Pogoda w Wietnamie – kiedy zaplanować luksusowe wakacje?

Czy wyobrażacie sobie, że w Wietnamie może jednocześnie padać śnieg i panować tropikalny upał? Tak, to nie żart! Dzięki swojej imponującej rozciągłości południkowej i długiej linii brzegowej ten zachwycający kraj Azji Południowo-Wschodniej może poszczycić się niezwykle zróżnicowanym klimatem. Dlatego niełatwo odpowiedzieć na pytanie, kiedy jest najlepsza pora na wakacje w Wietnamie. Gdy na północy panuje pora deszczowa, w środkowej części panują idealne warunki do relaksu na plaży i odwrotnie. To klimatyczne zróżnicowanie sprawia, że podróż do Wietnamu jest znakomitym pomysłem przez cały rok. Jeśli myślicie, że pogoda jest w stanie pokrzyżować Wasze plany, zastanówcie się jeszcze raz! Klimat w tym kraju to po prostu część przygody, którą razem stworzymy, planując Waszą podróż do Wietnamu.

Styczeń – pogoda dla każdego

Planujecie podróż do Wietnamu na początku roku kalendarzowego? Warto mieć na uwadze, że w styczniu występują znaczne różnice pogodowe w zależności od regionu. Na północy (w tym w Hanoi, stolicy Wietnamu), średnie temperatury wahają się od 10 do 20°C. Jest to część zimowego sezonu, który przynosi ze sobą chłodną bryzę i okazjonalne opady deszczu.

Wciąż marzą Wam się egzotyczne wakacje w Wietnamie w styczniu? Zatem wyruszcie na południe! W okolicach Sajgonu oraz na wyspie Phu Quoc słupki rtęci potrafią osiągnąć aż 31°C. Słoneczna pogoda i niska wilgotność powietrza sprawiają, że jest to idealny okres do spędzania czasu na świeżym powietrzu i plażowaniu.

Luty – Święto Lampionów w Hoi An

Podobnie jak w styczniu, wakacje w Wietnamie w lutym są doskonałym wyborem dla osób zmęczonych mroźnymi temperaturami i nieprzyjemną pluchą za oknem w Polsce. Wysokie temperatury i idealna pogoda na południu kraju przyciągają wielu turystów. W lutym polecamy w szczególności podróż do centralnego Wietnamu – w okolice Hue oraz Da Nang. Przywitają Was tu przyjemne promienie słoneczne wychylające się zza chmur oraz temperatury sięgające 24°C. Rzadko występujące opady deszczu i niska wilgotność powietrza sprawiają, że luty jest idealnym momentem na zwiedzanie zabytków i atrakcji turystycznych miast.

 

Święto Lampionów w Hoi An 

 Lampiony, które można podziwiać podczas Święta Lampionów w Hoi An są ręcznie malowane i symbolizują szczęście oraz dobrobyt

oferta na Wietnam 

 

Słyszeliście o Święcie Lampionów w Hoi An? Festiwal ten odbywa się co miesiąc, jednak to właśnie w lutym obchodzony jest najhuczniej ze względu na zakończenie uroczystości związanych z chińskim Nowym Rokiem. Podczas tego święta ulice Hoi An zamieniają się w kolorowy spektakl tańczących jedwabnych latarni.

Marzec i kwiecień – wiosna, wiosna, wiosna, ach to Ty!

Podobnie jak u nas, marzec i kwiecień w Wietnamie to również początek wiosny oraz najlepszy okres na podróż do tego egzotycznego kraju! Przyjemnie chłodne temperatury oraz lekkie mżawki na północy pozwalają na odkrywanie atrakcji, zabytków oraz sceny gastronomicznej Hanoi. Z kolei wyraźnie tropikalne warunki na południu zachęcają do wygrzewania się na plaży i zabaw w wodzie. Musicie jednak pamiętać, że idealne warunki przyciągają dużą liczbę turystów w całym kraju. Jedną z najczęściej wybieranych atrakcji w tym okresie jest rejs po Zatoce Ha Long – malowniczym miejscu w północnym Wietnamie, znanym ze swoich spektakularnych formacji skalnych, błękitnych wód i licznych wysp.

