Singapur



W tym miejscu nie ma dostępnych wycieczek.

Singapur jest, zaraz po Monako, drugim najgęściej zaludnionym państwem świata – nic zresztą dziwnego, skoro jest uznawany za jedną z największych potęg gospodarczych Azji, a znajduje się na niewielkiej powierzchni – zaledwie 576 km². Te kilkaset kilometrów kwadratowych dzieli się na sześćdziesiąt wysepek, z których największą jest wyspa Singapur, od której nazwę zapożyczyło to mikro państwo. A propos nazwy, ta stanowi kompilację dwóch sanskryckich słów: simha (lew) i pura (miasto) – dlatego zarówno turyści, jak i miejscowi dumnie określają metropolię mianem Miasta Lwa. Podczas pobytu w Singapurze polecamy odwiedziny w hotelu Marina Bay Sands – ultranowoczesny budynek robi wrażenie dzięki niespotykanej architekturze zewnętrznej i basenowi z widokiem na miasto. Tuż obok hotelu znajdują się ogrody Gardens by the Bay, w których podziwiać można wielkie metalowe drzewa porośnięte bluszczem, ogród zimowy i ogromną szklarnię. Turyści chętnie odwiedzają też Central Business District z nowoczesnymi drapaczami chmur i słynącym z dobrego jedzenia pasażem gastronomicznym. Inne godne uwagi dystrykty singapurskie to np. stara kolonialna dzielnica, Chinatown czy Little India i Arab Street. Te rejony, podzielone wedle zamieszkujących nań narodowości, mogą być okazją do doświadczenia prawdziwego klimatu danych krajów. W tym małym państewku żyją obok siebie ludzie reprezentujący niezliczone religie i narody – żyją zgodnie, ich kultury często łączą się i przenikają. Taki jest Singapur – kraj, w którym tradycja łączy się z nowoczesnością, zachodnie interesy z obyczajami azjatyckimi, a język angielski można usłyszeć na ulicach równie często jak malajski, mandaryński czy tamilski.

Wjazd
Jeśli planujecie spędzić w Singapurze mniej niż 90 dni, wiza wjazdowa nie będzie konieczna, ale kontrola celna wymaga okazania biletu powrotnego lub na dalszą podróż. Obowiązkowy jest za to paszport ważny minimum sześć miesięcy od planowanego powrotu z kraju. Warto dodać, że kobiety po 24 tygodniu ciąży muszą okazać stosowne dokumenty o braku przeciwwskazań do podróży. Koniecznie należy pamiętać, że do Singapuru nie wolno wwozić gumy do żucia – w razie niesubordynacji nieświadomi turyści mogą zapłacić nawet 1000 dolarów kary!

Szczepienia i zdrowie
Przed wyjazdem do Singapuru nie obowiązują szczepienia ochronne, chyba że w ciągu ostatnich 6 dni przebywało się w regionach ogarniętych żółtą gorączką (Afryka, Ameryka Południowa). W takim wypadku należy okazać na granicy Międzynarodowe Świadectwo Szczepienia Warto rozważyć zaszczepienie się przeciw tężcowi, błonicy i polio oraz żółtaczce pokarmowej. Na terenie kraju występuje stałe zagrożenie zakażeniem wirusem dengi, dlatego należy zachować szczególną ostrożność. Polecamy także wykupienie dodatkowego ubezpieczenia zdrowotnego, gdyż koszty leczenia są tu bardzo duże. Można to zrobić w Polsce lub na terenie Singapuru.

Warunki podróżowania
Z dniem 13 lutego 2023 zniesione zostają wszelkie obostrzenia związane z COVID-19 dla podróżnych przyjeżdżających do Singapuru, niezależnie od tego czy są oni zaszczepieni czy nie.

Pieniądze
Obowiązującą walutą jest dolar singapurski (SGD), który dzieli się na 100 centów. W obiegu znaleźć można banknoty o nominałach 2, 5, 10, 50, 100 i 1000 dolarów singapurskich oraz drobniejsze monety: 1 dolar, a także 1, 5, 10, 20 i 50 centów. Kantory znajdują się na terenie całego państwa-miasta, my jednak najbardziej polecamy te w dzielnicy biznesowej ze względu na najkorzystniejszą cenę. Powszechne są też płatności kartą kredytową i debetową praktycznie wszędzie: w hotelach, restauracjach i marketach. Nie ma problemu z dostępem do bankomatów, należy jednak liczyć się z dodatkowymi kosztami związanymi z przewalutowaniem.
Język
Oficjalnymi językami Singapuru są angielski oraz mandaryński, tamilski i malajski. Wszystkie znaki informacyjne, tablice i oznaczenia są w języku angielskim.
Elektryczność
Gniazdka elektryczne przystosowane są do wtyczek brytyjskich, dlatego polecamy zabranie ze sobą stosownej przejściówki. Obok każdego kontaktu znajduje się dodatkowy włącznik zabezpieczający, który należy pstryknąć, by mieć prąd w gniazdku.
Bezpieczeństwo
Singapur jest krajem bezpiecznym, dlatego że na łamiących przepisy czekają wysokie kary. Turyści także powinni mieć się na baczności i przed wjazdem do kraju zorientować się, co wolno, a czego nie. Mandat można tu dostać za palenie papierosów w miejscu publicznym czy rozmowę przez telefon w trakcie prowadzenia pojazdu, ale także za niespłukanie wody w toalecie i plucie.
Ekwipunek
Na terenie kraju występuje zagrożenie dengą, dlatego powinniście zabrać ze sobą mocne środki na komary i inne owady, np. preparat Mugga. Polecamy też zatroszczyć się o ochronę przeciwsłoneczną, czyli okulary, nakrycie głowy i kremy z wysokimi filtrami UV. W Singapurze temperatura w ciągu roku jest w zasadzie niezmienna i oscyluje w okolicach 30 stopni Celsjusza, ale klimat równikowy nie daje o sobie zapomnieć przez odczuwalną wilgoć i dość częste opady deszczu – niezbędnikiem singapurskim jest więc płaszcz przeciwdeszczowy lub parasol.

Singapur