Egipt
Położony w północno-wschodniej części Afryki, nad najdłuższą rzeką świata, Egipt to miejsce narodzin jednej z najstarszych globalnych cywilizacji, niezwykła mieszanka kulturowa i krajobrazowa, jedno z najlepszych miejsc na egzotyczne i niedalekie wakacje! Stańcie oko w oko ze sfinksem i majestatycznymi piramidami Gizy i Sakkary, wybierzcie się na tradycyjny, lokalny suk, gdzie z pewnością w mig nauczycie się targować i zanurkujcie pośród raf koralowych Morza Czerwonego.
Wjazd
Przylatując do Egiptu w celach turystycznych należy posiadać ważną wizę, którą uzyskać można w placówkach dyplomatycznych, na stronie internetowej www.visa2egypt.gov.eg lub też bezpośrednio po przylocie na lotnisku. Jej koszt to 25 USD za wizę jednorazową lub 60 USD za wizę upoważniającą do wielokrotnego wjazdu na terytorium Egiptu.
Szczepienia i zdrowie
Podróżujących z Europy nie obowiązują specjalne szczepienia, zalecane są jedynie te standardowe, przeciwko polio, tężcowi, durowi brzusznemu oraz wirusowemu zapaleniu wątroby A i B.
Warunki podróżowania
- Od 17 czerwca 2022 r. nie są już wymagane testy ani certyfikaty szczepienia.
- Każda osoba podróżująca do Egiptu zobowiązana jest również do wypełnienia i podpisania deklaracji sanitarnej.
Pieniądze
Oficjalną walutą jest funt egipski (EGP) dzielący się na 100 piastrów i 1000 milimów. W powszechnym obiegu są banknoty o nominałach 1, 5, 10, 20, 50, 100 oraz 200 funtów a także 25 i 50 piastrów oraz monety 50 piastrów i 1 funt. Sporadycznie spotkać można się także z monetami 5, 10, 20 i 25 piastrów. W większych miastach oraz turystycznych kurortach na wybrzeżu bez problemu znajdziecie bankomat lub też zapłacicie kartą.
Język
Językiem urzędowym na terenie Egiptu jest arabski, a konkretniej jego odmiana – dialekt egipski, jednak w większości turystycznych miejsc bez problemu można się porozumieć po angielsku.
Elektryczność
W Egipcie występują wtyczki typu C i F – przejściówki nie będą więc potrzebne. Napięcie wynosi 220 V.
Bezpieczeństwo
Podczas podróży do Egiptu odradza się samodzielnego podróżowania poza największe miasta oraz turystyczne kurorty, szczególnie w rejony przygraniczne z Sudanem i Libią, gdzie zagrożenie terrorystyczne jest nieco większe. Należy też uważać na powszechne kradzieże i nie pozostawiać swojego bagażu bez opieki.
Ekwipunek
Podczas wakacji w Egipcie, gdzie temperatury nierzadko przekraczają 35–40 stopni w cieniu, z pewnością przyda się krem UV z wysokim filtrem oraz nakrycie głowy. Ze względu na odmienną florę bakteryjną warto też zabrać leki przeciwbólowe i elektrolity, a jeśli planujecie odwiedzić miejscowe muzea lub meczety – także ubiór zakrywający ramiona i kolana.
Książki i filmy
Przed podróżą do Egiptu warto dowiedzieć się co nieco o tutejszej kulturze i wielowiekowej historii i sięgnąć po pozycje opowiadające o tej najważniejszej starożytnej cywilizacji. Książki Barry’ego J. pod tytułem „Starożytny Egipt. Anatomia cywilizacji” oraz „Księga wychodzenia za dnia. Tajemnice egipskiej księgi umarłych” świetnie sprawdzą się dla starszych miłośników historii, jeśli jednak planujecie wyjazd z najmłodszymi polecamy sięgnąć również po „Myślisz, że tak Ci źle? Życie dzieci w starożytnym Egipcie” autorstwa Strathie Chae i Morea Marisa wzbogaconej o ciekawe ilustracje
Klimat Egiptu określa się jako półpustynny, charakteryzujący się gorącymi i suchymi latami oraz łagodną zimą z jedynie znikomą ilością opadów. Najlepszym czasem na odwiedzenie Egiptu są miesiące od września aż do maja, natomiast latem temperatury nierzadko przekraczają 40–45°C, co może być uciążliwe zarówno podczas zwiedzania, jak i wypoczynku na wybrzeżu.