Sri Lanka

Lankavatara Ocean Retreat - Sri Lanka
24.9. - 2.10.2022 9 d / 7 n
Śniadanie
Flight - Warszawa (Okęcie)
cena od 6 717 PLN
ZOBACZ OFERTĘ
Riu Sri Lanka All Inclusive - Sri Lanka
24.9. - 2.10.2022 9 d / 7 n
All inclusive
Flight - Warszawa (Okęcie)
cena od 7 283 PLN
ZOBACZ OFERTĘ
Shangri-La Hambantota - Sri Lanka
24.9. - 2.10.2022 9 d / 7 n
Śniadanie i obiadokolacja
Flight - Warszawa (Okęcie)
cena od 7 590 PLN
ZOBACZ OFERTĘ
Taj Bentota Resort & Spa - Sri Lanka
24.9. - 2.10.2022 9 d / 7 n
Śniadanie
Flight - Warszawa (Okęcie)
cena od 8 790 PLN
ZOBACZ OFERTĘ
Anantara Peace Haven Tangalle - Sri Lanka
24.9. - 2.10.2022 9 d / 7 n
Śniadanie i obiadokolacja
Flight - Warszawa (Okęcie)
cena od 8 957 PLN
ZOBACZ OFERTĘ
Jetwing Lighthouse - Sri Lanka
24.9. - 2.10.2022 9 d / 7 n
Śniadanie
Flight - Warszawa (Okęcie)
cena od 9 443 PLN
ZOBACZ OFERTĘ
Skarby Sri Lanki i dziewicze plaże - Sri Lanka
24.9. - 5.10.2022 12 d / 10 n
Według programu
Flight - Warszawa (Okęcie)
cena od 10 749 PLN
ZOBACZ OFERTĘ
Przygoda na Sri Lance i atole Malediwów - Sri Lanka
13.9. - 23.9.2022 11 d / 9 n
Według programu
Flight - Warszawa (Okęcie)
cena od 14 363 PLN
ZOBACZ OFERTĘ

Sri Lanka ze względu na swój kształt i położenie nazywana jest Łzą Indii lub Perłą Oceanu Indyjskiego. Wyspę zamieszkuje 21,5 miliona Lankijczyków, głównie pochodzenia syngaleskiego i tamilskiego. Wojna domowa na Sri Lance skończyła się w 2009 roku z mocnym postanowieniem zawieszenia broni, które nigdy nie zostało złamane. Od tego czasu, z roku na rok rośnie liczba turystów, których Sri Lanka przyciąga niepowtarzalnością i różnorodnością krajobrazów oraz rajskimi plażami, zwłaszcza na południu i zachodzie kraju. Infrastruktura turystyczna rozwija się w zaskakującym tempie, a wyrastające jak grzyby po deszczu hotele i restauracje łączą w sobie nowoczesność i tradycyjny lankijski styl. Wakacje na Sri Lance obfitują w wiele różnych atrakcji, m. in. w zwiedzaniu pięknych buddyjskich świątyń wykutych w skałach w Dambulli, zdobycie szczytu Lwiej Skały i odkrycie na nim ruin zamku zbudowanego w V wieku przez króla Kassapę czy wizyta w jednym z zielonych parków narodowych i obserwowanie dziko żyjących słoni. Na Sri Lance trzeba też skosztować wyśmienitej cejlońskiej herbaty i wybrać na wycieczkę wśród plantacji w Nuwara Eliya.

Wjazd
Obywatele Polski mają obowiązek posiadania wizy na Sri Lankę. Można się o nią ubiegać w elektronicznym systemie wizowania, Electronic Travel Authorization (ETA): http://www.eta.gov.lk/slvisa/. Koszt wizy turystycznej ważnej przez 30 dni wynosi 36 USD. Nie ma też problemu z uzyskaniem wizy na lotnisku. Warunkiem uzyskania wizy jest posiadanie paszportu ważnego przez co najmniej 6 miesięcy w dniu przekroczenia granicy Sri Lanki.

