych objęciach kubańskiego słońca.

Kuba, położona na południe od Zwrotnika Raka, cieszy się tropikalnym klimatem, który przez większą część roku sprawia, że wsypa skąpana jest w słońcu. Przy średnich temperaturach oscylujących w granicach od 21°C do 32°C, odwiedzający mogą spodziewać się zawsze dobrej pogody, idealnej zarówno do eksploracji, jak i relaksu. Klimat wyspy dzieli się na dwie główne pory roku: porę deszczową (od maja do października) i porę suchą (od listopada do kwietnia). Warto zaznaczyć, że częstym zjawiskiem na Kubie są huragany, na które sezon przypada od czerwca do listopada. Chociaż ryzyko napotkania huraganu jest stosunkowo niskie, podróżnym zaleca się śledzenie prognoz pogody i w razie potrzeby, odpowiednie dostosowanie swoich planów.

 

Hawana 

Kubańska stolica to prawdziwy kalejdoskop kolorów 

 

 

Pory roku na Kubie

Na tej tropikalnej wyspie, gdzie w powietrzu unosi się zapach świeżych owoców i najlepszej jakości cygar, wyróżnić można dwie odrębne pory roku – porę suchą i porę deszczową. Każda z nich oferuje podróżnym wyjątkowe i czarujące doświadczenia.

Pora sucha na Kubie zaprasza turystów do wygrzewania się w ciepłych objęciach karaibskiego słońca. Sezon ten, trwający od listopada do kwietnia, charakteryzuje się minimalnymi opadami deszczu i niskim poziomem wilgotności, tworząc idealny klimat sprzyjający eksploracji zakamarków tego wyspiarskiego kraju. Temperatury wahają się w komfortowych granicach od 21°C do 29°C, co sprawia, że jest to idealny czas na spacer historycznymi uliczkami Hawany, relaks na skąpanych w słońcu plażach Varadero lub wyprawę do serca bujnej doliny Viñales. Czyste niebo, idealna pogoda i delikatny wietrzyk podczas pory suchej malują spokojny obraz, pozwalając odwiedzającym delektować się każdą chwilą swojej kubańskiej przygody.

Gdy pora sucha z wdziękiem dobiega końca, z początkiem maja wyłania się pora deszczowa, zwana również miesiącami letnimi, niosąc ze sobą od czasu do czasu dramat tropikalnych opadów. Od maja do października na Kubie panują zdecydowanie wyższe temperatury i zwiększona wilgotność, przerywane popołudniowymi deszczami, które odświeżają krajobraz. Chociaż pora deszczowa charakteryzuje się nieco większą nieprzewidywalnością pogody, przez co turyści muszą odpowiednio dostosować plan podróży, to zmienia również wyspę w bujny zielony raj. Rośliny, od kołyszących się palm po egzotyczne kwiaty, budzą się do życia, tworząc wspaniałe, ponadprzeciętnie tło dla tych, którzy zdecydują się na zwiedzanie Kuby w miesiącach letnich. To czas odnowy, w którym piękno natury sięga zenitu, a rytm życia nawiązuje do bicia serca Karaibów.

Pogoda i temperatury na Kubie w ciągu roku

Styczeń – pogoda na Kubie

Podczas gdy większość półkuli północnej drży z powodu styczniowych chłodów, Kuba jawi się jako oświetlany słońcem i ciepłem klejnot Karaibów. W pierwszym miesiącu roku kalendarzowego Kubę cechują przyjemne temperatury, co czyni ją idealnym miejscem dla osób szukających zimowego wypoczynku na plaży. Średnie temperatury wahają się od 18°C do 27°C, a łagodna i komfortowa pogoda pozwala na odkrywanie brukowanych uliczek Starej Hawany, zwiedzanie zabytkowego Trinidadu czy odpoczywanie na złotych brzegach Varadero. Odwiedzający mogą rozkoszować się delikatnym uściskiem karaibskiego słońca bez uczucia upalnego lata. Jedną z najbardziej zachwycających cech, jaką można zauważyć podczas wycieczki na Kubę w styczniu, jest czyste niebo i obfitość delikatnych promieni słonecznych. Dni skąpane są w złotym świetle, tworząc idealne warunki do przygód i eksploracji na świeżym powietrzu. Ciepło pogody odzwierciedla ciepło ludzi, dzięki czemu jest to również doskonały czas na kontakt z lokalną kulturą. Od tętniących życiem festiwali ulicznych po zaimprowizowane występy salsy – kubańska radość życia jest zaraźliwa i zaprasza podróżników, aby stali się integralną częścią życia wyspy.

