Male - niesamowita stolica Malediwów - co warto zobaczyć?

Na środku Oceanu Indyjskiego, na południowy zachód od subkontynentu indyjskiego położone są Malediwy – archipelag utworzony z rajskich wysepek pochodzenia wulkanicznego, które charakteryzują się białym piaskiem, turkusowym morzem i zachwycającymi barwami raf koralowych w ich pobliżu. Pośród tej tropikalnej krainy odnajdujemy Male – niewielki atol o jakże ogromnym znaczeniu.

Male – najważniejsze informacje

Planując podróż na Malediwy, szybko przekonacie się, że początkiem każdej przygody jest właśnie stolica – Male, na której znajduje się międzynarodowe lotnisko. Dopiero stamtąd, z pomocą lokalnych linii lotniczych, słynnych hydroplanów lub szybkich łodzi dostaniecie się na rajskie atole, do wymarzonych kurortów, gdzie czekają na Was już tylko upragnione udogodnienia i aktywności.

 

 

 

Tak naprawdę Male położone jest na czterech wyspach w atolu Kaafu i zamieszkiwane aż przez 1/4 populacji całych Malediwów! Przy swojej całkowitej powierzchni wynoszącej zaledwie 5,8 km², uwierzcie na słowo, że potrafi tam być naprawdę gęsto. Ze względu na ograniczoną przestrzeń, używanie publicznego transportu lądowego jest tam mocno utrudnione. Głównym środkiem transportu w stolicy są więc motory oraz rowery. Niektóre drogi są także wąskie, nieprzystosowane do ruchu samochodowego, przeznaczone jedynie dla pieszych. Male to nie tylko stolica Malediwów, ale przede wszystkim ośrodek kultury, historii, życia społecznego i ekonomicznego tego unikalnego kraju. Znajdują się tam ważne budynki rządowe, instytucje finansowe, hotele, sklepy oraz placówki edukacyjne. Ma Male, chociaż nie przypomina typowego wakacyjnego kurortu, jakie z chęcią wybierają planujący idylliczną podróż na Malediwy, jest ważnym punktem tranzytowym dla turystów odwiedzających okoliczne atole. Warto zastanowić się, kiedy jechać na Malediwy, by uniknąć tłumu w Male i cieszyć się spokojem na rajskich plażach.

Historia Male

Historia Male, stolicy Malediwów, sięga XII wieku, kiedy te rajskie wyspy były zamieszkiwane przez ludy Drawidów, pochodzące z sąsiadujących Indii i Cejlonu. Początkowo ich osada nazywała się Mahal, co oznacza papaję. To właśnie to drzewo rosło na wyspie szybciej niż inne zasadzone przed ludzi pod rządami pierwszego króla – Koimali.

 

 

 Malediwskie miasta, gdzie tradycja łączy się z nowoczesnością

 

Historycznie rzecz biorąc, Male było głęboko powiązane z monarchią, dzięki czemu zyskało miano Wyspy Królewskiej. Pałac Królewski, który znajdował się w sercu wyspy, otoczony był murami obronnymi, uzupełnionymi szeregiem fortyfikacji i wielkich bram. Do lat dwudziestych XX wieku Male ledwo rozwijało się jako miasto, ponieważ większość jego terytorium zajmowały tropikalne lasy, a populacja liczyła zaledwie 5000 mieszkańców. Lata trzydzieste przyniosły stopniową modernizację, kiedy to pojawiły się pierwsze banki, szpitale, instytucje edukacyjne i administracyjne. Populacja zaczęła wzrastać, a władze musiały zacząć burzyć mury obronne, oczyścić cmentarze, wyrównać i poszerzyć drogi, aby zwiększyć powierzchnię pod zabudowę mieszkaniową. Transformacja miejskiego krajobrazu Male nastąpiła jednak za rządów Ibrahima Nasira w 1968 r., kiedy to doszło do obalenia monarchii. Pod przewodnictwem Nasira całe miasto przeszło kompleksową renowację i modernizację. Rozebrano do końca stare mury i zabytkowe obiekty, otwierając drogę do nowej ery rozwoju i urbanistyki. Pomimo tak ważnych zmian dla komfortu życia mieszkańców, w Male wciąż zachowało się kilka cennych skarbów architektury, które przypominają o jego bogatym i cennym dziedzictwie kulturowym.