 

Zatoka Ha Long 

W Zatoce Ha Long znajduje się około 1,600 wysp i wysepek, co tworzy niesamowity krajobraz

 

Maj – słońce w centralnym Wietnamie

Maj w Wietnamie to pora kontrastów. Rośnie liczba opadów i temperatury, natomiast zdecydowanie maleje liczba turystów i ceny hoteli i atrakcji. Jaki region wybrać więc na podróż po Wietnamie? Aby uniknąć krótkich, ale intensywnych ulew na północy oraz popołudniowych burz na południu, warto zdecydować się na plażowanie w środkowym Wietnamie, w okolicach Da Nang i Hoi An, gdzie opady są wciąż stosunkowo niskie, a temperatury wahają się od 25°C do 35°C. W Hoi An zdecydowanie polecamy wybrać się na przejażdżkę rowerową po malowniczych uliczkach miasta!

Czerwiec – pora deszczowa na północy i południu Wietnamu

Czerwiec to wyraźny początek pory deszczowej, szczególnie na północy i południu. Najwyższe temperatury, które sięgają nawet 38°C, można odnotować na północy. Dodatkowo wysoka wilgotność powietrza sprawia, że osoby nieprzyzwyczajone do egzotycznej pogody mogą odczuwać ją jeszcze bardziej. Aby mieć jak najlepsze wspomnienia z Waszej podróży do Wietnamu, warto udać się do centrum tego kraju. Hoi An to magiczne miasto, w którym możecie zgubić się w oświetlonych latarenkami uliczkach, zachwycać się starożytnym miastem, czy odpocząć na pobliskiej plaży An Bang.

 

Hoi An 

 Miasto Hoi An to jedno z najlepiej zachowanych miast kolonialnych w Azji Południowo-Wschodniej

 

Lipiec i sierpień – niespotykanie zielone tarasy ryżowe w Wietnamie

Decydując się na wakacje w Wietnamie w lipcu i sierpniu, musicie mieć na uwadze, że jest to szczyt sezonu letniego. Tak jak w czerwcu, północ ukryta jest pod deszczowymi chmurami, a na wybrzeżach mogą wystąpić tajfuny. Pomimo opadów, jest to świetny czas na odwiedzenie obszarów górskich, takich jak Sapa przy granicy z Chinami. Temperatury są tu niższe, a krajobrazy potężnych tarasów ryżowych wynagrodzą Wam niesprzyjającą pogodę. W okolicach Phu Quoc i Sajgonu również występują częste opady deszczu, dlatego w okresie letnim najlepiej zdecydować się na wakacje w środkowym regionie Wietnamu.

Wrzesień – odkrywanie Delty Mekongu

Na północy w miastach takich jak Hanoi powoli kończy się pora deszczowa, a temperatury wahają się od 25°C do 31°C. Wilgotność jest wysoka, co sprawia wrażenie, że. jest jeszcze cieplej niż wskazują na to termometry. Na południu, wieczorami wciąż mogą wystąpić ulewy, które w okolicach Delty Mekongu zapewniają żywność regionu, co jest kluczowe dla lokalnych upraw ryżu i innych roślin. Podczas gdy na północy i południu deszcze są mniej dokuczliwe niż w poprzednich miesiącach, w środkowej części Wietnamu rozpoczyna się pora deszczowa.