 

Uliczna muzyka na Kubie 

Lokalni muzycy to częsty widok na ulicach Hawany

 

Luty – pogoda na Kubie

Podczas gdy w wielu częściach świata panuje zimowa chandra, luty na Kubie zamienia się w skąpaną w słońcu oazę, zachęcającą podróżników do ucieczki przed zimnem. Ten drugi miesiąc roku ukazuje Kubę w całej okazałości, z łagodnymi temperaturami, czystym niebem i tętniącą życiem atmosferą. Średnie temperatury wahają się od 21°C do 29°C. Ten subtelny wzrost temperatury wypełnia powietrze poczuciem witalności, zachęcając gości do odkrywania ulic Cienfuegos lub rozkoszowania się rytmicznymi uderzeniami Santiago de Cuba. Słońce rzucając złoty blask na rozgrzane ulice, tworzy romantyczną atmosferę, która wyróżnia luty na tle zimowych miesięcy na Kubie.

Marzec – pogoda na Kubie

Marzec na Kubie zwiastuje nadejście wiosny, niosąc ze sobą symfonię słońca, delikatnej bryzy witalności, które definiują Karaiby. Podczas gdy większość świata budzi się z zimowego snu, Kuba staje się tropikalną przystanią, zachęcającą podróżników do wymiany płaszczy na stroje kąpielowe i wybrania się w niezapomnianą podróż po skąpanej w cieple karaibskiej wyspie. Marzec na Kubie oznacza początek wiosny, pory roku, która charakteryzuje wyspę łagodnymi temperaturami wahającymi się od 22°C do 31°C, a krajobrazy rozbłyskają mnóstwem kolorów. Od bujnych pól tytoniowych w Viñales po roślinność wzdłuż ulic Trinidadu, marzec przygotowuje wizualną oprawę pejzażów kubańskich zakamarków. Marzec to idealny czas dla miłośników plażowania, którzy pragną delektować się słońcem i surfować. Kuszące wody Morza Karaibskiego utrzymują komfortową temperaturę, dzięki czemu wybrzeże Varadero i Cayo Largo są doskonałymi destynacjami zarówno do opalania, jak i uprawiania sportów wodnych. Marzec na Kubie oznacza także udział w jednym z najbardziej znanych wydarzeń kulturalnych na wyspie – karnawału w Santiago de Cuba. Ta tętniąca życiem ekstrawagancja zamienia miasto w wir muzyki, tańca i kostiumów. Zespoły muzyczne, tradycyjne tańce i zaraźliwy rytm afro-kubańskich rytmów wypełniają ulice, zapraszając podróżników do przyłączenia się do hulanki i bycia świadkiem poruszającego duszę piękna kubańskiej kultury.

Kwiecień – pogoda na Kubie

Kwiecień na Kubie zwiastuje przejście z pory suchej w porę deszczową, oferując podróżnym to, co najlepsze. Pogoda jest przyjemna, a średnie temperatury wahają się od 23°C do 29°C, co sprzyja aktywnościom na świeżym powietrzu i spokojnemu odpoczynkowi na plaży. Sporadyczne, lekkie, przelotne opady deszczu, typowe dla tej pory roku, jedynie uwydatniają bujne krajobrazy wyspy, zamieniając ją w zielony raj. Można rzec, że to właśnie w kwietniu ożywa przyroda Kuby, gdy na całej wyspie bujnie rozkwitają kwiaty. Od królewskich poincianas malujących ulice w odcieniach czerwieni po ekstrawaganckie kwiaty flamenco z pomarańczowymi akcentami.

 

Uliczna sztuka na Kubie 

Uliczki Hawany przepełnione są historią i sztuką 

 

 

Maj – pogoda na Kubie

Maj to okres, gdy na Kubie wiosna powoli zmienia się w upalne lato, a okazjonalne tropikalne ulewy stają się coraz bardziej powszechnym zjawiskiem. W tym miesiącu rozpoczynają się wyższe temperatury na wyspie, które wahają się od 24°C do 32°C, a od upałów ukojenie przynoszą właśnie krótkotrwałe opady deszczu. Te orzeźwiające ulewy są istotnym elementem dla ekosystemu Kuby – ożywiają bujną zieleń i dodają dramatyzmu scenerii wyspy. Maj to doskonały okres dla plażowiczów, aby rozkoszować się skąpanymi w słońcu wybrzeżami Kuby. Nieskazitelne plaże Varadero i ukryte skarby Playa Pilar kuszą możliwością wygrzewania się na złotych piaskach z przerwami na kąpiel w krystalicznie czystych wodach. Morze Karaibskie utrzymuje optymalną temperaturę, zachęcając entuzjastów sportów wodnych do uprawiania snorkelingu, nurkowania czy też żeglowania.

