Wietnam

Photo
Photo
Photo
Photo
Photo
26.9. - 8.10.2024 13 d / 10 n
Według programu
Flight - Warszawa
cena od 12 537 PLN
ZOBACZ OFERTĘ

Wietnam zajmuje wschodnie wybrzeże Półwyspu Indochińskiego. Rozciąga się przez ponad 1600 km, a długość wietnamskiego wybrzeża przekracza 3400 km. Wietnam graniczy z Kambodżą, Laosem oraz Chinami, a silny sąsiad od wieków wpływa na wietnamską kulturę i politykę. W Delcie Mekongu Wietnamczycy nadal prowadzą proste, ruchliwe życie łowiąc ryby, uprawiając ryż i sprzedając wszelkie rękodzieło, owoce i jedzenie. Każde miasto ma inny klimat: Hanoi zachowało elegancki blask z epoki kolonialnej, labirynt uliczek w Hoi An pamięta średniowiecze, a intensywność Sajgonu przyprawia o kolorowy zawrót głowy. Północny Wietnam zachwyca szerokimi przestrzeniami pól uprawnych i górskich stoków, a na południu niesamowite kształty skał w Zatoce Ha Long działają na wyobraźnię. Wojna w Wietnamie odcisnęła się na drugiej połowie XX wieku, dziś pamięta się o niej głównie w kilku muzeach i w popkulturze. Na plażach wyspy Phu Quoc i kurortów Mui Ne czas płynie leniwie, a słońce, piasek i morze są równie przyjemne dla każdego.

Wjazd
Obywatele RP potrzebują wizy turystycznej podczas podróży do Wietnamu. Wizę wyrabia się na lotnisku, za okazaniem promesy wizowej, którą otrzymacie od Nomade wraz z dokumentami podróży. Na granicy należy opłacić 25 USD za wizę jednokrotnego wjazdu lub 50 USD za wizę wielokrotną. Wiza jest ważna do 12 miesięcy.
Można również wyrobić wizę przez Internet na stronie www.evisa.xuatnhapcanh.gov.vn/trang-chu-ttdt. Należ wypełnić wniosek w języku angielskim, dołączyć zdjęcie paszportowe i skan paszportu (oba pliki w formacie jpg) oraz  wpłacić 25 USD. Po 3 dniach roboczych mailem otrzymacie potwierdzenie, które wystarczy wydrukować i na lotnisku udać się bezpośrednio do kontroli paszportowej. Paszport powinien być ważny minimum 6 miesięcy od daty planowanego opuszczenia Wietnamu.

Szczepienia i zdrowie
Chociaż nie ma szczepień obowiązkowych przed wyjazdem do Wietnamu, warto wykonać standardowe szczepienia: przeciwko błonicy, tężcowi, durowi brzusznemu i wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B. Jeśli w planach jest trekking po dżungli, można rozważyć profilaktycznie szczepienie przeciwko wściekliźnie. W Wietnamie należy pić wodę butelkowaną.

Warunki podróżowania
-Negatywny wynik testu ani zaświadczenia zaszczepienia/przebycia COVID-19 nie są wymagane.

Pieniądze
Walutą w Wietnamie jest dong (VND). W miejscach turystycznych można płacić dolarami, lecz ceny wtedy są znacząco wyższe. Na wymianę najlepiej zabrać dolary amerykańskie najnowszych edycji, czyli wydane po 2009 roku. Walutę można wymieniać w kantorach. Posługiwanie się kartami kredytowymi może być utrudnione, gdyż bankomaty znajdziecie głównie w dużych miastach. Karty VISA są obsługiwane tylko w bankach i większych biurach podróży. Przy transakcji trzeba okazać paszport, a prowizja wynosi 3%.
Jedzenie w Wietnamie jest tańsze niż w Europie. Kawę kupicie za równowartość kilku złotych, czyli 25 VND, a słynną i pyszną zupę pho za około 40 VND.

Język
W Wietnamie obowiązuje język wietnamski zapisywany alfabetem łacińskim z licznymi dodatkowymi literami używanymi tylko w tym kraju. Pracownicy turystyki zazwyczaj porozumiewają się po angielsku.

Elektryczność
Napięcie elektryczne w gniazdkach wynosi 220 V, a częstotliwość 50 Hz. W hotelach gniazdka są przystosowane do wtyczek zarówno amerykańskich, jak i europejskich, więc przejściówki nie są potrzebne.

Bezpieczeństwo
W Wietnamie zagrożenie pospolitą przestępczością nie jest wysokie, dla bezpieczeństwa wystarczy zachować zwykłą ostrożność. Jedynym zagrożeniem jest ruch uliczny, trzeba uważać na skutery i ich kierowców. Zdarzają się sytuacje, gdy kierowca skutera wyrywa torebkę lub aparat i odjeżdża.

Ekwipunek
W Wietnamie przyda się skuteczny środek przeciwko owadom zawierający składnik deet, na przykład Mugga albo Foresta.

Książki i filmy
Zainteresowanym wojną między USA a Wietnamem przypadnie do gustu książka „Wietnam: podziemna wojna” napisana przez Toma Mangolda i Johna Penycate’a. Precyzyjnie opisuje realia wojenne, w tym tunele Cu-Chi i ich rolę w porażce Amerykanów. Spośród kilku wietnamskich książek przetłumaczonych na język polski warto polecić „Ru” autorstwa Kim Thúy z roku 2012, ukazującą współczesne oblicze Wietnamu. Z kolei „Gobelin” Nguyễn Kiên to lekka opowieść o Wietnamie z początku XX wieku, nadająca się w sam raz do czytania pod palemką czy w samolocie. Miłośnicy biografii mogą sięgnąć po „Niepokorną córkę” Daniele Mazingarbe i Xuana Phuonga, historię Wietnamki, która uparcie próbuje zmienić los, jaki został jej przepowiedziany.

Nothing add...

Wietnam jest rozciągnięty na osi północ – południe, więc klimat różni się w poszczególnych regionach. Na północy zimą temperatury mogą oscylować około 0 stopni, podczas gdy na południu jest przyjemnie i ciepło. Na pogodę wpływają również monsuny. Pora sucha panuje między listopadem a majem i wtedy najlepiej wybrać się do Wietnamu.

Wietnam