Meksyk
Meksyk jest położony na południu Ameryki Północnej, nad Zatoką Meksykańską, Kalifornijską i Oceanem Spokojnym. To państwo fascynujące ze względu na swoje dziedzictwo kulturowe, które ukształtowali Indianie, Majowie, Aztekowie i hiszpańscy kolonizatorzy. Krajobraz Meksyku jest zróżnicowany: od górzystych jak pasma górskie Sierra Madre po nizinne na Półwyspie Jukatan, od pustyń po piękne plaże, dżungle i wulkany. Każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. Wielbicieli kultury urzeknie dziedzictwo Majów: ruiny miast Tulum, Uxmal i Chichén Itzá, pozostałości Piramidy Księżyca i Piramidy Słońca w Teotihuacán czy kulturalna stolica Meksyku z bogactwem muzeów i galerii, czyli Merida. Miłośnicy plażowania odkryją urok plaż z białym piaskiem, jak Wyspa Holbox, Puerto Escondido, Zipolite, Cancun, turkusowej wody i kąpieli w cenotach (jaskiniach wypełnionych wodą i światłem). Wszystkich zachwycą słynne meksykańskie targi pełne kolorów, zwłaszcza w mieście i stanie Oaxaca, gdzie można kupić miejscowe rękodzieło, jak ubrania, tkaniny, naczynia… Warto także zobaczyć stolicę, Mexico City, trzecią co do wielkości aglomerację na świecie, zbudowaną na ruinach azteckiego miasta. Tutaj, zwłaszcza na placu Zòcalo, w samym sercu miasta, najmocniej można odczuć niesamowitą atmosferę, jaką oferuje ten kraj.
Wjazd
Obywatele Polski nie potrzebują wizy do Meksyku na pobyt krótszy niż 180 dni. Paszport powinien być ważny minimum 6 miesięcy od daty przyjazdu.
Szczepienia i zdrowie
Szczepienia przed wyjazdem nie są obowiązkowe, jednak zaleca się standardowe szczepienia: przeciwko błonicy, tężcowi, durowi brzusznemu i wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B. Na miejscu warto unikać picia wody z kranu i zastąpić ją butelkowaną.
Warunki podróżowania
Negatywny wynik testu ani zaświadczenia zaszczepienia/przebycia COVID-19 nie są wymagane.
Pieniądze
Waluta Meksyku to peso meksykańskie (MXN). Butelka wody mineralnej (1,5 l) to koszt ok. 15 MXN, a cena obiadu dla dwóch osób zaczyna się od 300 MXN. Najlepiej wziąć ze sobą dolary amerykańskie. W przeciwieństwie do większości krajów, najlepsze kursy oferują kantory na lotnisku w Meksyku. Przy wypłacie gotówki z bankomatu trzeba uważać, gdyż maszyny najpierw wydają pieniądze, a dopiero potem kartę.
Język
Językiem urzędowym Meksyku jest hiszpański. W turystycznych miejscach można porozumieć się po angielsku.
Elektryczność
Gniazdka w Meksyku są typu amerykańskiego, przystosowane do wtyczek z płaskimi bolcami. Występuje także inne napięcie prądu – 110 V. Do użycia polskich wtyczek potrzebny jest reduktor napięcia oraz przejściówka.
Bezpieczeństwo
Choć powszechnym skojarzeniem przywodzącym na myśl Meksyk mogą być walki gangów narkotykowych, w rzeczywistości jest to całkiem bezpieczny kraj, a szansa, że będziemy świadkami scen wyjętych z serialu „Narcos” są bardzo niewielkie. Meksykanie są serdeczni i gościnni.
Ekwipunek
Podstawowym wyposażeniem na wakacje do Meksyku jest chroniące przed słońcem nakrycie głowy. Oprócz typowo letnich ubrań warto wziąć także takie z długimi rękawami i nogawkami – słońce i komary są wówczas mniej dokuczliwe.
Książki i filmy
Wielbiciele seriali, a zwłaszcza fani serialu „Narcos” z chęcią obejrzą jego kontynuację: „Narcos: Meksyk”, pokazujący środowisko karteli narkotykowych, tym razem nie w Kolumbii, a właśnie w Meksyku w latach 80. Jeśli chodzi o książki, polecamy „Dzikich detektywów” autorstwa Roberta Bolaño. Głównymi bohaterami są dwaj poeci mieszkający w Mexico City.
Meksyk jest dużym krajem i z tego względu jego klimat jest zróżnicowany. Mimo to można wyróżnić lepsze i gorsze okresy do podróży po całym kraju. Na wakacje w Meksyku najbardziej polecamy okres od grudnia do kwietnia, gdy jest najcieplej, z najmniejszą ilością opadów. Pora deszczowa (zależnie od regionu) rozpoczyna się najwcześniej w maju, a kończy najpóźniej w październiku. Deszcz pada prawie codziennie i jest co prawda obfity, ale ulewy są krótkie.