Atrakcje na Male

Grand Friday Mosque

Grand Friday Mosque, czyli Meczet Piątkowy w Male to punkt orientacyjny, który przyciąga uwagę swoją strzelistą złotą kopułą. Ściany wydają się pokryte kaligrafią arabską, a podłoga jest wyłożona szerokimi dywanami z całego świata. Meczet położony jest w części Centrum Islamskiego i znajduje się bezpośrednio w pobliżu molo, dlatego widać go nawet podczas rejsu łodzią do wymarzonego kurortu. Grand Friday Mosque to największy meczet na całych Malediwach. Wiele osób uważa Meczet Piątkowy w Male za złotą ikonę wyspy ze względu na jego znaczenie religijne i kulturowe zarówno dla stolicy, jak i całego archipelagu.

National Museum of Maldives

Muzeum Narodowe Malediwów to starożytny budynek zawierający dobrze zachowaną kolekcję artefaktów, które pomagają w wyobrażeniu i poznaniu niezwykłych historycznych wydarzeń tego archipelagu. Oprócz zaprezentowania unikatowej kultury turystom budynek ma również na celu zaszczepienie patriotyzmu wśród obywateli Malediwów. Muzeum posiada ogromny zbiór królewskich antyków z epoki buddyjskiej i islamskiej, co czyni go rajem dla miłośników historii. Przez różne charakterystyczne stroje i ozdoby noszone przez dawnych królów i królowe, rękopisy na tkaninach i papierze, broń oraz zbroje – wszystko to znajduje się pod jednym dachem. Różnorodność eksponatów odzwierciedla cenne dziedzictwo tego wyspiarskiego kraju. Zdecydowanie jest to miejsce do odhaczenia, jeżeli planujecie wycieczkę po stolicy Malediwów!

 

 

Kolorowe akcenty w miastach to bardzo częsty widok! 

Sultan Park

Sultan Park to słynny ogród publiczny na Malediwach, położony naprzeciwko Centrum Islamskiego w Male. Znany również wśród miejscowych jako Rasrani Bageecha powstał po przekształceniu ogrodów królewskich pałacu, zbudowanych w XVI wieku. Sultan Park słynie z bujnej zieleni i spokojnej okolicy, co czyni go idealnym miejscem na pikniki i spacery. Najlepiej wybrać się tutaj wczesnym rankiem lub późnym wieczorem – wtedy ludzi jest najmniej i z pewnością znajdziecie idealne miejsce na wypoczynek. Male Fish Market Jedną z głównych atrakcji turystycznych stolicy Malediwów jest… targ rybny Male! Może wydawać się to Wam śmieszne, ale ten ryneczek jest centrum działalności handlowej, więc nic dziwnego, że zawsze bywa przepełniony ludźmi. Tutejsze sklepy są zaopatrzone w szeroką gamę produktów. To właśnie tutaj, na targu rybnym w Male, rybacy na dhoni z różnych atoli tego wyspiarskiego kraju rozładowują świeże owoce morza, suszone ryby oraz przeróżne warzywa i owoce. Najlepiej wybrać się tutaj po południu, kiedy żeglarze wracają z całodziennym połowem.

Tsunami Monument

Tsunami Monument to pomnik ku pamięci ofiar tsunami, które dotknęło kilka narodów na Oceanie Indyjskim w 2004 roku, w tym także Malediwy. Gdy niszczycielska siła przeszła przez ten wyspiarski kraj, zginęły 74 osoby, a straty były ogromne. Obecnie odwiedzjący stolicę mogą zobaczyć pomnik zbudowany, aby upamiętnić straty poniesione tamtego dnia. Pomnik znajduje się w południowo-wschodniej części Male, gdzie morze styka się z lądem. Wznosi się ku niebu, co reprezentuje wznoszące się wody tsunami. W sercu pomnika umieszczono pionowo żelazne pręty, na których wyryto imiona ofiar. Wokół prętów znajdują się żelazne kule, które nawiązują do dwudziestu atoli Malediwów.

Plaże na Male

Artificial Beach

Sztuczna plaża, całkowicie powstała z inicjatywy mieszkańców, położona w Male na Malediwach to popularny obszar rekreacyjny. Oferuje kawałek idyllicznego raju w tętniącym życiem środowisku miejskiej malediwskiej stolicy. Pomimo swojej nazwy, zapewnia iście prawdziwe plażowe warunki – piaszczysta linia brzegowa, na której można leniwie wypoczywać i czyste, turkusowe wody pozwalające zarówno mieszkańcom, jak i turystom, zrelaksować się i cieszyć niezwykle kojącą morską atmosferą. Plaża służy jako centrum towarzyskie, gdzie ludzie zbierają się, aby odpocząć, spacerować wzdłuż brzegu, korzystać z aktywności na świeżym powietrzu czy też angażować się w ekscytujące wodne eskapady. Choć nie jest to naturalna plaża, Artificial Beach, zapewnia dokładnie to, czego oczekuje chyba każdy szukający wypoczynku – niezwykłe nadmorskie piękno (i to w samym sercu malediwskiej stolicy!).