Czerwiec – pogoda na Kubie

Czerwiec na Kubie to synonim pełni lata. Zapewnia upalne temperatury, utrzymujące się w granicach 26°C a 33°C. Bez wątpienia jest gorąco, ale czyni to czerwiec idealnym okresem na uprawianie sportów wodnych i relaks na plaży. Wyobraźcie sobie delikatną bryzę muskającą policzki podczas leżakowania pod jedną z kołyszących się palm i rytmiczny dźwięk fal rozbijających się o płytkie nabrzeże – na taką idyllę możecie spokojnie natrafić na południowych plażach, w pobliżu Cienfuegos czy Trinidadu. Czerwiec na Kubie oznacza walkę z upałem, ale przynosi także fantastyczne możliwości plażowania i tętniące życiem obchody karnawałowe. Gdy temperatury gwałtownie wzrosną, naśladujcie mieszkańców i przyjmijcie koncepcję sjesty podczas najgorętszej części dnia. Chrońcie się przed słońcem, nosząc lekką, oddychającą odzież i stosując kremy z filtrem przeciwsłonecznym. Poszukajcie cienia, napijcie się zimnego napoju i zróbcie sobie przerwę, podczas której przygotujecie się do wieczornych aktywności, kiedy upał przestanie być niekomfortowy.

Lipiec – pogoda na Kubie

Lipiec na Kubie to szczyt lata z wysokimi temperaturami wahającymi się od 27°C do 34°C. Przygotujcie się na upalne temperatury, zwłaszcza w okolicach obszarów przybrzeżnych, takich jak Varadero i Cayo Coco. Słońce potrafi być nieubłagane, więc spakujcie lekką odzież, dobry krem z filtrem przeciwsłonecznym i dbajcie o nawodnienie organizmu. Krótkie opady, zapewniają orzeźwiającą przerwę od upału. Nieprzewidywalny deszcz potrafi pokrzyżować plany, dlatego ważne, abyście na bieżąco sprawdzali prognozy pogody.

 

Plaże Varadero 

Plaże Varadero zachęcają białym piaskiem i niezwykle turkusowym odcieniem wody

 

Sierpień – pogoda na Kubie

Sierpień na Kubie to pełnia lata przynosząca intensywne upały, wysoką wilgotność i coraz częstsze opady deszczu i burze. Temperatury na Kubie w sierpniu wahają się od 27°C do 34°C, co czyni ten miesiąc jednym z najcieplejszych w ciągu roku. W pobliżu obszarów przybrzeżnych jak Varadero i Holguin wysokie temperatury i znaczna wilgotność powietrza wymuszają na turystach strategiczne podejście do aktywności na świeżym powietrzu. Pomimo upału te właśnie obszary pozostają w sierpniu bardzo popularne. Plaże Varadero oferują komfortowo ciepłe wody do uprawiania sportów wodnych, a tętniące życiem rafy koralowe wokół Holguín sprawiają, że jest to popularne miejsce do nurkowania. W sierpniu obserwuje się wzrost opadów w porównaniu z poprzednimi miesiącami, z okazjonalnymi ulewami zapewniającymi ulgę od upału. Rozważcie więc zabranie ze sobą parasola lub wodoodpornej kurtki, aby przygotować się na niespodziewany deszcz. Sierpień nie obfituje w żadne większe festiwale kulturalne, ale lokalne społeczności kontynuują swoje regularne zajęcia i tradycje. To doskonały więc czas na poznanie lokalnej sceny, nawiązanie kontaktu z mieszkańcami i być może odkrycie mniejszych wydarzeń prezentujących autentyczną kulturę kubańską.

Wrzesień – pogoda na Kubie

Wrzesień na Kubie zwiastuje koniec lata. Mimo tego wciąż przynosi wysokie temperatury, okazjonalne opady deszczu i niepowtarzalną atmosferę. Wrześniowe temperatury na Kubie wahają się od 26°C do 32°C, co zapewnia nieco chłodniejszy okres, okres wytchnienia w porównaniu do szczytowych miesięcy letnich. Chociaż poziom wilgotności powietrza nadal pozostaje wysoki, pogoda sprzyja eksploracji na świeżym powietrzu. Wrzesień charakteryzuje się wzrostem opadów, z okazjonalnymi intensywnymi ulewami. Zaleca się więc spakowanie kurtek przeciwdeszczowych i poręcznego, składanego parasola, które uchronią Was od niespodziewanych opadów. Wrzesień przypada również na sezon huraganowy na Karaibach. Chociaż prawdopodobieństwo wystąpienia burz tropikalnych i huraganów jest stosunkowo niskie, turyści powinni na bieżąco sprawdzać prognozy pogody. Obszary przybrzeżne, takie jak Varadero i Cayo Coco, są nadal popularnym kierunkiem we wrześniu. To doskonały czas na aktywności wodne i relaks, a dodatkową zaletą jest mniejsza liczba tłumów w porównaniu do szczytowych miesięcy letnich.

