Kuba

Photo
11.10. - 19.10.2025 9 d / 7 n
Według programu
Flight - Warszawa
cena od 11 224 PLN
ZOBACZ OFERTĘ

Z wizytą u Kubańczyków

Photo
27.10. - 8.11.2025 13 d / 11 n
Według programu
Flight - Warszawa
cena od 13 776 PLN
ZOBACZ OFERTĘ

Kuba to państwo położone w Ameryce Środkowej, na największej wyspie Morza Karaibskiego. To kraj z ciekawą, ale też burzliwą historią. Odkryty przez Kolumba, stał się hiszpańską kolonią. Hiszpanie doprowadzili do wyniszczenia rdzennej indiańskiej ludności, by na jej miejsce sprowadzić do pracy niewolników z Afryki. W XIX w. Kuba została producentem cukru na skalę światową, ważnym eksporterem tytoniu i jedną z najcenniejszych kolonii na świecie. Kubańczycy bezskutecznie walczyli o niepodległość. Na początku XX w. ich państwo przeszło pod kontrolę USA. W 1959 roku dyktatora Fulgencio Batistę obalił Fidel Castro, który między innymi znacjonalizował gospodarkę. W reakcji na zmiany USA zerwało z Kubą kontakty dyplomatyczne i wprowadziło embargo handlowe, które ze zmianami obowiązuje do dzisiaj. Kuba jest nadal republiką socjalistyczną, a Fidela zastąpił jego brat, Raul Castro. W tym kraju czas stanął w miejscu: nie widać pośpiechu, który charakteryzuje rozwinięte kraje Zachodu, nie czuje się cyfrowej rewolucji. Po ulicach Hawany, Cienfuegos, Trinidadu i innych miast jeżdżą zdezelowane, często półwieczne samochody. Na ulicach można spotkać zespoły grające tradycyjną muzykę son, sąsiadów zbierających się na pogawędki czy grę w domino. Z zaniedbanych budynków patrzą podobizny Che Guevary i Castro. Popularne są noclegi w casas particulares czyli domach, które Kubańczycy udostępniają turystom. Poza atmosferą miast, Kuba ma do zaoferowania także piękne plaże, np. w Varadero czy na wysepkach Cayo Santa Maria i Cayo Coco. W dolinie Valle de Viñales, wpisanej na listę dziedzictwa UNESCO, znajduje się historyczny region uprawy tytoniu oraz jaskinie.

Wjazd
Obywatele Polski udający się na Kubę obowiązani są do posiadania wizy turystycznej. Wniosek należy złożyć online za pośrednictwem strony: https://evisacuba.cu/en/inicio. Koszt wizy 90-dniowej jednokrotnego wjazdu wynosi 22 EUR. Paszport powinien być ważny co najmniej 6 miesięcy od daty przylotu na Kubę. Należy mieć przy sobie bilet powrotny. Czasami wymagane jest oświadczenie o posiadaniu minimum 100 CUP dziennie na osobę na podróż, lub karty kredytowej Visa.

Szczepienia i zdrowie
Przed wyjazdem na Kubę nie ma szczepień obowiązkowych. Zalecane są standardowe szczepienia przeciwko błonicy, tężcowi, durowi brzusznemu i wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B. W 2016 roku wystąpiły przypadki zarażenia wirusem Zika.

Warunki podróżowania
- Nie ma obowiązku okazywania certyfikatu COVID potwierdzającego zaszczepienie przy przekraczaniu granicy ani przedstawiania ujemnego wyniku testu PCR.
- Przed przylotem należy zarejestrować swój wjazd, wypełniając internetowy formularz rejestracyjny dostępny na stronie: https://www.dviajeros.mitrans.gob.cu/inicio i uzyskać kod QR. Dotyczy to wszystkich osób, niezależnie od wieku.
- Należy posiadać ubezpieczenie obejmujące koszty leczenia COVID-19

Pieniądze
Na Kubie obowiązują dwie waluty: pesos convertible (CUC) i pesos Cubanos, zwane także moneda nacional (CUB lub MN). W większości miejsc płaci się w CUC, CUB to waluta przyjmowana w taksówkach, na targach i lokalnych sklepach. Lepiej wziąć ze sobą euro zamiast dolarów amerykańskich – wymiana tych drugich jest obciążona wyższymi prowizjami. Nie da się używać kart banków z amerykańskim kapitałem. Butelka wody (1,5 l) kosztuje 1 CUC, obiad dla dwóch osób 15 CUC, Cuban Libre/Mojito – 2 CUC.

Język
Urzędowym językiem Kuby jest hiszpański, jednak w turystycznych miejscowościach można porozumieć się po angielsku.

Elektryczność
Na Kubie spotkamy zarówno wtyczki typu europejskiego, jak i amerykańskiego, z dwoma płaskimi bolcami i mniejszym niż w Polsce napięciem. Na wszelki wypadek warto mieć ze sobą przejściówkę i reduktor.

Bezpieczeństwo
Kuba jest bezpiecznym krajem. Zdarza się, że policjanci zatrzymują kierowców wypożyczonych samochodów i wyłudzają pieniądze za rzekome złamanie przepisów.

Ekwipunek
Warto zabrać płyn na komary zawierający związek deet (np. Mugga). Lepiej zaopatrzyć się także w podstawowe lekarstwa, takie jak środki przeciwbólowe i przeciwko biegunce.

Książki i filmy
Książka „Fidel Castro. Prawdziwa historia” Norberta Fuentes przybliża życiorys najważniejszej postaci współczesnej Kuby. „Cuba Libre. Notki z Hawany” Yoani Sanchez to książka stworzona na podstawie bloga, na którym autorka opisuje kubańską rzeczywistość. Film „Kamerzysta na Kubie” opowiada o losach trzech kubańskich rodzin.

Pora deszczowa występuje między majem a październikiem, jednak opady trwają krótko. W tym czasie istnieje także ryzyko huraganów. Najlepsza pogoda na Kubie trwa od listopada do końca kwietnia, jest wówczas niemal cały czas słonecznie ze średnią temperaturą 24–27˚C.

Kuba