Malezja



W tym miejscu nie ma dostępnych wycieczek.

Malezja to kraj położony w Azji Południowo-Wschodniej. Większa część wybrzeża oblewana jest przez wody Morza Południowochińskiego, zaś zachodnie wybrzeże położone jest nad Cieśniną Malakka, która tworzy naturalną granicę między Oceanem Spokojnym i Oceanem Indyjskim. Malezja, oprócz Półwyspu Malajskiego, zajmuje obszar trzeciej największej wyspy świata – Borneo. Do kraju należy także 877 innych wysp i wysepek. Początki państwowości Malezji sięgają XV wieku, kiedy powstał sułtanat Malakki. Niedługo później, w 1511 roku, region Malakka został podbity przez Portugalczyków stając się ich kolonią.

Cieśnina Malakka to jedna z najważniejszych dróg morskich świata. Prowadzą tędy liczne szlaki żeglugowe z Azji, Afryki, Europy oraz Australii. Z tego powodu o wpływy w regionie przez wieki walczyła nie tylko Portugalia, ale również Wielka Brytania, Chiny i Japonia. W 1957 roku Malezja uzyskała niepodległość. Dziś, podzielona na 13 różnorodnych stanów kusi podróżujących swoją egzotyką. Piękne plaże, lasy deszczowe, wysokie wulkaniczne góry i herbaciane wzgórza są nieodłącznymi elementami krajobrazów Malezji. W tym kraju zamieszkują wyjątkowe gatunki zwierząt: zagrożone wyginięciem orangutany, słonie czy nosacze sunadyjskie. Interesująca jest też kultura i tradycje mniejszości etnicznych, oraz obserwowanie tego, jak funkcjonuje jedno z najbardziej zróżnicowanych społeczeństw świata. Warto zostać na kilka dni w stolicy kraju, Kuala Lumpur i zachwycić się imponującą architekturą, wyjechać na sam szczyt bliźniaczych Petronas Towers i skosztować pysznego street food w Chinatown.


Wjazd
Obywatele polscy podróżujący do Malezji nie potrzebują wizy, jeżeli pobyt w kraju nie przekroczy 90 dni. Należy okazać paszport ważny min. 6 miesięcy od pierwszego dnia pobytu.

Szczepienia i zdrowie
Nie ma szczepień obowiązkowych. Do szczepień zalecanych należą szczepienia przeciwko błonicy, durowi brzusznemu, tężcowi, WZW A i B. W Malezji należy pić wodę butelkowaną lub przegotowaną wodę z kranu.

Warunki podróżowania
- Negatywny wynik testu ani zaświadczenia zaszczepienia/przebycia COVID-19 nie są wymagane.
- Najpóźniej 7 dni przed wylotem obowiązkowe zainstalowanie aplikacji MySejahtera. Nie ma już konieczności wypełnienia deklaracji o podróży (travellers card MySejahtera) w aplikacji MySejahtera przed przylotem do Malezji.


Pieniądze
Walutą Malezji jest ringgit (MYR), który dzieli się na 100 senów. Na podróż do kraju najlepiej zabrać dolary amerykańskie (banknoty wydane po 2009 roku) lub euro. Można wymieniać je na lokalną walutę w bankach i biurach wymiany walut/kantorach. O ile w większych miastach nie ma problemu z dostępnością bankomatów oraz z płatnością kartą, o tyle w małych miastach i w wioskach trzeba przygotować się na operowanie gotówką.

Język
W Malezji językiem oficjalnym jest malajski. Jednak ze względu na zróżnicowanie etniczne w powszechnym użytku są też inne języki, takie jak chiński, angielski oraz języki lokalnych społeczności.

Elektryczność
Napięcie elektryczne w gniazdkach wynosi 240 V, a częstotliwość 50 Hz. Gniazdka są przystosowane do wtyczek brytyjskich. Warto zaopatrzyć się w adaptery dla wtyczek europejskich.

Bezpieczeństwo
Malezja jest krajem bezpiecznym, odradza się podróżowania w odległe części Borneo (na wschód stanu Sabah) oraz w okolice morskiej granicy z Filipinami. Należy zachować szczególną ostrożność w miejscach publicznych, gdyż kradzież kieszonkowa jest tu narastającym problemem.

Ekwipunek
Wieczorami i podczas trekkingów przyda się cieplejsza odzież oraz obuwie odpowiednie do wędrówek górskich. Zalecamy także wziąć repelent przeciw owadom, najlepiej ze związkiem deet (np. Mugga).

Malezja