Grecja

Myconian Imperial - Leading Hotels of the World - Grecja
22.9. - 29.9.2023 8 d / 7 n
Śniadanie
Flight - Warszawa
cena od 6 239 PLN
ZOBACZ OFERTĘ
Myconian Avaton Resort - Grecja
10.5. - 17.5.2023 8 d / 7 n
Śniadanie
Flight - Warszawa
cena od 6 425 PLN
ZOBACZ OFERTĘ
Domes of Elounda, Autograph Collection - Grecja
25.4. - 2.5.2023 8 d / 7 n
Śniadanie i obiadokolacja
Flight - Kraków
cena od 6 562 PLN
ZOBACZ OFERTĘ
Cayo Exclusive Resort and Spa - Grecja
30.5. - 6.6.2023 8 d / 7 n
Śniadanie
Flight - Kraków
cena od 6 666 PLN
ZOBACZ OFERTĘ
Eagles Palace - Grecja
5.5. - 12.5.2023 8 d / 7 n
Śniadanie
Flight - Modlin
cena od 6 673 PLN
ZOBACZ OFERTĘ
Myconian Utopia Relais & Chateaux Resort - Grecja
22.9. - 29.9.2023 8 d / 7 n
Śniadanie
Flight - Warszawa
cena od 7 927 PLN
ZOBACZ OFERTĘ
Domes of Corfu, Autograph Collection - Grecja
12.9. - 19.9.2023 8 d / 7 n
Śniadanie i obiadokolacja
Flight - Warszawa
cena od 8 711 PLN
ZOBACZ OFERTĘ
Domes Aulus Elounda – Adults Only - Grecja
14.10. - 21.10.2023 8 d / 7 n
All inclusive
Flight - Kraków
cena od 8 926 PLN
ZOBACZ OFERTĘ
The Olivar Suites - Grecja
12.9. - 19.9.2023 8 d / 7 n
Śniadanie
Flight - Warszawa
cena od 9 276 PLN
ZOBACZ OFERTĘ
Eagles Villas - Grecja
13.10. - 20.10.2023 8 d / 7 n
Śniadanie
Flight - Modlin
cena od 13 050 PLN
ZOBACZ OFERTĘ
Domes Aulus Zante, Autograph Collection - Grecja
16.9. - 23.9.2023 8 d / 7 n
All inclusive
Flight - Warszawa
cena od 15 336 PLN
ZOBACZ OFERTĘ
Domes Zeen Chania, a Luxury Collection Resort - Grecja
2.9. - 9.9.2023 8 d / 7 n
Śniadanie
Flight - Warszawa
cena od 17 070 PLN
ZOBACZ OFERTĘ
Domes Noruz Chania, Autograph Collection - Grecja
16.9. - 23.9.2023 8 d / 7 n
Śniadanie
Flight - Warszawa
cena od 19 571 PLN
ZOBACZ OFERTĘ
Domes Miramare, a Luxury Collection Resort, Corfu - Grecja
29.8. - 5.9.2023 8 d / 7 n
Śniadanie
Flight - Warszawa
cena od 20 244 PLN
ZOBACZ OFERTĘ

Grecja to kraj położony na południu Europy, w części lądowej graniczący z Albanią, Macedonią Północną, Bułgarią oraz Turcją, mający w swych granicach także ponad 6000 wysp, z czego jedynie 227 jest zamieszkałych. Jest to najbardziej wysunięty kraj na południe na całym kontynencie, posiadający także najdłuższą linię brzegową w Europie. Największym miastem Grecji, a zarazem jej stolicą, są Ateny, których liczba mieszkańców sięga ponad 3,7 miliona. Geograficznie Grecję podzielić można na 3 regiony – część kontynentalną, wyspiarską oraz półwysep Peloponez. Najpopularniejsze miejscowości wypoczynkowe znajdują się w regionie Chalkidiki oraz na wyspach Santorini, Mykonos, Korfu, Kreta, Zakynthos czy Rodos.

Historia Grecji to dzieje pierwszej wielkiej cywilizacji, która rozpoczęła się już około 2000 roku p.n.e., a jej najwcześniejszymi zachowanymi artefaktami są malowidła kultury minojskiej w ruinach Pałacu Knossos. W późniejszym czasie hegemonię na tych terenach zdobyli Mykeńczycy żyjący w części kontynentalnej, a kraj chwilowo podzielony był również na miasta-państwa, takie jak Ateny, Sparta czy Korynt. Dopiero w VI wieku p.n.e. nastąpił znaczny wzrost znaczenia Aten, gdzie ustanowiono nowy system rządów – pierwszą na świecie demokrację. Około 200 lat wcześniej w południowej Olimpii odbyły się także pierwsze igrzyska, mające uczcić króla bogów – Zeusa, który według miejscowych legend zamieszkuje najwyższą górę kraju – Olimp.

