Namibia



W tym miejscu nie ma dostępnych wycieczek.

Namibia, najmłodszy afrykański kraj, jest położona w Afryce Zachodniej, pomiędzy pustynią Kalahari a Oceanem Atlantyckim. Przez Namibię przechodzi Zwrotnik Koziorożca. Największym miastem, a zarazem jej stolicą jest Windhoek, zamieszkiwany przez 330 tys. osób. Pomimo tego, że powierzchnia Namibii dwukrotnie przekracza powierzchnię Polski, na terenie kraju żyje nie więcej niż 2,5 mln ludności – w tym rdzenni mieszkańcy, grupa etniczna Himba, której populację szacuje się na ok. 50 tys. osób. Namibię zamieszkują także ludy Owambo posługujące się językami zbliżonymi do języków bantu, Herero, Koloredzi mówiący językiem afrikaans i Afrykanerzy, czyli biali mieszkańcy Afryki będący potomkami osadników z Holandii, Niemiec i Francji.

Niska gęstość zaludniona związana jest z pustynnym charakterem terenu – dużą część kraju zajmują pustynie Namib i Kalahari. Najwyższym szczytem Namibii jest Königstein o wysokości 2606 m n.p.m., zlokalizowany na masywie górskim Brandberg. Podróż po Namibii jest jednak zaskakująca – wbrew pozorom, krajobrazy zmieniają się w mgnieniu oka – od pomarańczowych pustynnych wydm, przez zielone obszary parków narodowych (Etosha, Erindi, Płaskowyż Waterberg) i poniemieckie niewielkie miasteczka (Swakopmund, Lüderitz), aż po surowe wybrzeże (Wybrzeże Szkieletów). Warto też zobaczyć m.in. Meteoryt Hoba, Fish River Canyon, Walvis Bay i wioski ludu Damara (w Damaralandzie).

Wjazd
Polacy, którzy udają się w podróż do Namibii, zobowiązani są do posiadania wizy turystycznej. Wizę można uzyskać na lotnisku międzynarodowym Hosea Kutako w Windhoek po wypełnieniu wniosku wizowego i wniesieniu opłaty 1080 NAD (ok. 65 EUR). Ubiegając się o wizę na lotnisku należy mieć ze sobą: wypełniony wniosek wizowy, zdjęcie, paszport ważny minimum 6 miesięcy, bilet powrotny, wystarczające środki finansowe na pobyt, dowód rezerwacji hotelu, formularz ubezpieczenia zdrowotnego, zaproszenie/zaświadczenie z biura podróży. Opłatę uiścić można zarówno kartą, jak i gotówką (dolarami namibijskimi lub randami).

Podróżujący z dziećmi zobowiązani są do przedstawienia oryginału lub poświadczonej przez notariusza kopii aktu urodzenia wraz z tłumaczeniem na język angielski. W przypadku przekraczania granicy z jednym z rodziców, niezbędna jest poświadczona przez notariusza pisemna zgoda na podróż drugiego z nich, również w przekładzie na angielski. Pismo traci ważność po 3 miesiącach.

Szczepienia i zdrowie
Brak szczepień obowiązkowych. Osobom podróżującym do Namibii zaleca się szczepienia przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B, tężcowi i błonicy, wściekliźnie oraz durowi brzusznemu. Podczas pory deszczowej należy zastosować profilaktykę antymalaryczną.

Warunki podróżowania
Negatywny wynik testu ani zaświadczenia zaszczepienia/przebycia COVID-19 nie są wymagane.

Pieniądze
Walutą w Namibii jest dolar namibijski (NAD), który dzieli się na 100 centów. W użyciu są monety o nominałach 5, 10, 50 centów oraz 1 i 5 dolarów oraz banknoty o wartości 10, 20, 50, 100 i 200 dolarów. Pieniądze można wymienić w bankach lub kantorach, które znajdują się w każdym większym mieście. Banki pobierają prowizję w wysokości ok. 1,5 %. Pieniądze wymienić również można w hotelach. Powszechnie akceptowane są karty Visa i Mastercard, jednak ze względu na duże odległości pomiędzy miastami warto mieć ze sobą zapas gotówki.

Język
Językiem urzędowym w Namibii jest obecnie język angielski. Do 1990 roku były nimi niemiecki oraz afikaanas.

Elektryczność
Gniazdka elektryczne w Namibii różnią się od kontaktów dostępnych w Polsce – występują tu gniazdka typu D i M – dlatego polecamy zabrać ze sobą odpowiednie przejściówki lub zaopatrzyć się w nie na miejscu. Napięcie w gniazdkach wynosi 220 V, a częstotliwość 50 Hz.

Bezpieczeństwo
Namibię uważa się za kraj bezpieczny, a zagrożenie przestępczością jest stosunkowo niskie. Mieszkańcy są przyjaźnie nastawieni do turystów, ale w dużych miastach, poza centrum, należy zachować ostrożność i nie obnosić się z kosztownościami czy drogim sprzętem. Podczas jazdy samochodem trzeba uważać na stan dróg, szczególnie w porze deszczowej. Odradza się podróżowanie po zmroku, ze względu na obecność dzikich zwierząt.

Ekwipunek
Podróżując do Namibii należy zaopatrzyć się w środki przeciwko egzotycznym komarom (np. Mugga) oraz podstawowe leki przeciwgorączkowe i przeciwuczuleniowe. Afrykańskie słońce jest mocne i bywa uciążliwe, dlatego polecamy spakować do walizki okulary przeciwsłoneczne, kremy z wysokimi filtrami UV i nakrycie głowy. Jeżeli śpicie na kempingach, nie musicie zabierać ze sobą sprzętu kempingowego: naczynia, sztućce, krzesła, butla gazowa, namioty – wszystko znajduje się na wyposażeniu samochodu. Warto zabrać ze sobą scyzoryk, latarkę i ładowarkę samochodową.

Filmy i książki
Polecamy książkę „Namibia. 9000 km afrykańskiej przygody” napisaną przez małżeństwo Annę Olej-Kobus i Krzysztofa Kobusa. To barwna relacja z rodzinnej podróży przez namibijskie bezdroża i ciekawe spojrzenie na kulturę mniejszości etnicznych. Kobusowie wydali także drugą książkę o Namibii – „Namibia. Przez pustynię i busz” – w formie przewodnika po wszystkich najważniejszych miejscach.

Jeśli chcielibyście zobaczyć pustynne krajobrazy tego kraju na większym ekranie, to film „Mad Max: Na drodze gniewu” był częściowo kręcony w Namibii.

Namibia położona jest w strefie klimatu zwrotnikowego suchego. Na wybrzeżu opady nie przekraczają 50 mm, w głębi lądu wzrastają i we wschodniej części kraju dochodzą do 500 mm. Namibia jest kierunkiem całorocznym, jednak nie poleca się podróży w styczniu i lutym, miesiącach, w których występują największe opady – może to utrudniać przemieszczanie się po kraju. Najlepsze miesiące na przyjazd do Namibii to czas pory suchej, od maja do końca października, kiedy szansa na obserwację wielu gatunków dzikich zwierząt skupionych w mniejszych obszarach jest największa. Wybrzeże cechuje się stałymi temperaturami – 20°C w ciągu dnia i 10°C w nocy. Namibia zdecydowanie nie jest kierunkiem na plażowanie, wody Oceanu Atlantyckiego są zimne i wzburzone.

Namibia