 

 

Wyspa Hulhumalé z lotu ptaka

 

 

Villingili Beach

Plaża Villingili położona jest tak naprawdę w odległości krótkiej przeprawy łodzią od tętniącej życiem stolicy Male. Plaża zdobi wyspę o tej samej nazwie miękkim piaskiem i krystaliczną wodą, zapewniając idealną przystań dla relaksu i wypoczynku. Otoczona bujną zielenią i spokojną atmosferą plaża Villingili to ulubione miejsce plażowiczów poszukujących spokojniejszego wybrzeża. Turyści przybywający na Malediwy często tracą możliwość poznania lokalnej kultury, ponieważ większość czasu spędzają w kurortach na wyspie. Zarówno wyspa, jak i plaża Villingili to doskonała opcja na zapoznanie się z regionalnymi tradycjami i codziennym życiem malediwskich mieszkańców. Pamiętajcie, że lokalsi potrafią być bardzo konserwatywni w kwestii ubioru, dlatego bikini nie jest dozwolone nawet na plaży.

Hulhumale Beach

Plaża Hulhumale, jak sama jej nazwa wskazuje, położona jest na wyspie Hulhumale, w pobliżu Male na Malediwach. Jest to naprawdę urocza nadmorska przystań, zaledwie rzut beretem od stolicy. Plaża Hulhumale może poszczycić się długim odcinkiem przyjemnie miękkiego piasku i zachęcającymi turkusowymi wodami – czy nie brzmi to, jak synonim prawdziwej oazy dla szukających relaksu? Dzięki sielankowej atmosferze i malowniczym widokom plaża Hulhumale jest jedną z najchętniej odwiedzanych plaż na Malediwach. Dodatkowo bliskość lotniska Velana sprawia, że jest ona łatwo dostępnym i wygodnym miejscem dla podróżnych szukających krótkiego wytchnienia.

Varunulaa Raalhugandu

Varunulaa Raalhugandu to nie do końca plaża, ale niezwykle barwne i tętniące życiem nabrzeże. Jest to jeden z najpopularniejszych spotów surfingowych na całych Malediwach, przyciągający naprawdę wielu najlepszych entuzjastów pływania na desce, dlatego czasami potrafi tu być bardzo tłoczno. Varunulaa Raalhugandu charakteryzuje dość skaliste wybrzeże obmywane przez wysokie fale, dlatego miejsce to nie jest polecane dla początkujących. Miejscowi zazwyczaj przychodzą tu, aby obejrzeć zachód słońca lub przyjrzeć się niezwykłej panoramie, której głównym elementem jest most Sinamalé łączący stolicę Malediwów z wyspami Hulhulé i Hulhumalé.

 

 

Wybierając się na Malediwy, warto poznać tutejszą kulturę 

 

Dlaczego warto zaplanować luksusowe wakacje na Malediwy?

Chociaż Male nie jest pierwszą opcją, która przychodzi na myśl marzącym o podróży na Malediwy, to jednak warto rozważyć tę wyspiarską stolicę jako jeden z obowiązkowych punktów do odwiedzenia podczas Waszych ekskluzywnych wakacji. Przede wszystkim odnajdziecie w tym miejscu coś, czego nie mają nawet najlepiej wyposażone pięciogwiazdkowe kurorty – autentyczność. Podróż i zwiedzanie stolicy Malediwów przeniesie Was do czasów, kiedy ten rajski archipelag był jeszcze skromną wyspiarską osadą, a nie synonimem luksusu i ekskluzywności. Odwiedzając historyczne budowle, jak Meczet Piątkowy czy Narodowe Muzeum przeniesiecie się w czasie i poznacie bogatą historię i dziedzictwo tego narodu. I chociaż kładziemy nacisk na lokalną atmosferę i regionalność tego miejsca, to nie dajcie się zmylić – znajdziecie tu również ekskluzywne sklepy i butiki, gdzie będzie można zakupić lokalne rękodzieło, biżuterię, odzież i inne produkty luksusowe. W stolicy Malediwów można odnaleźć różnorodne restauracje oferujące zarówno lokalne dania, jak i te kuchni międzynarodowej. Niespróbowanie świeżych owoców morza w Male to po prostu grzech! Male może być więc atrakcyjnym celem podróży dla tych, którzy chcą połączyć ekskluzywne wakacje z możliwością odkrywania lokalnej kultury, historii i kuchni, a jednocześnie korzystać z luksusowych udogodnień.

Udostępnij artykuł