Skarby przyrody nieożywionej

W czasie podróży niejednokrotnie mamy okazję odkrywać tajemnicze korytarze jaskiń, podziwiać zapierające dech w piersiach pasma górskie i fantazyjne formy skalne. Choć bezgraniczne nas zachwycają, często nie zwracamy uwagi na to, czym właściwie są i jak powstały. Na pierwszy rzut oka skała to po prostu skała, jednak w rzeczywistości stanowi ona fascynujący zapis historii Ziemi, historii znacznie dłuższej niż dzieje ludzkości, a także pomaga lepiej zrozumieć świat wokół nas i procesy, które w nim zachodzą. Odkryj z nami geologiczne tajemnice, które zmienią sposób, w jaki patrzysz na swoje podróże!

Geologię da się lubić

Niech pierwszy rzuci kamieniem (sic!), kto w dzieciństwie nie zbierał ciekawie wyglądających skał czy podczas wakacji nad morzem nie wypatrywał wyrzuconych na brzeg bursztynów. Geologia otacza nas z każdej strony, od pagórka widocznego z okna, przez zbudowane z lokalnego kamienia budynki, które codziennie mijamy w drodze do pracy, po monumentalne góry, na które wspinamy się w trakcie wypadu za miasto. Mimo to nawet w czasie podróży, z dala od codziennych obowiązków, zdarza się nam zapomnieć, jak ciekawy może być świat przyrody nieożywionej. Chcemy Wam zatem przedstawić kilka najpiękniejszych geologicznych skarbów i pokazać, że mają do zaoferowania znacznie więcej niż tylko piękne widoki.

 

Cenoty w Meksyku 

Podczas swojej podróży do Meksyku, nie przegap kąpieli w cenotach, które Majowie uważali za portale do podziemnego świata 

 

 

Kropla drąży skałę, czyli cenoty w Meksyku

Obok ruin Majów jedną z największych atrakcji Półwyspu Jukatan na południu Meksyku są cenoty, czyli studnie krasowe. W wyniku działania erozji w skałach wapiennych powstały pustki, które następnie zostały zalane przez wodę. Półwysep Jukatan składa się w większości z wapieni, które są pozostałościami dawnej rafy koralowej, nie dziwi więc obecność tak licznych naturalnych zapadlisk. Wapienie to skały osadowe podatne na proces krasowienia, gdy woda wzbogacona w dwutlenek węgla rozpuszcza wapienne skały i tworzy najróżniejsze formy krasu, takie jak jaskinie, szaty naciekowe czy właśnie cenoty. W czasie podróży do Meksyku warto więc wybrać się do jednej z wielu udostępnionych cenot, aby popływać w krystalicznie czystej wodzie i podziwiać ich niesamowity kształt.

Wapienne ostańce Zatoki Ha Long

Niezwykła kuchnia, bogata kultura i niezrównana gościnność mieszkańców – podróż do Wietnamu to dla wielu osób jedno z największych marzeń i obowiązkowy punkt na mapie Azji Południowo-Wschodniej. Choć miejsc do odwiedzenia jest tu bez liku, my chcemy Wam dziś przedstawić jedno z nich: wpisaną na listę UNESCO zatokę Ha Long. Zatoka zajmuje szczególne miejsce w wietnamskim folklorze, jej nazwa oznacza „zstępującego smoka”. Obejmuje około 1969 wapiennych wysepek. Skały budujące formy skalne zatoki Ha Long powstały na długo przed pojawieniem się dinozaurów, następnie przez miliony lat erozja (przede wszystkim krasowienie) oraz procesy tektoniczne ukształtowały wysokie wapienne ostańce oraz jaskinie krasowe, które możecie zobaczyć podczas Waszej podróży do Wietnamu.

 

Zatoka Ha Long w Wietnamie 

Te dramatyczne wapienne klify są domem dla unikalnej flory i fauny - idealne miejsce dla miłośników przyrody i fotografii

Majestatyczne Uluru

Uluru góruje nad równiną w centralnej części Australii i od wieków jest uważana przez rdzennych Australijczyków za świętą górę. Trudno się dziwić, bo to naprawdę wyjątkowe miejsce. Skały, które tworzą Uluru powstały w czasach, gdy na Ziemi nie istniały jeszcze rośliny lądowe. Wypiętrzone w wyniku działania procesów górotwórczych pasma z czasem ulegały erozji i wietrzeniu. Następnie pozostałości dawnych gór przykryło morze, pod którym luźne osady stwardniały i zamieniły się w lite skały. Wreszcie, gdy morze ustąpiło, z wystawionych na działanie erozji miękkich skał wyłoniło się Uluru. Obecnie góra stoi samotnie na równinie tylko dlatego, że była twardsza niż skały, które ją otaczały. Na pewno Uluru kojarzy Wam się z charakterystycznym rdzawym kolorem, kontrastującym z błękitnym niebem. Taką barwę skała zawdzięcza utlenianiu się minerałów zawierających żelazo.