Szczepienie i zdrowie
Przed wyjazdem na Sri Lankę nie ma szczepień obowiązkowych. Standardowo, zaleca się wykonanie szczepień, które przydają się podróżując po całym świecie, czyli WZW A i B, błonica, tężec i dur brzuszny. Na Sri Lance jest bardzo niskie ryzyko zarażenia się malarią.

Warunki podróżowania podczas COVID-19
- Do wjazdu na Sri Lankę wymagane jest przyjęcie pełnego cyklu szczepień przeciwko SARS-CoV-2.
• Dzieci w wieku od 12 do 18 lat, które przyjęły co najmniej jedną dawkę szczepionki Pfizer na 14 dni przed podróżą, będą uważane za w pełni zaszczepione.
• Dzieci do lat 12 podróżujące z rodzicami są zwolnione z obowiązku testu.
- Aby być zwolnionym z kwarantanny po przylocie na Sri Lankę, wymagane jest przedstawienie negatywnego wyniku testu PCR na obecność wirusa SARS-CoV-2 w języku angielskim, który powinien być wykonany nie wcześniej niż 72 godziny przed wylotem z Polski.
- Przed lotem powrotnym do Polski należy wypełnić online Kartę Lokalizacji Podróżnego, dostępną pod linkiem: https://aplikacje.gov.pl/app/klp/#/home

Pieniądze
Waluta na Sri Lance to rupia lankijska (LKR). Poleca się zabrać ze sobą euro lub dolary amerykańskie, a walutę wymienić na lotnisku lub w bankach. Na Sri Lance kartą można płacić głównie w turystycznych miejscach i hotelach. Bankomaty czynne są przez całą dobę, obsługują bez problemu karty kredytowe Visa. Butelka wody mineralnej kosztuje 100 LKR, a obiad w średniej klasy restauracji 250 LKR.

Język
Na Sri Lance funkcjonują trzy oficjalne języki: syngaleski, tamilski i angielski. Z Lankijczykami można porozumiewać się po angielsku bez większych problemów, ponieważ ten język jest traktowany jako język pomocniczy.

Elektryczność
Na Sri Lance są gniazdka elektryczne typu brytyjskiego z bolcami kwadratowymi lub okrągłymi, dlatego przed wyjazdem warto kupić przejściówkę.

Bezpieczeństwo
Sri Lanka jest krajem bezpiecznym, często spotyka się tu samotnych podróżników. Zaleca się zachować ostrożność jadąc do północno-wschodniej części. Przebywając w zatłoczonych miejscach należy pilnować swoich rzeczy osobistych, czasami odnotowuje się drobne kradzieże. Każde przestępstwo zgłaszaj policji, która jest bardzo pomocna i otacza turystów troską.

Ekwipunek
Na wycieczkę na Sri Lankę zabierz wygodne buty i płaszcz przeciwdeszczowy. Przyda się karta kredytowa na wypadek braku gotówki, krem z wysokim filtrem UV i okulary przeciwsłoneczne. Warto spakować cieplejsze ubrania, zwłaszcza na trekking.

Książki i filmy
Bardzo ciekawą książkę o życiu codziennym Lankijczyków napisała Zofia Małecka – „Łza na oceanie. Sri Lanka”. Zupełnie inne spojrzenie na sielankowy kraj rzucił Frances Harrison swoją książką „Do dziś liczymy zabitych. Nieznana wojna na Sri Lance”. Miłośnikom beletrystyki polecamy sięgnąć po powieść „Wyspa łza” Joanny Bator.

Nothing add...

Sri Lanka to kierunek całoroczny, a porę deszczową warunkują dwa występujące na wyspie monsuny. Najlepszą porą na zwiedzanie interioru oraz zachodniego wybrzeża jest pora sucha, przypadająca na miesiące od grudnia do początku kwietnia. Natomiast od lutego do sierpnia piękną pogodą można się cieszyć na wybrzeżu północno-wschodnim. Sri Lanka leży w strefie klimatu podrównikowego wilgotnego, który cechuje się wysokimi temperaturami i bardzo wilgotnym powietrzem.

Sri Lanka