 

Delta Mekongu 

W delcie Mekongu można spotkać liczne gatunki ptaków, ryb i roślin, które są unikatowe dla tego ekosystemu

 

Październik – przejaśnienia na północy Wietnamu

W październiku słońce zdecydowanie częściej pojawia się na północy i południu Wietnamu. Warto wtedy zdecydować się na aktywne spędzanie czasu na świeżym powietrzu w Hanoi, trekkingi w Sapa lub rejs po Zatoce Ha Long. Na południu z pewnością będziecie mogli wybrać się na odkrywanie odnóg Delty Mekongu i wizytę na pływających targach. Obowiązkowym punktem podróży do Wietnamu w listopadzie jest także życie nocne, zabytki i kulinarne przysmaki Sajgonu. Zdecydowanie odradzamy wakacje w środkowych regionie kraju – często występują tu tajfuny, ulewne opady deszczu i podtopienia.

Listopad – odkrywanie północnych regionów Wietnamu

Centralna część kraju to nienajlepszy pomysł na wakacje w Wietnamie w listopadzie. Warto za to zdecydować się na podróż do miast w północnym regionie, gdzie opady deszczu są rzadkie, odczuwalna jest stosunkowo niska wilgotność, a temperatury wahają się od 18°C do 24°C. To przyjemny czas na zwiedzanie Hanoi lub rejs po Zatoce Ha Long. Coraz więcej turystów decyduje się również na spędzenie urlopu w okolicach wyspy Phu Quoc na południu, gdzie czyste niebo i ciepłe temperatury zapewniają idealne warunki do plażowania.

 

Phu Quoc 

Phu Quoc, największa wyspa Wietnamu, jest znana z białych, piaszczystych plaż

 

Grudzień – święta na plaży w Wietnamie

Marzą Wam się słoneczne i ciepłe święta Bożego Narodzenia? W takim razie pakujcie walizki i wybierzcie się w podróż do Wietnamu! Zwłaszcza na południu panują idealne warunki do egzotycznych wakacji za granicą. Czyste niebo, niska wilgotność powietrza i przyjemne temperatury w granicach od 25°C do 30°C, pozwalają na rejsy łodzią po Delcie Mekongu, odkrywanie pływających targów, plażowanie w okolicach wyspy Phu Quoc i odkrywanie gastronomicznych niespodzianek Sajgonu. Równie warto wybrać się na północ, gdzie panują średnie temperatury, maksymalnie osiągając 22°C. Tutaj koniecznie musicie zahaczyć o Hanoi i rejs po Zatoce Ha Long oraz podziwiać urokliwe krajobrazy podczas trekkingu w Sapa.

Który region wybrać na podróż do Wietnamu?

Wietnam to wachlarz pogodowych niespodzianek. Tropikalne upały, ulewne deszcze monsunowe, a nawet chłodne górskie poranki. To wszystko w jednym kraju! Na północy doświadczycie czterech pór roku – chłodnej zimy, zielonej i ciepłej wiosny, gorącego i wilgotnego lata oraz spokojnej jesieni. Centralny Wietnam to prawdziwa mieszanka klimatyczna. Łagodna zima i idealnie słoneczne lato zapraszają turystów do leniwego plażowania, aby w okresie od września i grudnia odpocząć od swoich Gości i odstraszyć ich gwałtownymi opadami deszczu. A na południu? Tutaj rozgrywa się prawdziwa tropikalna fiesta, z gorącymi, wilgotnymi latami i pora suchą od listopada do kwietnia. Uf! Gotowi na pogodową przygodę?

 

Podróż do Wietnamu 

Pełen przygód i niezapomnianych widoków Wietnam czeka na Wasz przyjazd! 

 

Niezależnie od tego, który region Wietnamu wybierzecie na swoje wczasy, podróż z Nomade zapewni Wam niezapomniane wrażenia. Nasze doświadczenie, wiedza od lokalnych mieszkańców i pasja do podróży sprawią, że Wasze wakacje będą wyjątkowe. Spakujcie walizki i ruszajcie z nami przeżyć przygodę życia!

 

 

Autorka: Agnieszka Kuban 

Udostępnij artykuł