Niezwykły świadek historii – Wielki Kanion Kolorado

Wielki Kanion Kolorado zlokalizowany na południu Stanów Zjednoczonych, w stanie Arizona, to jedno z najpiękniejszych miejsc na Ziemi. Wyrzeźbione w wyniku erozyjnej działalności rzeki Kolorado skały przypominają monumentalne kamienne miasto. Jego rozmiar przyprawia o zawrót głowy. W najgłębszym miejscu, nazywanym Wąwozem Granitowym, skały wznoszą się na wysokość przeszło półtora kilometra! To na dnie wąwozu odsłaniają się najstarsze skały budujące kanion, które liczą sobie ponad miliard lat i powstały w wyniku procesów wulkanicznych oraz metamorficznych w czasie, gdy życie na Ziemi ograniczało się do organizmów jednokomórkowych. Następnie powstały warstwy skał osadowych takich jak łupki, wapienie i przede wszystkim piaskowce. Takie skały powstają między innymi, gdy nagromadzi się materiał pochodzący z kruszenia się starszych skał, który następnie twardnieje. Ponadto naukowcy znaleźli w osadach Wielkiego Kanionu również liczne skamieniałości, takie jak kości dinozaurów czy szczątki mezozoicznych morskich stworzeń. Obecność tych drugich w tutejszych piaskowcach świadczy o tym, że Arizona była kiedyś pod powierzchnią morza!

 

 

 Horseshoe Bend jest jednym z najbardziej fotografowanych miejsc w USA. Warto zobaczyć to naturalne arcydzieło na własne oczy!

 

Najwyższa góra świata, czyli wulkan na Hawajach

Któż z nas nie marzył o podróży na Hawaje, aby wypoczywać na rajskiej plaży z drinkiem z palemką w dłoni? Hawaje na pierwszy rzut oka wydają się być spokojną ostoją, gdzie życie toczy się powoli. To prawdziwa gratka dla osób poszukujących wytchnienia od codzienności. Ten odległy archipelag to w rzeczywistości ukryta kraina ognia i wulkanów, która powstała na dnie Oceanu Spokojnego w wyniku działania procesów wulkanicznych. Wulkany kojarzą nam się z wysokim, stromym stożkiem, z którego wydobywają się kłęby dymu, pył piroklastyczny oraz lawa. Jednak typowe dla Hawajów wulkany tarczowe różnią się od tej wizji. Ich stoki mają niewielkie nachylenie, a w czasie erupcji wybuchają wyłącznie lawą bazaltową. Jednym z najciekawszych wulkanów tarczowych na hawajskich wyspach jest Mauna Kea. Może zaskoczyć Was fakt, że jest to jedna z najwyższych gór na świecie! Wynika to z kryteriów obliczania wysokości. Licząc wysokość względną, od podstawy góry aż do jej wierzchołka, nie biorąc pod uwagę poziomu morza, wulkan Mauna Kea mierzy 10 kilometrów. Nic dziwnego, że tak wyjątkowe miejsce jest uważane za święte przez rdzennych Hawajczyków.

Przygoda z Nomade

Być może już w trakcie Waszej najbliższej wyprawy z Nomade wybierzecie się w podróż, aby podziwiać jedyne w swoim rodzaju krajobrazy i lokalną przyrodę. Zaciekawiły Was urokliwe cenoty w Meksyku, a może monumentalne ostańce w zatoce Ha Long w Wietnamie? Chętnie przygotujemy dla Was szczegółowy plan podróży, w którym uwzględnimy wszystkie Wasze preferencje. zaproponujemy najlepsze hotele i zapewnimy prywatne transfery. Zorganizujemy dla Was wyjazd, podczas którego stojąc u stóp niezwykłej skały poczujecie siłę i majestat przyrody – to niezwykłe uczucie, które sprawia, że chcemy podróżować znów i znów.


Autorka: Aleksandra Tryba 

Udostępnij artykuł