Kenia

Photo
16.5. - 28.5.2025 13 d / 11 n
Według programu
Flight - Berlin
cena od 16 558 PLN
ZOBACZ OFERTĘ

Kenia jest krajem położonym na wschodnim wybrzeżu Afryki nad Oceanem Indyjskim. Przez jej środek przechodzi równik. Największym miastem państwa, a zarazem jego stolicą, jest Nairobi, którego liczba mieszkańców przekracza 3,5 miliona. Drugim dużym ośrodkiem jest Mombasa z liczbą ludności sięgającą miliona. Oba te miasta leżą na półkuli południowej. Najwyższym szczytem Kenii jest… Kenia – masyw wulkaniczny, którego najwyższy punkt sięga 5199 m n.p.m. Wędrując na jej szczyt mija się zarówno lasy równikowe, jak i lodowce. Jej wyższe partie zostały otoczone ochroną w ramach parku narodowego wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Przez teren kraju przechodzi Wielki Rów Wschodnioafrykański, którego maksymalna głębokość sięga tu 900 m. Misy rowu wypełniają jeziora, z których największym jest Turkana, rozciągające się południkowo na północy kraju. Kenia ma również dostęp do Jeziora Wiktorii – największego jeziora Afryki i zarazem największego jeziora tropikalnego świata.
Przy południowej granicy Kenii, na terytorium Tanzanii, wznosi się Kilimandżaro, wokół którego mieszkają Masajowie, będący jedną z 30 grup etnicznych zamieszkujących Kenię. W państwie można podziwiać wiele parków narodowych, w których występują wielkie migracje zwierząt. To widowisko natury można podziwiać szczególnie w Parku Narodowym Masai Mara.

Wjazd
Do wjazdu na terytorium Kenii wymagana jest wiza pobytowa. Można uzyskać ją przez Internet (na stronie: www.citizen.go.ke) lub na przejściu granicznym. Uprawnia ona do przebywania w kraju na okres 30 dni, a jej koszt to 51 USD. Wiza tranzytowa, ważna przez 72 godziny, pozwala na krótkotrwały pobyt w Kenii, jej koszt to 21 USD. Wymagana jest przy podróży przez kraj z wyłączeniem przypadków, w których nie opuszcza się lotniska. Przy przekraczaniu granicy należy posiadać paszport ważny 6 miesięcy od daty planowanego powrotu.

Szczepienia i zdrowie
Przed podróżą do Kenii nie trzeba korzystać z żadnych obowiązkowych szczepień. Do zalecanych należą szczepienia przeciwko błonicy, durowi brzusznemu, polio, cholerze, tężcowi, WZW A i B. Zaleca się profilaktykę antymalaryczną, którą należy rozpocząć ok. miesiąc przed planowanym wyjazdem, gdyż na wybrzeżu oraz na zachodzie kraju występuje całoroczne zagrożenie malarią. W Kenii należy pić wodę butelkowaną lub przegotowaną wodę z kranu. Jeśli wyjazd połączony jest z odwiedzinami w pobliskiej Tanzanii, należy zaszczepić się przeciwko żółtej febrze.


Warunki podróżowania
Negatywny wynik testu ani zaświadczenia zaszczepienia/przebycia COVID-19 nie są wymagane.

Pieniądze
Walutą obowiązującą w Kenii jest szyling kenijski (KES), który dzieli się na 100 centów. Powszechnie akceptowalną walutą jest też dolar amerykański (wyłącznie nowe banknoty wydane w serii po roku 2004).
W większych miastach w wielu punktach, takich jak restauracje, sklepy, lokale usługowe, hotele, istnieje możliwość płatności kartą. Zarówno w dużych, jak i mniejszych ośrodkach miejskich występują bankomaty, jednak może wystąpić w nich problem z dostępnością środków. Zaleca się korzystanie z karty VISA, która jest częściej przyjmowana przez bankomaty. Możliwość wymiany waluty istnieje w bankach oraz kantorach ulicznych oraz w wielu hotelach.

Język
W Kenii oficjalnymi językami są suahili oraz angielski. Ze względu na zróżnicowanie etniczne uważa się, że mieszkańcy ze względu na miejsce zamieszkania posługują się 68 różnymi językami.

Elektryczność
Napięcie elektryczne w gniazdkach wynosi 240 V, a częstotliwość 50 Hz. Gniazdka są przystosowane do wtyczek brytyjskich (z trzema płaskimi bolcami). Warto zaopatrzyć się w adaptery dla wtyczek europejskich.

Bezpieczeństwo
Kenia jest krajem umiarkowanie bezpiecznym. Odradza się podróżowania do obszarów graniczących z Somalią, Etiopią i Sudanem Południowym, a także do hrabstwa Lamu. W większych ośrodkach miejskich i na pozostałych terenach należy zachować ostrożność z uwagi na niebezpieczeństwo ze strony grup terrorystycznych i konfliktów na tle etnicznym. Nie zaleca się podróżowania w pojedynkę, a także nawiązywania bliskich kontaktów z dziećmi, rozdawania im słodyczy czy fotografowania.

Ekwipunek
W Kenii przydadzą się repelenty przeciwko owadom (np. Mugga), krem z wysokim filtrem UV, okulary przeciwsłoneczne, a także nakrycie głowy. Podczas safari warto mieć ze sobą również pełne buty i lekkie, przewiewne ubrania z długim rękawem i długimi nogawkami. Polecamy zabrać podstawowe leki oraz latarkę i scyzoryk.

Kenia leży w strefie klimatu równikowego monsunowego z wyrównanymi temperaturami w ciągu całego roku. W wyżynnej, centralnej części kraju w związku z położeniem ponad 1500 m. n.p.m. temperatury są sporo nizsze niż w innych krajach równikowych i wahają się w granicach 15-25°C. Na wybrzeżu w okolicach Mombasy stale panują wysokie temperatury powyżej 30 stopni. Najbardziej deszczowe miesiące to kwiecień i maj. Planując safari w Kenii warto wziąć pod uwagę migrację zwierząt. Wielka Migracja ma miejsce dwa razy w roku  – w styczniu i lutym oraz w czerwcu i lipcu kiedy tysiące zwierząt przemierzają setki kilometrów między Kenią a Tanzanią. Plażować na wybrzeżu Oceanu Indyjskiego najlepiej od stycznia do marca i od czerwca do grudnia.

Kenia