Październik – pogoda na Kubie

Październik na Kubie przynosi łagodniejsze temperatury, niższą wilgotność i spokojniejszą atmosferę, gdy wyspa żegna się ze szczytowym ryzykiem wystąpienia huraganów. Październikowe temperatury na Kubie wahają się od 25°C do 31°C, co sygnalizuje stopniowe ochłodzenie po letnich miesiącach, a poziom wilgoci spada, zapewniając bardziej komfortowe warunki do eksploracji Kuby. Chociaż szczyt sezonu huraganów już minął, w październiku nadal istnieje niewielkie ryzyko wystąpienia burz tropikalnych. Podróżni powinni zwracać więc uwagę na prognozy pogody i stosować się do alertów lokalnych służb na wypadek nieoczekiwanego rozwoju sytuacji.

 

Dolina Viñales 

W zależności od pory roku Dolina Viñales potrafi być prawdziwym kalejdoskopem kolorów 

Listopad – pogoda na Kubie

Listopad na Kubie przynosi zauważalną zmianę pogody – odpoczynek od intensywności upałów, przy jednoczesnym zachowaniu przyjemnego klimatu. Ponieważ sezon huraganów dobiega końca, ten miesiąc stanowi idealną okazję dla osób poszukujących bardziej zrelaksowanych i wciągających kulturowo wrażeń. Na Kubie w listopadzie temperatury wahają się od 22°C do 28°C, a poziom wilgotności jest niższy w porównaniu z poprzednimi miesiącami. Zapewnia to komfortowe warunki do aktywności na świeżym powietrzu. Warto spróbować wędrówki po dolinie Viñales, odkrywać małomiasteczkowe krajobrazy i doświadczyć naturalnego piękna, jakie Kuba ma do zaoferowania. Chociaż mogą wystąpić sporadyczne przelotne deszcze, ogólna ilość opadów maleje, zapewniając korzystne warunki do eksploracji wyspy.

Grudzień – pogoda na Kubie

Podczas gdy w Europie większość państw zmaga się z mroźnymi temperaturami i pokryta jest śniegiem, Kuba przyciąga podróżników swoim obiecującym ciepłem. Grudzień to idylliczny czas na odkrywanie tego karaibskiego klejnotu, gdzie pogoda jest tak zachęcająca, jak i urzekająca potrafi być jego kultura. W grudniu na Kubie panuje pora sucha, zapewniając odwiedzającym wspaniały klimat charakteryzujący się łagodnymi temperaturami i dużą ilością słońca. Dni są przyjemnie ciepłe, a średnia temperatura waha się od 23°C do 28°C – idealne warunki do odkrywania bogatej historii wyspy, bujnych krajobrazów i dziewiczych plaż. Kuba w grudniu ożywa świąteczną energią i nastrojem. Ulice ozdobione są kolorowymi dekoracjami, a w powietrzu unoszą się kubańskie rytmy na żywo, zapraszając zarówno mieszkańców, jak i turystów do przyłączenia się do zabawy. Poznajcie wyjątkowe połączenie tradycji afrokubańskich i hiszpańskich zwyczajów – od tętniących życiem imprez ulicznych po kultowy festiwal Parrandas w Remedios, podczas którego całe miasto eksploduje olśniewającym pokazem świateł.

 

plaże na Kubie 

Kuba może poszczycić się jednymi z najpiękniejszych plaż na całym świecie 

 

Temperatura wody na Kubie

Kuba, klejnot Karaibów, przyciąga turystów jednymi z najpiękniejszych plaż na świecie, niezwykle barwnymi rafami koralowymi i krystalicznie czystą, turkusową wodą. Jednym z wielu czynników, które czynią tę wyspę rajem dla miłośników morskich kąpieli, jest stała i zachęcająca temperatura wody przez cały rok. Morze Karaibskie otaczające wyspę utrzymuje przez cały rok temperaturę od 25°C do 30°C, tworząc idealne warunki dla entuzjastów sportów wodnych. Niezależnie od tego, czy macie w planach zimową, czy też letnią ucieczkę na Kubę, zachęcające wody Morza Karaibskiego zaskoczą Was przyjemnymi warunkami. Wyobraźcie sobie, że wyruszacie w rejs katamaranem o zachodzie słońca, czując ciepłą morską bryzę podczas żeglugi wzdłuż wybrzeża lub orzeźwiającą kąpiel w naturalnych cenotach ukrytych wśród bujnych krajobrazów. Możliwości są tak różnorodne, jak sama wyspa. Oprócz zachęcających temperatur i aktywności, wody Kuby są skarbnicą różnorodności biologicznej. Rezerwat morski Jardines de la Reina, położony u południowego wybrzeża, jest rajem dla miłośników obserwacji życia morskiego. Od majestatycznych formacji koralowych po spotkania z rekinami, żółwiami i mnóstwem kolorowych ryb – ten podwodny raj ukazuje bogactwo ekosystemów morskich Kuby. 

Udostępnij artykuł