Wjazd
Do wjazdu na terytorium Grecji w celu turystycznym na okres do 90 dni nie jest wymagana wiza. Ze względu na przynależność zarówno Polski, jak i Grecji do Unii Europejskiej oraz Strefy Schengen, po przyjeździe do Grecji nie przeprowadza się także kontroli dokumentów na lotnisku. Nie zwalnia to jednak turystów z obowiązku posiadania przy sobie ważnego paszportu lub dowodu osobistego.

Szczepienia i zdrowie
Przed podróżą do Grecji nie są wymagane żadne szczepienia obowiązkowe. Mimo to warto rozpatrzyć szczepienia przeciwko błonicy, tężcowi i polio oraz WZW typu A, które przydać mogą się także w każdej innej zagranicznej podróży.

Warunki podróżowania
- Można lecieć na wakacje do Grecji bez konieczności okazywania certyfikatów szczepienia/ozdrowienia oraz bez negatywnych wyników testów.
- Od początku maja 2022 r. władze Grecji zniosły wszelkie obostrzenia związane z epidemią koronawirusa.

Pieniądze
Walutą obowiązującą w Grecji jest euro (EUR), które dzieli się na 100 centów. W większych miastach oraz turystycznych kurortach w wielu punktach, takich jak restauracje, sklepy, lokale usługowe czy hotele istnieje możliwość płatności kartą. Zarówno w dużych, jak i mniejszych ośrodkach miejskich znajdziecie bankomaty, a walutę (przeważnie USD, GBP, BGN) wymienić można w bankach, kantorach oraz w wielu hotelach.

Język
W Grecji oficjalnym językiem jest język grecki. Ze względu na dużą liczbę zagranicznych turystów, większość osób posługuje się także językiem angielskim.

Elektryczność
Napięcie elektryczne w gniazdkach wynosi 230 V, a częstotliwość 50 Hz. Gniazdka są typu C i F, przez co może wystąpić tu problem z okrągłymi wtyczkami starszego typu, dlatego warto zabrać ze sobą lub zakupić na miejscu odpowiedni adapter.

Bezpieczeństwo
Grecja uważana jest za kraj bezpieczny. Jedynie sporadycznie zdarzają się tu akty przestępczości pospolitej – głównie kradzieże – choć zastosowanie prostych środków ostrożności powinno zminimalizować to ryzyko. Podczas pobytu w Atenach odradza się samotnych, wieczornych spacerów w dzielnicach Plateia Amerikis, Omonoia i Kypseli, poleca się też unikać większych tłumów i zgromadzeń, a w środkach komunikacji publicznej lub na plaży bagaż mieć zawsze na oku.

Ekwipunek
Podczas wakacji w Grecji z pewnością przyda Wam się krem z wysokim filtrem UV, okulary przeciwsłoneczne, a także nakrycie głowy. Podczas pobytu w rejonach Paleokastritsa (Korfu), Loutro (Kreta) czy Psalidi (Kos), gdzie część plaż jest kamienista, warto zabrać ze sobą także odpowiednie obuwie do pływania. Polecamy zabrać także podstawowe leki, latarkę, scyzoryk oraz kartę EKUZ upoważniającą Was do korzystania z lokalnej służby zdrowia, na tych samych zasadach co obywatele Grecji.

Filmy i książki
Jedną z kultowych książek, w późniejszych latach także zekranizowanych, której akcja dotyczy właśnie Grecji, jest „Grek Zorba” autorstwa Nikosa Kazandzakisa, opowiadająca o losach młodego bohatera w czasach powojennych. Słynnym filmem ostatnich lat, który kręcony był na dwóch wyspach Sporadów – Skiathos i Skopelos – jest także „Mamma Mia”, z kultową obsadą i piosenkami szwedzkiego zespołu ABBA.

Nothing add...

Klimat Grecji określa się jako śródziemnomorski, charakteryzujący się gorącym (słupki rtęci nierzadko przekraczają nawet 40°C!) latem oraz łagodną, przyjemną zimą. Najlepszym czasem na odwiedzenie Grecji będzie czas od kwietnia do października, choć jeśli stawiacie na plażowanie, lepiej udać się tu w miesiącach letnich.

Grecja